Hlavní obsah

Virová rýma nevadí, bakteriální ano. Jak poznáte rozdíl?

Foto: Profimedia
17. 5. 2016

Říká se, že neléčená trvá sedm dní a léčená týden. Jenže někdy se obyčejné rýmy nezbavíte ani po dvou měsících a to je signál, který by vás měl popohnat mílovými kroky k lékaři.

Článek

Virovou rýmu, způsobenou rhinoviry, nejspíš dobře znáte. Postihne vás podle odhadů lékařů dvakrát až třikrát do roka, ať už v mírné formě, kdy vám pouze teče z nosu, nebo pořádně – akutní formou. „Mezi typické projevy patří pálení v nose a nosohltanu, nosní sekrece a obstrukce,“ říká ušní a nosní líkařka Petra Bruthansová z Kliniky ORL v Motole. Obvykle si s ní do několika dní imunitní systém poradí. „Příznaky u nekomplikovaného onemocnění zpravidla vymizí do týdne,” doplňuje lékařka.

Je-li však imunita snížena, otevírá se prostor pro bakterie, které se mohou snadno uchytit na oslabené sliznici. A to už může být  mnohem větší problém.

Viry, nebo bakterie? Dejte tomu týden

Poznat rozdíl mezi virovou a bakteriální rýmou může být ze začátku trochu komplikované. Hlen může totiž změnit barvu jen nepatrně a silné prokrvení sliznice či její otoky jsou skoro stejné v obou případech. Bezpečně vás na to upozorní jedině čas.

Virová rýma má tendenci po týdnu ustoupit, zato bakteriální rýma přetrvává klidně i dlouhé měsíce, byť často s krátkými pauzami, kdy se stav zlepší. To nastává ve chvíli, kdy imunitní systém vyhlásí embargo i na škodlivé bakterie na nosní sliznici, ale nikdy se jich zcela nezbaví. Část z nich vždycky zůstane a je jen otázkou času, kdy se namnoží tak, aby se vám zase přitížilo.

To znamená, že bojovat s bakteriální rýmou svépomocí je někdy stejné jako bojovat s větrnými mlýny. Navíc je třeba vzít v úvahu i fakt, že bakteriální rýma může kvůli neustálé přítomnosti hlenů přesídlit i do oblasti Eustachovy trubice a způsobit zánět ucha nebo třeba dutin.

Foto: Profimedia

S bakteriální rýmou byste měli zajít k lékaři. Jak ji poznáte? Většinou podle toho, že se vás drží déle než dva týdny

Vyšetření a léčba: výtěr

Pokud všechny příznaky napovídají tomu, že sliznici vašeho nosu osídlily bakterie, zajděte na ušní, nosní, krční (ORL), kde lékař pravděpodobně provede výtěr a vyšetří nos rhinoskopem. „Jedná se o nosní zrcátko, které se zavede opatrně do nosní dírky a pohledově se zhodnotí změny na nosní sliznici,“ upozorňuje pediatr Kamil Kuchler a dodává: „Vyšetření není bolestivé a je dobře snášeno i dětmi.“ Až se zjistí původce obtíží, lékař předepíše buď antibiotické nosní kapky, nebo antibiotika v tabletách. Výtěr může udělat i praktický lékař.

Foto: Profimedia

Smrkejte jemně, ale pravidelně. Zadržený hlen může způsobit další onemocnění, například zánět středouší...

Co dělat pro rychlé vyléčení

Pro úspěšné vyléčení je nutné nejen dodržovat přesné dávkování a časový rozestup léků, ale také snížit rizika, která by mohla vést ke zhoršení zdravotního stavu. Přestože s rýmou přímo nemusíte ležet v posteli, doporučuje se co nejčastěji smrkat, malým dětem nos odsávat a vyhýbat jakémukoli prostředí, kde řádí kapénky. A ty jsou, jak známo, tam, kde je vysoká koncentrace lidí – v nákupních centrech, městské hromadné dopravě, na kulturních akcích v uzavřených prostorách a podobně.

Děti s barevnou rýmou by měly zůstat doma

Pokud se s nákazou potýkají děti, je třeba, aby byly doma a vyhnuly se kolektivu dětí ve školách a školkách. Dospělí i děti by se pak měli vyhnout uměle ochlazovaným prostorám. „V klimatizované kanceláři, kde nelze otevřít okno, se sliznice vysušují. Nemohou pak působit jako bariéra a snáze se zanítí,” upozorňuje docent Petr Čáp z centra alergologie a klinické imunologie Nemocnice Na Homolce.

Déletrvající rýmu je třeba léčit, ať už ji způsobilo cokoliv. Chronická rýma výrazně zhoršuje kvalitu života.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.