Článek
Problémy s ušima potrápí čas od času asi každého a protivné jsou také proto, že ovlivňují celý rovnovážný systém. Souvisejí tedy také s potížemi, jako jsou nevolnosti a závratě. Jaké mohou mít bolesti uší příčiny a existuje nějaká prevence?
1. Zánět středního ucha
Problém ve středouší nejčastěji vzniká při infekci nebo alergii v oblasti horních cest dýchacích. Projevuje se bolestí pociťovanou v hloubce a zalehlým uchem. „Při silně rozvinutém zánětu středního ucha je středoušní dutina prakticky vyplněna hnisem a dojde buď k spontánnímu prasknutí bubínku, nebo pomůže jeho šetrné a cílené proříznutí lékařem,“ vysvětluje Eliška Rotnáglová, ORL lékařka z Prahy.
Někdy se přidají i další nesnáze. „Zánět středouší nebo jeho komplikace, kdy zánět přestoupí na struktury vnitřního ucha a dále do mozku, můžou způsobit poruchu rovnováhy,“ vysvětluje Karin Sebešová, ORL lékařka ze Dvora Králové nad Labem.
Prevence: Protože se infekce do ucha často rozšíří z nosu, pečujte při rýmě o průchodnost nosní dutiny: nejlépe výplachy nosu solnými roztoky nebo minerálními vodami a častým smrkáním. Máte-li oteklé sliznice v nose, použijte nosní kapky a dodržte přitom doporučenou dobu užívání. Můžete také zařadit potraviny, které podporují zdraví uší a omezují riziko zánětu (listová zelenina, obiloviny, cibulová zelenina).
Závislost na kapkách do nosu? Vznikne dřív, než si myslíte.
Bolesti uší při změnách tlaku zmírníte žvýkáním nebo cucáním bonbonuFoto: PR Image Factory, Shutterstock.com
2. Zánět zevního zvukovodu
Nesnesitelná bolest (někdy i svědění) při žvýkání, při dotyku či při tahu za boltec ukazuje na zánět zvukovodu. V tomto případě se infekce do ucha dostává nejčastěji při koupání nebo při mechanickém poškození uší, například při nesprávném čištění ostrými předměty nebo vatovými tyčinkami – často maz jen zatlačí hlouběji do ucha, kde se vytvoří mazová zátka, která se sama může stát zdrojem infekce.
V Číně mají profesionální čističe uší. Je to tradice stará tisíc let.
Prevence: Pokud vás uši bolívají po pobytu ve vodě, plavejte se špunty. Usazování ušního mazu a riziko ucpání zvukovodu omezíte, když si jednou týdně do ucha aplikujete čistý olej, třeba olivový.
Rýma může být počátek zánětu středního uchaFoto: Dragana Gordic, Shutterstock.com
3. Změny tlaku
Bolest a zaléhání uší při rychlých změnách tlaku třeba v letadle, autě, ve velkých výškách nebo při potápění jsou běžné a souvisejí s tím, jak se ucho snaží udržet stejný tlak na obou stranách bubínku. Trvají-li však zmíněné obtíže déle než dva dny, mohou naznačovat poruchu funkce Eustachovy trubice nebo zánět zevního či středního ucha.
Uši v letadle a pod vodou trpí. A co silikonová prsa, mohou prasknout?
Prevence: Při rychlých změnách tlaku žvýkejte nebo cucejte bonbon a především hodně polykejte. To více zapojí svaly v okolí ucha a pomůže k uvolnění tlaku.
4. Jiné onemocnění
Pokud vás ucho bolí jakoby zevnitř, nemusí se jednat pouze o zánět středouší, ale bolest může pocházet i z jiné oblasti, třeba z oteklých mandlí, nemocných čelistních kloubů či zubů anebo od krční páteře. Je to proto, že nervy nacházející se v oblasti obličeje a krku procházejí velmi blízko středního ucha, a to je tak na veškeré potíže velmi citlivé.
Uši poškozuje i hluk. Jaká jsou pravidla bezpečného poslechu?
Kdy vyrazit k lékaři
Některé drobnější obtíže v zevním uchu pomůže vyřešit olej do uší zakoupený v lékárně. Obecně ale platí, že s bolestí uší trvající déle než dva dny byste měli vyhledat ušního lékaře (ORL). A to i v případě zalehnutí ucha – sami totiž nepoznáte, zda se jedná jen o mazovou zátku, nebo o onemocnění středního či vnitřního ucha. Jestliže se bolest stupňuje a přidá se horečka nebo závratě, vyrazte k lékaři okamžitě.