Hlavní obsah

Zdravé letní změny v šatníku: Odložte tenisky i podprsenku

Foto: Alena Ozerova, Shutterstock.com

Foto: Alena Ozerova, Shutterstock.com

Venku panují letní teploty, vy je ale musíte trávit ve městě a v práci? Komfortněji vám bude i díky změně šatníku. Jaké materiály zvolit, abyste se nepotili a bylo vám příjemně?

Článek

Čeká-li vás v parném dni cesta MHD, hodiny ve vydýchané kanceláři a těžký nákup, mnohem příjemněji vám bude, pokud se na to vhodně obléknete. Nezaměřujte se jen na to, jak vám to sluší, ale i na funkčnost vašeho outfitu.

Vyměňte polyester za len

Na dno šatníku odsuňte všechny umělé materiály. V létě jsou neprodyšné a riskujete v nich zapaření, ekzém a v intimních partiích i kvasinkovou infekci. Tabu by měl být především polyester, ale i těsná džínovina. Nic nepokazíte bavlnou, na které ovšem mohou vznikat viditelné skvrny od potu. Jestliže s pocením bojujete i přes dostatečnou hygienu a aplikaci antiperspirantu, vyzkoušejte len, ten je totiž do veder nejlepší (rozdíl mezi antiperspitantem a deodorantem). Lněná látka dýchá a přirozeně chladí, je antibakteriální a také chrání proti UV zářením. Navíc je to materiál, který dobře drží tvar a zbytečně se nelepí na tělo. Podobně fungují také konopné materiály nebo juta.

V létě se neodhalujte

Čeká-li vás celý den venku, místo tílka a titěrných šortek vsaďte spíše na kompletní zahalení. Nejenže tím chráníte pokožku před spálením, ale budete se i lépe cítit. Po odhalené kůži totiž stéká pot a zanechává po sobě nepříjemný lepivý pocit. Naopak volné lehké oblečení, které kolem vás přirozeně povlává, kůži ochlazuje, především pokud sáhnete po viskóze, mušelínu, hedvábí, šifonu nebo fáčovině. Hodí se na šaty, harémové kalhoty i módní overaly.

Bílá je královna léta

Spolehnout se můžete i na barvy, které nejlépe odrážejí světlo. Nejlépe funguje bílá, obléknout ale můžete i krémovou, žlutou nebo stříbrnou. Naopak černá paprsky doslova přitahuje a teplo v sobě kumuluje.

Foto: Look Studio, Shutterstock.com

Vzdušné materiály a světlé barvy jsou v létě sázka na jistotuFoto: Look Studio, Shutterstock.com

Odložte podprsenky s kosticí

V létě je ideální chodit bez spodního prádla, nebojte se odložit podprsenku a dokonce i spodní kalhotky. Jestliže se červenáte jen při pouhé představě, zkuste alespoň vyměnit klasickou podprsenku s kosticemi za pohodlnější sportovní kousky. Pod kosticemi se totiž více potíte, kůže je podrážděná, může se zapařit a potrápí vás ekzém nebo plísňová infekce. V případě většího poprsí vám potíže mohou způsobit i ramínka, proto volte hodně široká, nebo zkuste dobře padnoucí podprsenku bez ramínek.

Místo tenisek sandály

V létě vám nebude dobře v uzavřených botách, ve kterých se noha potí a kvůli horku snáze oteče. Pozor i v případě bot na podpatku: pokud se vám noha zpotí a stélka klouže, snadno si přivodíte úraz a v létě jistě nechcete trávit dlouhé týdny se sádrou nebo bolestivým výronem. Místo podpatků a tenisek vsaďte na otevřené sandálky na kvalitní platformě – i letní obuv potřebuje oporu, tenké šlupičky místo podrážek, časté například u balerín, vám způsobí spíše bolesti a při dlouhodobém nošení i deformaci nožní klenby.

Foto: Aleksei Isachenko, Shutterstock.com

I v sandálkách musí noha pevně držet, ať neriskujete uklouznutí a zraněníFoto: Aleksei Isachenko, Shutterstock.com

Batoh je in

Zatímco školáci aktovky konečně odložili, vy si na prázdniny stylový batoh naopak pořiďte. A to nejen na výlet do přírody, dnes se ho nemusíte stydět nosit ani k šatům nebo do kanceláře. Nejde jen o to, že s objemnou a přetíženou kabelkou si deformujete záda. Zarývající se ucha vytváří na kůži i nevzhledné rudé stopy, pod zátěží z vás lije pot a v místě, kde se taška otírá o holou kůži, riskujete dokonce opruzeniny. Batoh nabídne větší pohodlí, i u něj ale myslete na správně padnoucí popruhy, ty by se vám v žádném případě neměly zařezávat do ramen ani vás nijak tlačit.

Zařiďte si vlastní stín

Češky jsou v nošení pokrývek hlavy stále poněkud konzervativní, klobouk se ale hodí nejen k vodě. Zejména kousek s širokou krempou zajistí vašemu obličeji stín, klidně díky němu můžete odložit i sluneční brýle, kvůli kterým se na nose a za ušima nepříjemně potíte. Máte-li pocit, že vám klobouky nesluší, vybírejte dobře s ohledem na tvar vašeho obličeje.

Reklama