Hlavní obsah

První pomoc při akutní dehydrataci: Postiženému nedávejte více než 3 deci tekutiny!

Foto: Desizned, Shutterstock.com

Nedostatek tekutin hrozí nejen v létě, ale klidně i v zimě při sportu. Jedná se o závažný stav, proto je třeba vědět, jaká je první pomoc při dehydrataci. Co dělat, když začíná kolabovat srdce a mozek, a kolik tekutin a jaké byste měli podat a kdy zavolat záchranku?

Článek

Možná vás napadne, že nebezpečné stavy dehydratace potkávají především výkonnostní sportovce, kteří v zápalu boje přehlédnou potíže. Není to tak, lékaři každý rok zachraňují desítky rekreačních turistů či cyklistů, kteří sice nepodávají žádné velké výkony, ale přesto první problémy s nedostatkem tekutin přehlédnou třeba kvůli tomu, že je vlhko a neměli pocit žízně nebo si s sebou prostě jen nevzali pití.

První příznaky dehydratace

První fáze dehydratace se projevuje žízní a pocitem sucha v ústech. Ztrácíte energii, začínáte být unavení, pravděpodobně vás začne bolet hlava a nebude se vám chtít močit nebo vyloučíte nečekaně málo tekutiny.

Další stadia dehydratace mají dramatický průběh. Začíná kolabovat srdce a mozek a člověk si je navíc už často ani sám neuvědomí a může skončit ve velkém vyčerpání, nebo dokonce v některých případech v důsledku kolabujících orgánů i v bezvědomí.

Akutní dehydratace

Okolí by měla varovat zmatenost, neschopnost se soustředit, slabost, závratě a motání hlavy při pokusu vstát ze sedu. Mozek a srdce se totiž snaží nedostatek tekutin nahradit zvýšenou činností, změnou krevního tlaku a překrvením některých oblastí, a to organismu nedělá dobře. Člověk má vysoký tep a zrychleně dýchá.

Při dehydrataci zhoustne krev a oběhový systém pak není schopen dodávat důležité látky tam, kam je potřeba, tedy ani do mozku a do srdce. Orgány tak nemohou správně fungovat a srdce musí pracovat usilovněji, jak se snaží dopravit krev i do okrajových částí těla.

Foto: Photographee.eu, Shutterstock.com

Již při prvních signálech dehydratace byste měli zpozornět a začít doplňovat tekutiny. Nečekejte „na potom“, kolaps může přijít opravdu rychle

První pomoc při dehydrataci

Co v takové situaci? Posaďte postiženého do stínu a dejte mu napít. Platí: postačí tři decilitry tekutiny, aby se doplnily chybějící minerální látky. Větší množství tekutin najednou by příliš zatížilo žaludek a postiženému by se mohlo udělat nevolno. Další nápoje podávejte průběžně zhruba každých 15 minut po dvou decilitrech.

Je ale dost možné, že postižený bude k nezastavení a tekutin vypije víc, proto je lepší mu nabídnout minerálku než vodu, protože minerály dokážou zabránit nevolnosti. Je vhodné pohlídat, aby postižený pil alespoň pomalu a s přestávkami než velké množství najednou.

Zvracení při dehydrataci

Zvracení je klasický projev dehydratace. Trávicí trakt a ledviny bývají při déletrvajícím významném nedostatku tekutin poškozeny jako první – organismus si totiž nechává sílu na to, aby fungovalo hlavně srdce a mozek. I tady platí: navzdory zvracení doplňte tekutiny – nejlepší jsou minerálky, které díky minerálům dokážou tekutiny v těle lépe udržet.

Kdy volat sanitku

Záchranku je třeba volat v případě, že člověk kolabuje, omdlévá, upadá do bezvědomí, případně do kómatu. V takové chvíli do něj již tekutiny nedostanete. Uložte ho do stabilizované (zotavovací) polohy ve stínu a zavolejte záchrannou službu.

Odborná spolupráce: RNDr. Pavel Suchánek, výzkumný pracovník IKEM. Specializuje se na výživu a pitný režim intenzivně sporujících dětí a dospívajících. Zakladatel sítě poraden Fitbee.

Víte, čím kromě dehydratace může být způsobeno zvracení? Jak si pomoci při zvracení a kdy je třeba jít k lékaři?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek