Hlavní obsah

Státní svátky 2022: jak vychází letos volno?

Foto: Gladskikh Tatiana, Shutterstock.com

Konec roku je tradičně časem bilancování, ale také plánování něčeho nového. Třeba výletů, cest a dalších zážitků, ke kterým potřebujete volno. Co se státních svátků týká, příští rok vychází tak napůl. O to důležitější proto bude chytře si naplánovat dny dovolené.

Článek

Do roku 2022 vstoupíme už víceméně za pár dní a všichni doufáme, že odstartujeme zase o krapet veselejší kapitolu našich životů. Pokud si už teď chcete naplánovat své cesty a dovolené, je dobré kalkulovat také se státními svátky. Příští rok vychází následovně.

První volno v půli dubna

Období od ledna do dubna bývá dlouhé a letos ho nijak nepokrátí ani státní svátky. Hned ten první, Nový rok, vychází na sobotu, kvůli čemuž je zase o díl zkrácené letošní vánoční volno. Na další volné sváteční dny si tak počkáme až do Velikonoc, které jsou vždy v neděli po prvním jarním úplňku. Někdy se jich dočkáme už na konci března, letos ale budeme muset mít více trpělivosti. Velikonoční svátky 2022 vycházejí na pátek 15. dubna a pondělí 18. dubna. Děti mají velikonoční prázdniny už od čtvrtka 14. dubna.

Foto: Syda Productions, Shutterstock.com

Velký pátek je státní svátek, děti mají volno již o den dříve

Květnové víkendovky

Někdy se velikonoční a květnové svátky natolik přiblíží, že to skoro svádí vzít si jednu dlouhou dovolenou. Letos ale s tímto nápadem moc nepochodíme. Svátek práce 1. května a Den vítězství 8. května vychází na neděli. Při lamentování nad touto nepřízní kalendáře vás ale může hřát pocit, že v roce 2023 budou v tomto období za sebou dva prodloužené víkendy.

V létě si prodlužte víkend

Svátky, jejichž existenci začne mladý člověk vnímat až tehdy, kdy školní docházku vymění za pracovní dobu, letos vychází vcelku dobře. Den věrozvěstů Cyrila a Metoděje vychází na úterý 5. července, Den upálení mistra Jana Husa pak na středu 6. Pokud si v práci musíte mezi kolegy čerpání volna rozložit, doporučujeme vám zarezervovat si pondělí 4. července co nejdříve. Jeden den vyčerpané dovolené vám zajistí pětidenní řetězec volna. To už se dá stihnout opravdu pěkný výlet!

Foto: Halfpoint, Shutterstock.com

Pokud spojíte dovolenou s letními svátky, ušetříte volno, na turisticky oblíbených místech se ovšem připravte na to, že tento nápad má každoročně poměrně dost lidí

Tři podzimní svátky 

Špatné vyhlídky nepředstavují ani podzimní svátky. Žádný nevychází na sobotu nebo na neděli, a dokonce se dočkáme i jednoho prodlouženého víkendu. Den české státnosti 28. září vychází přesně v prostředku týdne. Naopak o měsíc později, kdy slavíme Den vzniku Československa, bude volno v pátek. Den boje za svobodu a demokracii 17. listopadu pak vychází na čtvrtek – další tip, jak si čerpáním jednoho dne dovolené zajistit pěkné čtyřdenní volno.

Rodičům dítek školou povinných připomínáme podzimní prázdniny, ty bývají tradičně spojeny právě s 28. říjnem, na rok 2022 jsou tedy naplánovány od středy 26. do neděle 30. října.

Vánoce stejně jako letos

Konec roku pak, co se volna týká, štědrý zrovna nebude. V příštím roce to (ne)vyjde podobně jako letos. Dětem mají začít prázdniny v pátek 23. prosince, Štědrý den bude v sobotu, tím pádem dva ze tří vánočních svátků připadnou na víkend, Nový rok pak na neděli. Příjemnou zprávou ale je, že v následujícím roce pak přijde zase série prodloužených víkendů, včetně dlouhých Vánoc.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek