Hlavní obsah

Staronový fenomén chůva: Jak dnes vypadá typická hlídačka, jak ji vybírat a co by neměla dělat

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Reklama

Když se řekne chůva, mnozí se přenesou o pár staletí zpět a představí si ženu, která vychovávala děti v rodinách většinou výše postavených a majetnějších a trávila s nimi většinu času. Dnes je to jinak, chůvy nemají vychovávat, ale pomáhají rodičům, když jsou zaneprázdněni a nemají možnost hlídání, třeba od dalších členů rodiny.

Článek

Dodnes si pamatuji, jak těžké bylo rozhodování, když jsem dostala ve dvou letech dcery zajímavou, ale časově náročnou pracovní nabídku. Prarodiče pracovali a bydlí daleko, rozhodli jsme se najít chůvu. Jenže kde se hledá žena, které svěříte své malé dítě? Zkusili jsme tenkrát server Hlídačky a měli hned napoprvé obrovské štěstí. Slečna, která nás zaujala, si nás i naši dceru získala.

Co by vlastně taková chůva měla umět, co má v popisu práce? A kdo si je nejčastěji najímá? Oslovila jsem zakladatele Hlídačky.cz Petra Šiguta, Radima Badoška z Katedry pedagogické a školní psychologie v Ostravě, který před lety v rámci projektu Fleximaternity testoval uchazečky o práci chůvy, a Dianu Popelářovou, která se jako chůva živí.

Co by měla chůva umět a jaká by měla být?

Podle Petra Šiguta se za posledních 12 měsíců na jejich webu zaregistrovalo přes 30 000 nových rodin. Kromě hlídání dětí hledají pomoc s úklidem domácnosti a péčí o domácí mazlíčky, často se to překrývá. Zájem každoročně roste o cca o 20-30 %, výjimkou byla pandemie, kdy nastal útlum.

Podle Petra Šiguty je typická chůva žena okolo 25 let a studentka: „Požadavky rodin se liší. Výhodou je pedagogické nebo zdravotnické vzdělání. V posledních letech je kladen důraz na různé přístupy k dětem a hlídačka to musí respektovat.“

Radim Badošek se domnívá, že chůva by měla mít znalosti z více oborů, aby byla připravena i na nestandardní situace: „Typicky první pomoc, výživa dětí v různých obdobích, základy pedagogiky. A pak je třeba trpělivost, empatie, absence patologií, přiměřený intelekt a motivace. Měla by vědět, jak si vést živnost.“

A měla by mít především ráda děti. To potvrzuje i Diana Popelářová: „Ano, to je základ. Pak i chodit včas, být trpělivá, veškerou pozornost během hlídání věnovat dětem. Měla by být kamarádem i mít přirozený respekt. A rozhodně by neměla podvádět ve schovce!“

Chůva a její popis práce

Podle Diany platí, že by měla vrátit dítě ve stejném stavu, ve kterém jí bylo svěřeno: „Pak je důležité respektovat denní harmonogram. Kdy se svačí, obědvá, kdy se chodí spinkat, co dítě jí, nejí, jaké má návyky. Přizpůsobit se chodu domácnosti a pravidlům, které rodiče nastavili. Snažit se, aby změn pro dítě bylo co nejméně a nových zážitků s chůvou co nejvíce.“

Psycholog Radim Badošek dodává, že to není práce jako každá jiná: „Oscilujete mezi vlastním přístupem a cizími zvyklostmi, někdo to platí, zcela někdo jiný konzumuje a ještě k tomu se do toho pletou emoce.“

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Že je chůva zvyklá snídat cereálie a připadá jí zvláštní kombinace zeleniny s marmeládou, které jí hlídané dítě miluje? Ve své práci by měla respektovat zvyklosti rodiny Foto: fizkes, Shutterstock.com

Jaké rodiny chůvu nejčastěji hledají?

Ač se můžete setkat s názorem, že chůvu si platí zhýčkané maminky, pro většinu rodin je spíše nutností. Potřebují pomoct s logistikou okolo kroužků, pohlídat dítě, které je ještě malé na školku, rodiče také občas potřebují vyrazit někam jen spolu.

Na Hlídačkách vysledovali i trend, kdy si maminky domlouvají pevné dny a časy na hlídání, který pak využijí, jak zrovna potřebují.

Dianu Popelářovou oslovují maminky, které nemají možnost požádat o hlídání např. prarodiče: „Existují dětské skupiny nebo jesličky, ale tyto rodiny chtějí jednoho člověka, který by se dítěti věnoval plnohodnotně. Osobu za osobu.“

Foto: Studio Romantic, Shutterstock.com

Hrát si, číst si, jít na hřiště nebo s dětmi udělat úkoly. To do popisu práce chůvy patří. Naopak by se měla vyvarovat toho, že bude děti vychovávat Foto: Studio Romantic, Shutterstock.com

Jak nastavit hranice k vašemu soukromí

Pustit si do bytu cizího člověka a nechat ho tam samotného, to je proti všem zásadám ochrany soukromí a musíte si to v sobě předem vyřešit. Promyslete si například, zda chcete nechat některé místnosti zavřené a podobně.

Pokud sjednáváte chůvu přes agenturu, mívají pojištění proti poškození majetku v domácnosti, i to si můžete s chůvou nějak domluvit. Zájemkyni o hlídání můžete požádat i o výpis z rejstříku trestů, to ale samozřejmě nezaručí, že chůva bude jednat solidně. Napovědět mohou také reference od známých nebo na internetu od ověřených uživatelů.

Radim Badoška říká: „Hranice je třeba nastavit na počátku a průběžně je udržovat, nečekat, až budou případně prolomeny a skončí to konfliktem. Je fajn si jednou za čas ověřit, zda je spokojenost na obou stranách.“

Jak chůvu prezentovat dítěti

Pokud se chůvou nestane vaše neteř nebo dcera kamarádky, kterou znáte vy i vaše dítě, bude to pro všechny cizí osoba. Já osobně radím, abyste dali na intuici, a pokud vám chůva jen trochu nesedí, hledejte dál. V člověka, kterému svěříte to nejcennější, musíte mít absolutní důvěru.

A jak ji představit? Podle Radima Badoška vy nejlépe odhadnete, jakou cestou jít, vy znáte své dítě nejlépe: „Můžete ji představit jako paní, která tu bude, když musíte mimořádně na noční, která vyzvedne ze školky a bude si doma s dítětem hrát nebo ho vezme za svými dětmi a představí nové kamarády.“

Reklama

Související témata:

Načítám