Hlavní obsah

Kdo si počká, ten se dočká: Pohádková láska bez mráčku Hany Zagorové a Štefana Margity

Foto: Profimedia.cz

Málokterý pár českého showbyznysu je tak stabilní jako zpěvačka Hana Zagorová a operní pěvec Štefan Margita. Ona má své fanoušky a publikum v Česku, on zase slaví úspěchy především v zahraničí. Letos oslavili perlové výročí svatby. Proč nedopadly společné koncerty?

Článek

Milovaná Hanička Písnička a uznávaný operní zpěvák tvoří pár třicet let a jsou dvojicí bez skandálů. Dva profesionálové, kteří ve svém oboru dosáhli vrcholu, se v práci i v partnerství vzájemně respektují a podporují.

V době svatby sice bylo populární zpěvačce 46 let a jejímu muži o deset let méně, ale na tu pravou lásku se vyplatí počkat. Věk nebo věkový rozdíl nehrají roli, když jste zamilovaní.

Jak se poznali, co na sobě mají nejraději a co je v poslední době trápí? Štefan Margita dnes slaví 66. narozeniny a my moc gratulujeme!

Hana Zagorová (75)

Rodačka z Ostravy nazpívala skoro tisíc písní, prodala přes dvanáct milionů alb a uspěla i za hranicemi.

Pěvecký talent prokázala v soutěži Hledáme nové talenty, ale lákalo ji i herectví a vystudovala brněnskou JAMU. Poté se přestěhovala do Prahy a rozjela kariéru jako zpěvačka. V nejsilnějších obdobích měla i 350 koncertů ročně a natáčela hit za hitem (Biograf láska, Je naprosto nezbytné, Já se vznáším, Usnul nám, spí a stovky dalších).

Foto: Josef Strouhal / Právo / Profimedia

Měkké sykavky zpočátku řešila, ale nakonec se z vady řeči stal její charakteristický rys

V anketě Český slavík se umísťovala od svých začátků, na prvním místě se objevila v roce 1977. A následovalo dalších osm prvenství. Post královny potvrdila v roce 1982, kdy získala více hlasů od fanoušků než všechny zpěvačky v anketě dohromady.

Spolupracovala s nejlepšími muzikanty, textaři a zpěváky své doby. Významnou roli v jejím životě hrál a dodnes hraje Karel Vágner (80), její nejlepší přítel, se kterým prožila i milostný vztah.

Foto: David Kundrát / CNC / Profimedia

Chvíli byli i partnery, ale dali přednost kamarádství a práci. Mluví o ní v superlativech a říká, že kdo měl to štěstí a Hanka jej milovala, má na celý život nač vzpomínat

Roky zpívala s Petrem Rezkem (79), Duhovou vílu nesmí dodnes na koncertech vynechat. Vystoupení se Stanislavem Hložkem (67) a Petrem Kotvaldem (63) bývala vždy vyprodaná a jejich hity lámaly rekordy, ani nikdo neznal songy jako Můj čas nebo Jinak to nejde. Spolupráci s dalšími zpěváky se Hanka nebrání ani dnes, kdy se propojila třeba s Markem Ztraceným (37).

Foto: Vlasta Luťanská / Právo / Profimedia

Jedním z důvodů, proč měla ráda pěvecké partnery, byl i její zdravotní stav, kdy kvůli vzácnému onemocnění krve zvanému paroxysmální noční hemoglobinurie musela chodit pravidelně na transfuze a tříhodinový koncert by často sama neutáhla

Prvním manželem byl tanečník Vlastimil Harapes (76), kterého si vzala v roce 1986. Svou lásku netroubili nijak do světa, a i když se nakonec rozešli, zůstali přáteli. Zpěvačka nemohla mít kvůli nemoci děti a v době manželství žádala o adopci. Když to poprvé nedopadlo, znovu se o ni nepokoušela.

Foto: Ladislav Křivan / CNC / Profimedia

Vlastimil Harapes se jí vždy líbil a tak jej pozvala do svého televizního pořadu Dluhy Hany Zagorové. A byla z toho láska

V roce 1989 podepsala petici Několik vět a přišel zákaz zpívání. Generální tajemník ÚV KSČ Milouš Jakeš (†97) ji v legendárním projevu z Červeného Hrádku, který koloval mezi lidmi nahraný na kazetách, nazval milou holkou, která ale už tři roky po sobě bere 600 tisíc ročně. Během listopadové revoluce pak zpívala s Jaroslavem Hutkou (75) a Martou Kubišovou (79) hymnu na Václavském náměstí.

