Hlavní obsah

Channing Tatum bez kalhot, operace Zlaté jablko i školská reforma. Na co se těšit v novém roce

Foto: Eva Pruchova, Shutterstock.com

Foto: Eva Pruchova, Shutterstock.com

Štědrý den je plný naděje, radosti a pohody s blízkými. A tradičně se při něm také nahlíží do budoucnosti. Máme za sebou těžké časy a ani následující období nebude snadné. Ale vždy je na co se těšit. Jaké zajímavé společenské události přinese rok 2023?

Článek

Rok 2022 pomalu končí. Bude se na něj vzpomínat jako na rok, kdy Rusko napadlo Ukrajinu a zahájilo válku, což ovlivnilo celý svět. Ukrajinští obyvatelé potřebují pomoc a podporu, zvedly se ceny pohonných hmot, energií, potravin… Mnozí z nás se budou muset opravdu výrazně uskromnit. Co nás čeká v roce 2023 ve veřejném či společenském životě, nač se těšit a čeho se možná trochu bát?

Prezidentské volby

Českou republikou už řadu týdnů hýbou prezidentské volby. Je jasné, kteří kandidáti se budou o tento post ucházet, probíhají kampaně a průzkumy veřejného mínění odhadují favority. První kolo se bude konat 13. a 14. ledna, druhé, rozhodující, pak o 14 dní později.

V současné době jsou favority Danuše Nerudová, Petr PavelAndrej Babiš. Vyhraje bývalá rektorka Mendelovy univerzity, ekonomka, která si přeje, aby se lidem zase dařilo dobře? Nebo zvítězí generál a muž se zkušenostmi z vojenské diplomacie, který by rád Česku vrátil řád a klid a zastavil chaos? Nebo Miloše Zemana vystřídá na postu prezidenta bývalý premiér, podnikatel, který je vedený jako agent StB a v současné době s ním probíhá proces v kauze Čapí hnízdo?

Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia, Profimedia.cz, LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

Bude prezidentem některý ze tří silných kandidátů, nebo někdo úplně jiný?Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia, Profimedia.cz, LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

Korunovace Karla III.

Velká Británie zažije náramnou slávu 6. května, kdy budou korunováni král Karel III. a jeho choť Camilla. Na trůn usedl okamžitě po smrti své matky, královny Alžběty II., ale korunovační obřad bývá až za nějaký čas. Důvodem je držení smutku i dlouhé přípravy – akce nazvaná „Operace zlaté jablko“ chce svůj čas. Slavnost se bude konat ve Westminsterském opatství, ale není jisté, zda mezi dvěma tisíci pozvanými hosty bude i mladší panovníkův syn s manželkou. Vztahy jsou delší dobu napjaté a dokument Harry a Meghan, který nedávno vyšel na Netflixu, jen přilil olej do ohně. Princ prý dokonce čeká omluvu od paláce za to, jak se k němu v rodině chovali, jinak se nehodlá dostavit.

Foto: Profimedia.cz

Upomínkové předměty s králem Karlem III. lidé hojně nakupují již teď, před korunovacíFoto: Profimedia.cz

Reforma školství

V nejbližších měsících má být schválena největší reforma českého vzdělávacího systému po patnácti letech. V tuto chvíli je ovšem ve fázi „ani schváleno, ani neschváleno“ – je v ní zatím příliš sporných míst i nezodpovězených otázek. Měla by měnit české základní vzdělávání od roku 2025. Co nového má přinést? Hlavní myšlenkou je, že děti by se měly učit méně, aby toho ve finále věděly více: cílem je, aby si více učiva a znalostí opravdu osvojily a nebyly zahlcené něčím, co zase rychle zapomenou. Učivo by se mělo dělit na jádrové, tedy lehčí a minimální, a rozvíjející – náročnější a volené podle nadání žáka.

Foto: Profimedia.cz

Ministr školství Vladimír Balaš zatím reformě zelenou nedal, čeká na konečnou verziFoto: Profimedia.cz

Nové knihy: na které se těšit, kterých se bát

Jana Poncarová, Jiří Sankot: Deník Věrky Kohnové

Janu Poncarovou není třeba představovat, autorka knih o silných ženách z naší historie je sázkou na kvalitní literaturu. A začátkem roku vychází Deník Věrky Kohnové neboli skutečný příběh české Anne Frank a jejího deníku. Osud dvanáctileté židovské dívky, jejíž život násilně a předčasně ukončila druhá světová válka, vznikla ve spolupráci s historikem Jiřím Sankotem.

Foto: Archiv nakladatelství

Doménou Jany Poncarové jsou silné příběhyFoto: Archiv nakladatelství

Princ Harry: Spare

Dlouho očekávaná autobiografie prince Harryho má vyjít 10. ledna hned v šestnácti jazycích a možný podtitul bude znít Život ve stínu. Princ se rozhodl vyprávět svůj příběh, jak se mu žilo po smrti milované maminky, jak procházel procesem sebepoznání a jak se rozhodl odloučit od rodiny a začít jinde. V televizním dokumentu Harry a Meghan se soustředila pozornost na ně dva, jejich lásku. Nyní bychom měli dostat Harryho pohled na jeho život, pocity a duševní zdraví.

Foto: Profimedia.cz

Princ Harry stále neřekl světu vše a jeho autobiografie slibuje řadu dalších skandálních informacíFoto: Profimedia.cz

Očekávané filmové premiéry

O nejočekávanějších filmových premiérách roku 2023 jsme už psali. Další velkou novinkou, která udělá radost ženám i mužům, je komedie Bez kalhot: Poslední tanec. Ženy si užijí pohled na tančícího a svlékajícího se Channinga Tatuma a muži nemusejí řešit dárek k Valentýnu, stačí koupit lístky do kina a… pohlídat děti. Premiéra je totiž oznámena právě na 14. února. O čem drama bude? Mike zkrachoval a dostává šanci od bohaté dámy (hraje ji Salma Hayek), která ho vezme do Londýna a on má sestavit show. Zvládne to?

Foto: Profimedia.cz

Takhle byli Channing Tatum a Salma Hayek zachyceni v Evropě během natáčeníFoto: Profimedia.cz

Kam za písničkou?

A na co se těšit v oblasti hudby, jaké velké koncerty se budou konat? Nebude toho málo! V O2 areně vystoupí Štefan Margita (24. ledna), Dara Rolins zde oslaví padesátiny (28. ledna), Ewa Farna (14. října) zase třicetiny. Marek Ztracený odehraje tři poslední koncerty (16.–18. června) v Edenu a na nějakou dobu prý plánuje s vystupováním přestat, a to v době, kdy je na vrcholu a stal se absolutním slavíkem.

V pražských Letňanech vystoupí mimo jiné hudební velikáni Depeche Mode (30. července), kteří se vracejí po pěti letech a přivezou prý dosud největší show. A na festivalu Colours of Ostrava (19.-22. července) vystoupí OneRepublic, jedna z nejpopulárnějších světových kapel, a fanoušky potěší i americký rapper a držitel Grammy Macklemore.

Foto: Profimedia.cz

Marek Ztracený se nechystá s hudbou skončit nadobro, ale chce si dát pauzuFoto: Profimedia.cz

Reklama