Hlavní obsah

Rýmička? Pozor na ni! Tahle „banalita“ ohrožuje i vaše uši, můžete dokonce přijít o sluch

Foto: megaflopp, Shutterstock.com

Letos je sice zima zatím spíše mírná, ale to právě nahrává virovým onemocněním, kterým se opravdu daří. Kromě krku nebo nosu jsou ohroženy i vaše uši. Hrozí nepříjemně bolestivý zánět, ale i trvalá ztráta sluchu.

Článek

Také vám maminka říkala, že nemáte v zimě chodit bez čepice, aby vám v mrazu nenastydly dutiny a nenafoukalo do uší? Pokrývka hlavy rozhodně přijde vhod – chrání před únikem tepla a v případě velkých mrazů i před omrzlinami citlivých boltců, poškozením vlasů či migrénami. Bohužel – pokud jde o prevenci zánětlivých onemocnění, jen na ni se spolehnout nedá. Zejména když kolem vás všichni pokašlávají a teče jim z nosu.

Bodavá bolest v uších? Zpozorněte

Trápí vás pár dní rýma a bolavý krk a pak se k tomu přidá i nepřirozený tlak a ostrá bodavá bolest v uších? Máte zřejmě co do činění se zánětem středního ucha – ten se totiž nevyhýbá ani dospělým. „Důvodem onemocnění je průnik infekce z nosohltanu Eustachovou trubicí do středního ucha, tam se městná hlen nebo hnis, který nemůže odtékat, a tak napíná bubínek. Urputné bolesti se zhoršují většinou v noci a vleže,“ vysvětluje MUDr. Karel Sláma, ORL specialista z Ústí nad Labem.

Foto: Image Point Fr, Shutterstock.com

Zánět středního ucha často začíná obyčejnou rýmou a bolestí při polykání

Signály, které by vás měly varovat

Zánět středního ucha je charakteristický hned několika průvodními faktory. Zpozorněte, jestliže se dostaví:

  • intenzivní pulzující bolest v ušní oblasti
  • pocit zalehlého ucha
  • hnisavý či hlenovitý výtok
  • horečka
  • doprovodné příznaky: kašel, bolest v krku, průjem a zvracení

Infekce se nemusí zastavit ve středním uchu a může napadnout i ucho vnitřní. Tehdy můžete pociťovat celkovou slabost a nevolnost až na zvracení, ztrátu rovnováhy, dokonce se krátkodobě zhorší sluch. V takové chvíli je nejlepší navštívit lékaře.

Nejdřív uzdravte nos, uši se vyléčí samy

„Předpokladem vyhojení zánětu ve středním uchu je dobrá průchodnost nosu a oplasknutí ústí Eustachovy trubice v nosohltanu. Doporučuji především včas zaléčit rýmu, tedy do nosu aplikovat adstringentní nosní kapky a léčbu podpořit analgetiky,“ doporučuje celostní lékař Bohumil Ždichynec z pražské Polikliniky I. P. Pavlova.

Foto: Photographee.eu, Shutterstock.com

Jen odborník posoudí, zda ucho „jen“ bolí od rýmy, nebo se v něm už rozvinul zánět

Výplach nosu, zábaly i petržel

Jedním ze základů prevence i léčby ušních zánětů je léčení rýmy, a proto se soustřeďte na nos a dutiny. „Doporučuje se především důkladné vyčištění nosu, aby byly horní dýchací cesty neustále průchodné, vhodné jsou například inhalace odvaru z heřmánku,“ přibližuje Bohumil Ždichynec. Lze použít i eukalyptus, řepík nebo mátu.

Zánět a rýmu můžete zmírnit výplachem nosu solným roztokem (2,7 g soli na 3 dl vlažné vody): plastovou injekcí nebo aplikátorem, který seženete v lékárně, vstřikujte vodu co nejhlouběji do nosu a pak ji vykašlejte ústy nebo nechte odtéct druhou nosní dírkou. Procedura je to nepříjemná, ale velmi účinná – rozpouští hleny a mírní otok i zanícení sliznic.

Do uší nic nestrkejte

Můžete nějak pomoct přímo bolavému uchu? Ano, ale přímo dovnitř si rozhodně nic nestrkejte – jen by to blokovalo odtékání hnisu a mohli byste si poleptat kůži zvukovodu. Soustřeďte se na obklady. Naše prababičky doporučovaly pokrájet na plátky stroužek česneku, obalit nahřátým kapesníkem a přiložit k bolavému uchu. Místo česneku lze do obkladu užít i cibuli, která má rovněž antibakteriální účinky, petrželovou nať nebo hrubou sůl.

Proč k lékaři? Hrozí zánět mozku

Máte-li velké bolesti a domácí léčba či běžně dostupné léky nezabírají, vyhledejte otorinolaryngologa (ORL). Lékař zjistí, zda jde skutečně o zánět ucha, v případě nutnosti propíchne bubínek, aby mohl odtékat nahromaděný hnis, a často předepíše antibiotika. K léčbě přistupujte zodpovědně. Záněty totiž mohou trvale poškodit sluch a hrozí také, že se infekce rozšíří až do mozku a propukne meningitida.

Foto: Billion Photos, Shutterstock.com

Jedinou účinnou prevencí je posilování obranyschopnosti

Pořiďte si šálu a naučte se smrkat

Trpíte záněty horních cest dýchacích a ušními záněty často? Pak musíte pořádně posílit imunitu – přiměřeným sportováním a otužováním i dostatkem důležitých vitaminů. „V chladném období můžete zapojit také saunování, vydatnější odpočinek, případně vybrané přírodní doplňky stravy,“ radí Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma.

V zimě dávejte pozor na průvan, mrazivý vzduch dýchejte ideálně přes šálu, pozor na přesušení sliznic přetopeným prostředím. Důslední buďte při vysoušení uší po sprchování nebo návštěvě bazénu. A naučte se správně smrkat: často a důkladně, ovšem rozhodně ne silou. Agresivní smrkání přetěžuje citlivé sliznice i cévky, a je-li noc ucpaný, můžete vzniklým tlakem zanést nákazu dále směrem do dutin a uší.

Máte zkušenost se zánětem uší? Co pomohlo vám?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.