Článek
Zaručených rad, kterak žít zdravě, slýcháme denně desítky. Dakota Johnson, představitelka Any v sérii Padesát odstínů, má jasno: v rozhovoru pro The Wall Street Journal řekla, že „není funkční“, pokud spí méně než 10 hodin, a klidně může spát i 14 hodin. „Pokud nepracuji a mám třeba v pondělí volno, tak ráda spím, jak dlouho můžu. Spánek je pro mě v životě prioritou číslo jedna.“
Následovaly různé reakce. Co odborníci na to, že je schopna prospat větší část dne?
Spí Dakota opravdu 14 hodin denně? Pravda je jinde…
Hollywoodská herečka sice tvrdí, že spí někdy i 14 hodin denně, ale rozhodně ne každý den. