Hlavní obsah

Strašák žen v přechodu aneb Jak se bránit proti této nemoci?

Foto: Antonio Guillem, Shutterstock.com

To, že věkem kosti řídnou a slábnou, je bohužel nezvratný proces. Co ale dělat, aby na jeho konci nebyla dlouhodobá hospitalizace, trvalé následky, nebo dokonce smrt?

Článek

O osteoporóze, tedy řídnutí kostí, už se mluví jako o civilizačním onemocnění. Je totiž skoro nevyhnutelným průvodcem lidí ve vyšším věku – zhruba od třiceti let kosti nerostou a nesílí, ale slábnou. I přesto existují způsoby, jak nebezpečný proces pozastavit.

Když kýchnutí způsobí zlomeninu

Nejčastějším důsledkem osteoporózy je zlomenina krčku stehenní kosti – ročně je s ní hospitalizováno až dvacet tisíc lidí, většinou seniorů. Bohužel – zcela se uzdraví jen necelá pětina, zatímco každý pátý v důsledku komplikací umírá! Mezi typické osteoporotické zlomeniny patří také fraktury obratlů. Nemoc v nich vytváří póry, dochází k opotřebení meziobratlových plotének a tzv. mikrozlomeninám. „Vybavuje se mi případ pacientky se silnou osteoporózou, která utrpěla zlomeninu obratle při pouhém kýchnutí,“ říká MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

Poměrné časté jsou také zlomeniny dolní části předloktí, ke kterým dojde bez zjevné příčiny, například při prudkém švihu nebo plácnutí rukou o desku stolu. I ty výrazně zhoršují kvalitu života.

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Zdravý jídelníček můžete doplnit i přípravky, které obsahují potřebné minerály a vitaminy

Hrozí i vám?

„Vzhledem ke stárnutí populace se z osteoporózy stává civilizační onemocnění. Statistiky uvádějí, že každých třicet vteřin dojde v Evropě ke zlomenině v důsledku osteoporózy – což je alarmující,“ upozorňuje docent Václav Vyskočil, Ph.D., vedoucí Osteocentra FN Plzeň. Rizikovou skupinou jsou především ženy se světlou pletí, menšího vzrůstu nebo výrazně štíhlé postavy, ve věku 55 let a starší anebo s předčasnou menopauzou před 45. rokem věku. Osteoporóza patří mezi onemocnění typická pro období menopauzy. „První příznaky osteoporózy bývají často zavádějící, a často tak dochází k odhalení nemoci až při zlomenině. Pokud pociťujete bolesti zad a dlouhých kostí, máte problémy s hlubokým nádechem nebo se vám začnou kulatit záda, vyhledejte lékaře,“ radí Václav Vyskočil.

Foto: Y Photo Studio, Shutterstock.com

Proč vás najednou bolí záda? Odborník posoudí, zda za to nemůže právě osteoporóza

Vyšetření nebolí

Patříte do rizikové skupiny nebo máte k onemocnění genetické dispozice? Požádejte praktického lékaře či gynekologa o doporučení na denzitometrické vyšetření, které určí množství minerálů a hustotu kostní tkáně. „Je bezbolestné a trvá zhruba deset minut. Je velmi přesné, dokážeme odhalit i zcela nepatrný úbytek kostní hmoty,“ říká MUDr. Barbora Hanychová z Diagnostického centra Olšanská v Praze a doplňuje: „Vyšetření je možné provést v jakémkoliv věku, a to i bez doporučení lékaře. Pak ho ale musíte hradit – poplatek bývá 300 až 800 korun.“

Malé změny, velké výsledky

O tom, jestli a kdy onemocníte, rozhoduje asi z šedesáti procent genetika. Přesto máte šanci nástup choroby oddálit a rozvoj zpomalit. Hlavní je dostatečný přísun vápníku a vitaminu D. Jezte mléčné výrobky, mák a sezam, vitamin D najdete v rybách a mořských plodech. K prevenci patří i dostatek pohybu a další opatření: vyvarujte se nadměrné konzumace alkoholu, nekuřte, a pokud možno šetřete s užívání léků především ze skupiny kortikoidů. „Přiměřená pohybová aktivita je velmi důležitá, protože přímo podporuje vznik a přestavbu kostí,“ vysvětluje Mgr. Iva Bílková, vedoucí fyzioterapeutka pražské Fyziokliniky.

Vhodné jsou aktivity, které zatěžují kosti ve vzpřímené poloze proti gravitaci – tedy chůze, běh, tanec, tenis, ale i pilates či jóga. Zařaďte půlhodinku tak čtyřikrát do týdne. Doplnit je můžete cvičením pro správné držení těla, stabilizaci končetin a trupu a odstranění svalových dysbalancí. „Pokud vám zjistí osteoporózu, neznamená to, že je s pohybem konec, naopak – aktivní přístup k životu je žádoucí, protože pomáhá při léčbě,“ říká Iva Bílková.

Pokud vám osteoporózu lékař diagnostikuje, pak nastupuje léčba, která čítá nejen přípravky s kalciem a vitaminem D, ale i další, které mají chorobu zpomalit. Nezůstává se ale jen u nich, nutnou součástí léčby je i část nefarmakologická, která počítá se změnou jídelníčku, správnou pohybovou aktivitou a prevencí pádů.

Bojíte se osteoporózy? Napište nám!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek