Hlavní obsah

Zakázáno! Jaké chloupky byste na těle nikdy neměli vytrhávat?

Foto: RossHelen, Shutterstock.com

Chloupky jsou možná neestetické, mají ale svou funkci. Nebo ji mívaly jen pro naše předky a v moderním životě už jsou naprosto zbytečné? Máme pro vás odpověď.

Článek

Jednou ze zásadních funkcí ochlupení je ochrana. „Vlasy chrání proti slunci. V případě obočí se jedná o přirozenou ochranu očí před potem či deštěm. A kdybychom se vrátili do dávných dob, pak chlupy na těle chránily lovce před různými škrábanci a jinými zraněními na kůži,“ popisuje Jana Votrubová, dermatoveneroložka kliniky estetické medicíny Esthetic Medical.

Dnes se lidé kryjí vhodným oblečením či krémem a ochranná funkce ochlupení již není tak podstatná. „Můžete se tedy zaměřit spíše na estetickou stránku a chloupky na místech, kde nejsou žádoucí, odstranit,“ dodává lékařka.

Potřeby jsou individuální

Stejně jako zvířecí srst i lidské ochlupení má termoregulační funkci, ovšem dnes mohou být chomáče chlupů spíše na obtíž. Pokud vám tedy chloupky vadí a nemáte pocit, že by měly nějakou přínosnou roli, je možné je šetrně dočasně či trvale odstranit. „O tom, kde to je či není vhodné, by se dalo polemizovat – je to totiž značně individuální. Obecně jsou citlivější oblasti podpaží a třísel a občas se stává, že někomu po odstranění chloupků z této oblasti působí potíže tření kůže o sebe, zejména v létě nebo při sportu. Nicméně častěji jde pouze o zvyk a dočasnou přecitlivělost, která rychle odezní,“ vysvětluje Jana Votrubová.

Připravte se na nový pocit

Počítejte proto s tím, že odchlupené partie budou reagovat jinak: můžete cítit chlad, větší citlivost na oblečení, potíže může působit i pot nebo tření kůže o sebe.

Podstatná je i volba metody, jíž se chloupků zbavíte. „Například citlivou oblast třísel se vyplatí svěřit do rukou profesionálů a místo častého holení žiletkou, které zde působí agresivně, je lepší nechat si chloupky během několika sezení odstranit metodou s trvalým efektem,“ radí lékařka. Zbavit chloupků jednou provždy vás dokáže některá z technik fototermolýzy, pracuje se při ní s laserem nebo IPL (intenzivní pulzní světlo, holení s jeho pomocí je jednoduché a bezbolestné). Někomu zase nevyhovují depilační pěny a vosky, pro citlivější lidi se pak nehodí epilace, při které se chloupek bolestivě vytrhává i s kořínkem.

Foto: Stocked House Studio, Shutterstock.com

Podpaží je velice citlivé a někomu odstranění chloupků z této oblasti vadí

Zbavíte se přirozené bariéry?

Hladká pokožka je dnes zcela normální a lidé nemívají pocit, že by jim chloupky mohly nějak chybět. Přesto i nadále zůstávají partie, kde je lépe porost ponechat. Funguje totiž jako ochranná vrstva, která k pokožce, a především do tělesných otvorů (nos, uši, intimní partie), nepustí nečistoty, cizorodá tělesa, prach, alergeny, viry ani bakterie.

Jestliže vás chloupky v nose nebo v uších obtěžují, zkraťte je zastřihovačem či nůžkami, ale nevytrhávejte je! Je to nejen bolestivé, ale koledujete si i o nepříjemnou infekci. Přítomnost ochlupení zvažte i v intimních partiích, zejména trpíte-li opakovaně kvasinkovými infekcemi. Může chránit před cizorodými látkami a odborníci doporučují zaměřit se raději jen na oblast bikin.

Kde je chloupek, je i život

Aby chloupek mohl růst, musí být vyživován. Vědci zjistili, že v osrstěných částech kůže je víc cév a nervů. „Každý vlasový folikul obsahuje navíc velké množství kmenových buněk. Když se člověk zraní v místě, kde má chloupky – hodně folikulů, tak se rána zahojí mnohem rychleji než jinde, kde žádné chloupky nejsou,“ popisuje Miloš Kravciv, dermatolog Lékařského domu Praha 7.

V případě holení žiletkou k poničení folikulů nedochází, takže se o tuto výhodu nepřipravíte. „Naproti tomu vytrhávání chloupků představuje odstraňování chloupků i s kořínky. Z estetického hlediska je to pozitivní zpráva, jelikož chlupy přestanou růst navždy. Z hlediska zdraví však kůže přichází o cenné zdroje kmenových buněk a krevních vlásečnic, tedy o výživu a materiál k hojení a obnově,“ varuje lékař.

Foto: Max4e Photo, Shutterstock.com

Rozmyslete si, zda se chcete chloupků zbavit natrvalo a připravit tak kůži o lepší schopnost hojení

Bradavky a znaménka? Hlavně jemně

Trápí vás chloupky rostoucí z mateřských znamének a pih? Odložte pinzetu a zkraťte je nůžtičkami, jinak hrozí opakované krvácení a poškození, v následku čehož může piha měnit tvar, zbarvení i strukturu. Máte-li znaménko na viditelném místě, je vhodnější si ho nechat odstranit.

Podobně háklivé jsou bradavky. „Okolí bradavek je citlivé a při agresivním principu vytrhávání může pokožka na prsou zarudnout a bolet i určitý čas po depilaci,“ vysvětluje Miloš Kravciv. Při nešetrné manipulaci s pinzetou, žiletkou nebo voskem navíc hrozí poranění. Postupujte tedy jemně nebo se svěřte do péče odborníkům.

Kde štvou nejvíc chloupky vás?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.