Hlavní obsah

Velikonoce zdravěji aneb Velikonoční klasiky i pro alergiky

Foto: stockcreations, Shutterstock.com

Připravte si tradiční velikonoční jídla ve zdravější podobě, kterou navíc mohou i alergici. Sytou cizrnovou nádivku bez pečiva, piškotového beránka taktéž bez lepku či falešný vajíčkový salát, který díky tajné ingredienci chutná úplně jako vajíčkový!

Článek

Z vajíčkového salátu bez vajec, beránka bez pšeničné mouky a nádivky bez rohlíků by sice lecjakého tradicionalistu omylo, ale pro alergiky tyhle dobroty často znamenají to jediné, co si o Velikonocích mohou dát. Vyzkoušejte tradiční jídla v novém hávu, ať už se lepku či vejcím vyhýbáte, nebo ne.

Falešný (veganský) vajíčkový salát

Černá sůl je oblíbenou ingrediencí veganů a dalších lidí, kteří se z etických či zdravotních důvodů vyhýbají vejcím. Jídlům totiž dodá onu typickou vajíčkovou vůni i chuť! Šéfkuchař a autor Luštěninové kuchařky Petr Klíma ji proto doporučuje i do falešného vajíčkového salátu z tofu a zeleniny.

Foto: Luštěninová kuchařka, Petr Klíma

Vajíčková pomazánka či salát bez vajec?! Zkuste oblíbený trik veganů a uvidíte, že to jde

Bezlepkový piškotový beránek

Když správně nakombinujete zdravější nepšeničné mouky, ani bezlepkové pečení nebude žádný problém. Tento piškotový beránek je bez lepku, a přitom krásně nadýchaný.

Foto: Extrudo

S bezlepkovou moukou je nadýchaný beránek i pro celiaky

Cizrnová nádivka s uzeným a kopřivami

Základem klasické nádivky je sice bílé pečivo, ale když ho vyměníte za zdravější cizrnové placky, vznikne vám mnohem výživnější a sytější nádivka, kterou můžete dále doladit, jak jste zvyklí – uzeným, klobásou, kopřivami či bylinkami.

Foto: Extrudo

Tato sytá nádivka se hodí i jako zajímavá alternativa sekané

Máte doma nějaká dietetická omezení? Jak by se ujal takový bramborový bezlepkový mazanec nebo vajíčková pomazánka bez majonézy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.