Hlavní obsah

Úžeh vs. úpal: Poznáte rozdíl?

Foto: thinkstock

S našimi radami vás úpal či úžeh nezaskočí

19. 7. 2012

Opalujete se, popíjíte drinky, koupete se a říkáte si, že vám se to nemůže stát. Jenže večer se vám motá hlava, zvedá žaludek a máte teplotu. Že by úžeh nebo úpal? Umíte je rozeznat, a správně při potížích zasáhnout? Poradíme!

Článek

Spousta lidí si myslí, že když slunce pálí jako o život, mají zaděláno na úpal. Jenže to je omyl, který lékaři vyvracejí snad každý rok. Úpal a úžeh se liší nejen v projevech, ale hlavně ve způsobu, jak se s tím kterým vypořádat. My vám v tom uděláme konečně jasno!

Úpal? Sluníčko k němu nepotřebujete!

Oč jde?Úpal je reakcí těla na nadměrnou tvorbu tepla, kdy se organismus přehřeje, a jeho termoregulace zkrátka selže. To znamená, že se ani nemusíte potkat přímo se sluncem. Přijít k němu můžete při cestě přehřátým autem bez klimatizace, na letním festivalu nebo v kterémkoli jiném prostředí, kde je moc horko, dusno, těsno a třeba i vlhko (například v přeplněné tramvaji).

„Pořídíte si“ ho snadno, když málo pijete a chybí vám rovněž minerály, takže organismus nezvládá vyrobit tolik potu, kolik by bylo potřeba k ochlazení těla. Nebo nastane situace, že se v těle hromadí nadměrné teplo, se kterým si váš termoregulační systém nedokáže poradit (což platí například pro silnější až obézní jedince).

Jak se projevuje?Nevolností, někomu je na zvracení, bolí hlava, zrychluje se tep, hůře se dýchá, stoupá tělesná teplota, dokonce může i nad 40 °C. A když se stav rychle zhoršuje, přidávají se křeče a můžete i ztrácet vědomí.

Foto: thinkstock

Proti přehřátí pomůže i klimatizace v autě

Jak ho řešit? Nejlepší cestou je ochlazení. Postiženého dopravte do míst, kde je stín a nejlépe i chladno, pomůže klimatizace či větrák. Uvolněte mu oděv. Půjde-li to, osprchujte ho vlažnou vodou, a pak mu mokrým ručníkem potírejte zejména hlavu a končetiny (nohy mohou být zvednuté). Pomalu mu podávejte vlažné tekutiny s dostatkem minerálů, například iontové nápoje, ovšem stačí i obyčejná osolená voda. A kdy vyhledat lékaře? „Pokud dojde ke ztrátě vědomí,“ doporučuje MUDr. Ivana Holcátová, CSc. z Ústavu hygieny a epidemiologie 1. LF UK a VFN.

Úžeh? Hrozí všem „opékačům"

Oč jde?Úžeh nastává, když vás slunce atakuje víc, než je zdrávo, proto se také někdy označuje jako sluneční úpal. Lidově řečeno si ho užene každý, kdo si nechá „grilovat“ hlavu slunečními paprsky, místo aby se venku pohyboval s kloboukem nebo čepicí. Pak dochází k podráždění mozku a mozkových blan.

Působením slunečních paprsků se tělo přehřeje a potí se víc, než snese, takže z něj odcházejí voda i minerály. Na rozdíl od úpalu se úžeh může projevit až s několikahodinovým zpožděním. A abychom to ještě více zamotali, někdy se tyhle sluneční nepohody sčítají – můžete si přivodit jak úpal, tak i úžeh.

Jak se projevuje? Příznaky jsou podobné jako u úpalu jen s tím rozdílem, že případná teplota nestoupá tak vysoko, může se přidat ztuhlost v šíji, spálení pokožky a také projevy typické při zápalu mozkových blan (proto je úžeh závažnější než úpal).

Foto: thinkstock

Při pobytu na slunci mějte na hlavně třeba klobouk, předejdete tím úpalu

Jak ho řešit?Opět podobně jako úpal – postižený se musí dostat z míst s velkou sluneční expozicí, potřebuje chládek, klid, polohu vleže nebo polosedě (někdy lékaři doporučují podložit hlavu), omývejte ho vlažnou vodou (platí zejména pro hlavu) a podávejte mu tekutiny po lžičkách nebo malých doušcích. „Z čajů lze pít vlažné černé, zelené nebo rooibos a větším dětem i všem dospělým můžete dát čaj mátový – máta peprná ochlazuje. A pokud máte nedaleko lékárnu, zkuste rozpustnou směs minerálů, která doplní například hořčík proti křečím nebo sodík, který se pocením ztrácí,“ radí bylinkářka Hana Parmová ze Zentrichovy apatyky. A dodává, že stejné tekutiny lze pít rovněž při úpalu. Pokud však nemáte nic jiného po ruce, spolehněte se na vlažnou osolenou vodu.

Prevence se vyplatí

  • v horkých dnech vycházejte ve volném vzdušném oblečení, s pokrývkou hlavy, zásobeni dostatkem vody v tašce nebo batohu
  • pravidelně se ochlazujte (pomůže i jen omytí obličeje, šíje, dekoltu a končetin vlažnou vodou)
  • rozumně se opalujte (miminka, malé děti, senioři a ti, kdo trpí zejména kardiovaskulárními a dýchacími chorobami by se neměli opalovat vůbec). Tito a také silnější až obézní lidé jsou skupinou, která úpal nebo úžeh nejhůře snáší. Proč? Malé děti ještě nemají dostatečně vyvinutý termoregulační systém, který senioři sice mají, ale u nich už nemusí pracovat tak dobře jako zamlada a navíc starší lidé přijímají méně tekutin. Nadměrné teplo výrazně zatěžuje zejména srdce a u silných osob jejich větší vrstva tělesného tuku zpomaluje výdej tepla z organismu.

A co vy, měli jste někdy úžeh či úpal?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.