Veřejnost ji dodnes miluje a mnozí se celý rok těší na tradiční prosincový koncert v pražské Lucerně. Kritici oceňují její kvalitní texty i pěvecké kvality, kdy se pohybuje mezi šansonem a popem. Literární talent zúročila i při psaní scénářů.

Foto: Profimedia.cz

Každou písničku bere jako malé divadelní představení a propojuje ráda zpěv a herectví. A v tomto směru si splnila sen i díky účinkování v muzikálu Jack Rozparovač a Mona Lisa

Štefan Margita (66)

Slovenský operní zpěvák, tenor z Košic, vystudoval nejdříve fotografii, ale následně i zpěv na konzervatoři. Z Prešova a Košic se posléze dostal do opery v Praze a Vídni, aby nakonec vystupoval ve všech významných operních síních a spolupracoval s nejlepšími dirigenty. Je zvyklý nejen cestovat, ale za hranicemi i delší dobu žít, nastudovat inscenaci trvá i šest týdnů.

Foto: Václav Jirsa / Právo / Profimedia

Do svých rolí dává vše. Zde jako Hoffmann v Hoffmannových povídkách francouzského skladatele Jacquesa Offenbacha

V jeho repertoáru mají hlavní místo opery Leoše Janáčka, které mu přinesly celosvětový úspěch (např. Její pastorkyňa, Káťa Kabanová nebo Z mrtvého domu) a které on významným způsobem proslavil. Má ale velmi rád i dílo Richarda Wagnera, role poloboha ohně Logeho ze Zlata Rýna považují odborníci za jeho životní. Tři měsíce jej zpíval v Lyric Opera v Chicagu v roce 2016 a kritici nešetřili ve svých recenzích chválou.

Foto: Profimedia.cz

Zpěvák míval období, kdy bojoval s nadváhou, a protože kvůli rolím musel občas zhubnout a rychle, držel speciální dietu. Ta není nikterak zdravá, ale slibuje velký váhový úbytek za krátkou dobu, lidé ji znají jako dietu Štefana Margity

Nebrání se ani překročení hranic svého žánru, nechal si od svého „adoptivního syna“, hudebníka a skladatele Michala Kindla (34), napsat desku. Vzniklo album Na správné cestě, se kterým pojede po celém Česku.

Foto: Profimedia.cz

Na křtu desky Na správné cestě byl obklopen lidmi, co má rád: zleva hudebník Michal Kindl, cellistka Iris Moris a moderátorka Lucie Borhyová

Hana & Štefan

Seznámila je v roce 1991 společná kamarádka. Štefan pozval Hanku na premiéru do Basileje, ona přijela a začal se psát příběh obrovské lásky. O ruku ji požádal brzy a odpovědí mu byl její smích a upozornění, že je stále ještě vdaná. Stihla se rozvést a posledního května (1992) se vzali na úřadě, o týden později v kostele.

Foto: Jiří Rubeš / CNC / Profimedia

Ač své pěvecké kariéry dlouho oddělovali, prosluli například společným televizním pořadem Hogo Fogo (2000), kde nejen zpívali, ale i nachytávali své kolegy ze showbyznysu

Jejich manželství zůstalo bezdětné, ale radují se z dětí svých blízkých, mezi které patří například moderátorka Lucie Borhyová (44) nebo zpěvák Michal Kindl a jeho žena Barbora. Jak sami říkají, adoptovali je a jsou kmotry jejich dcery.

Dlouho odolávali nabídkám na společná vystoupení, nakonec ale vzniklo album duetů Konečně spolu a byly naplánované stejnojmenné koncerty. Pandemie ale zrušila veškeré pracovní plány a ovlivnila i jejich osobní život. Hana Zagorová nemoc covid-19 prodělala s těžkým průběhem, vrátilo se jí i onemocnění krve a má za sebou kolaps. Její muž jí je oporou a těší se, až jeho milovaná Hanka dostane chuť na šampíčko a on tak bude vědět, že je zase fit.

Foto: Profimedia.cz

Vždy si byli oporou, ale v poslední době Štefan Margita dokazuje, že slib v nemoci a ve zdraví není z jeho strany planý. Své Hance je neustále na blízku, protože si prý nedovede představit, že by o ni přišel

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek