Hlavní obsah

Vši se stále nedaří vymýtit. S hygienou to ale nesouvisí

Foto: ThiagoSantos, Shutterstock.com
21. 10. 2020

Jednou z nejčastějších infekcí kůže jsou vši. Přenášejí se zejména v dětském kolektivu a již po staletí se lidstvu nedaří se jich zbavit. Každá dekáda přitom přináší nové a nové metody, jak s nimi zatočit. Zatím ale stále bez definitivního úspěchu.

Článek

Důležité je vědět, že zavšivení neboli odborně pedikulóza vůbec nesouvisí s hygienou a nakazit se může opravdu každý. Proto je lepší onemocnění přiznat a varovat okolí, než se za ně stydět.

Jak se vši projevují

Zatímco dříve lidé objevili veš až poté, co je svědila hlava, dneska se na onemocnění myslí. Dětem se častěji kontrolují vlásky, a tak nejprve najdete vajíčka, čili hnidy, než samotné vši. Ty vypadají bohužel podobně jako lupy. Na rozdíl od nich ale z vlasu neodpadávají a drží se ho, proto je tak těžké se jich zbavit. Když je zmáčknete a prasknou, znamená to, že jsou živé.

Veš je zhruba třímilimetrový parazit a může zejména za svědění hlavy, zčervenání postižených míst, ať již v důsledku škrábání nebo podráždění pokožky. Veš totiž několikrát za den prokousne pokožku hlavy a saje z ní krev. Do rány přitom vstříkne protisrážlivou látku, která způsobuje svědění. Následkem drbání je pak přenesení infekce do rány. Vši také svého hostitele lechtají tím, jak lezou po hlavě, To se projevuje nejčastěji večer před usnutím. Zavšivené děti proto nemohou spát a jsou nevyspalé.

Foto: DJTaylor, Shutterstock.com

Vši se nedrží jen na dlouhých vlasech, líbí se jim v délkách už od jednoho centimetru

Inkubační doba

K přenosu vší dochází při těsném kontaktu s napadenou osobou. Veš má několik stádií. Samička klade hnidy, které přilepuje pevným tmelem na vlas. Za 7–9 dní praskne horní konec vajíčka a vylíhne se nymfa. Ta je po vylíhnutí průsvitná, a proto se snadno přehlédne (jde ale vlastně jen o obal). Je menší než dospělá veš. Celý tento vývojový proces trvá obvykle 14 až 25 dnů. Aby se mohla dožít dospělosti, potřebuje zdroj krve. Veš pak žije 3–5 týdnů a během života naklade každá samička 50–150 vajíček.

Jak se vší zbavit

Základem je kvalitní přípravek proti vším a nekonečné vyčesávání. Teorií, co nejlépe zabere, je několik. Každopádně nejprodávanější jsou přípravky, které bojují proti zavšivení tak, že se dostanou do dýchacího ústrojí vší a všech jejich stádií, udusí je a také vysuší. Druhou možností jsou přípravky s insekticidy, což jsou vlastně jedy, které parazita zabijí. Vši a hnidy je vždy třeba z vlasů důsledně odstranit. Ideální jsou různé velmi husté hřebínky. Na trhu jsou i takové, které slibují, že vás vší zbaví jen díky vyčesávání.

Foto: vichni, Shutterstock.com

Takzvaným všiváčkem je šance nezvané parazity a hnidy vyčesat, chce to ale trpělivost

Jak se poznáte, že máte vši

Vši najdete obvykle ve vlasech pouhým pohledem, v případě pochybností můžete navštívit pediatra či kožního lékaře, který to potvrdí.

Mohou nastat komplikace?

Někdy může zavšivení vést k zvětšení, respektive otoku lymfatických uzlin, které jsou v podstatě ochranou před nemocemi. Usazují se v nich totiž odpadní látky z těla. V tomto případě jsou to následky infekce kůže poškozené vší.

Jak se vším ubránit

Některé z přípravků na hubení vší deklarují, že působí i částečně preventivně, takže se veš na vlasech tak snadno neuchytí. Každopádně pravidelně dětem kontrolujte hlavu. Dělejte to na suchých vlasech. Hustým hřebenem prohlédněte zejména místa na zátylku a za ušima. Myslete na to, že vši neumí skákat, ale z hlavy na hlavu přelézají, proto je lepší, aby si děti neměnily čepice či gumičky do vlasů. Stříhání vlasů není nutné, veš totiž dokáže přežít i v krátkých vlasech.

Vši

  • Jiný název - Zavšivení, pedikulóza
  • Popis - Infekční onemocnění kůže způsobené parazitem, čili vší
  • Příznaky - Svědění, lechtání, mohou být i vidět
  • Inkubační doba - Od chvíle, než se z vajíčka stane veš, uplynou 2–3 týdny, závisí na teplotě, ve které člověk žije.
  • Léčba - Insekticidy nebo přípravky, které veš nebo její vývojová stádia v podstatě zadusí.
  • Prevence - Pravidelná kontrola vlasů, některé z přípravků působí částečně preventivně, takže se veš na vlasech tak snadno neuchytí.
ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek