Hlavní obsah

Šedý zákal je nejčastější příčina oslepnutí. Hrozí i vám?

Foto: Robert Przybysz, Shutterstock.com
19. 9. 2018

Šedý zákal je vnímán jako problém výhradně starých lidí, se kterým se nedá nic dělat. I proto o něm koluje tolik nepravdivých a nepřesných informací. Tyto mýty pak způsobují, že se lidé bojí léčby a zbytečně riskují, že oslepnou. Víme, jak ho poznat a co se s ním dá dělat!

Článek

Šedý zákal je nejčastější příčinou oslepnutí na světě. Není ale neléčitelný. Mnozí lidé se kvůli mylným informacím o této nemoci připravují o plnohodnotný život. Víte, komu vlastně nemoc hrozí a jak skutečně probíhá operace?

Na slunce jen s brýlemi!

Šedý zákal postihne každého druhého člověka nad 75 let. V ohrožení jsou už ale i šedesátníci. Skutečná příčina nemoci přitom není známá. Ví se pouze o rizikových faktorech, které pravděpodobnost nemoci zvyšují. Patří mezi ně úrazy očí, hodně času stráveného na intenzivním slunci bez ochranných brýlí, vyšší dioptrické vady, záněty oka i kouření.

Riziková je cukrovka i léky

I cukrovka patří mezi jednu z nejčastějších příčin vzniku šedého zákalu. Při diabetu nejsou zdaleka ohroženy jen cévy a srdce. Právě postižení očí patří k jeho nejzávažnějším komplikacím.

„Diabetici musí pro hojnější výskyt šedého zákalu častěji navštěvovat očního lékaře. Četnost návštěv určuje on, podle závažnosti jejich onemocnění. Rizikovým faktorem pro vznik šedého zákalu je i dlouhodobé užívání některých léků, především kortikosteroidních hormonů,“ potvrzuje MUDr. Petr Werner z ambulance ve Stráži nad Nežárkou.

Foto: perfectlab, Shutterstock.com

Pozor na užívání některých léků. I ty mohou zvyšovat riziko šedého zákalu

Rozostřené vidění? Zbystřete!

Rozostřené vidění je jedním z nejčastějších příznaků této nemoci. Mezi další patří dvojité vidění, zhoršení zraku za jasného světla nebo náhlý úbytek dioptrií na blízko.

„Čočka v lidském oku je za normálních okolností čirá. V průběhu života může dojít u některých jedinců k postupnému zkalení, které nazýváme šedým zákalem. Člověk se pak dívá na svět jako přes zamlžené okno nebo igelitový sáček, nemůže číst a v krajních případech rozeznává jen světlo a tmu. Někomu z počátku stačí lepší osvětlení a silnější brýle, ale později je nutné zkalenou čočku z oka chirurgicky odstranit a nahradit ji čočkou umělou," vysvětluje MUDr. Zuzana Hendrickson z Canadian Medical. V těchto případech proto na nic nečekejte a vydejte se k lékaři.

Kapky vám nepomůžou

Mezi starší generací panuje fáma, že vás před šedým zákalem ochrání kapky do očí. Na to zapomeňte. Šedý zákal úspěšně vyléčí jedině operace. A čím dřív, tím líp! Odborníci doporučují operaci hned v okamžiku, kdy se začne pacientům zhoršovat zrak.

Foto: Zynatis, Shutterstock.com

Oční kapky šedý zákal nevyléčí. Vždy navštivte lékaře a poraďte se s ním

Operace trvá pár minut

Samotné operace se většina lidí snaží vyhnout, co to jde. Ta přitom dnes už patří k rutinním výkonům. Je hotová během pár minut a provádí se pouze ambulantně. Je možné si vybrat buď klasikou formu, kdy lékař pomocí speciálního přístroje zkalenou čočku rozdrtí a odsaje, nebo šetrnější metodu laserem. Oční víčka budete mít po celou dobu přidržena speciálním fixátorem, který brání mrknutí. Lékaři při zákroku sejmou zkalenou čočku oka a nahradí ji umělou.

Během operace nebudete v celkové narkóze. Bolesti se ale bát nemusíte – pro umrtvení se používají znecitlivující oční kapky.

„Operace šedého zákalu patří v současné době k nejpropracovanějším chirurgickým zákrokům. Během výkonu, který je prakticky bezbolestný a trvá méně než 30 minut, se pacientovi může vrátit téměř 100% zraková ostrost. Někteří tento výkon popisují jako malý zázrak. Je proto opravdu zbytečné případnou operaci oddalovat a zbytečně žít v mlze a nejistotě, když vám tento krátký výkon může zase rozzářit život,“ uzavírá Zuzana Hendrickson.

Nejdříve vám lékaři odoperují jedno oko a během týdne i to druhé. Operaci hradí pojišťovna a mohou ji absolvovat i pacienti kolem devadesáti let.

Znáte někoho s touto nemocí? A už byl na operaci?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.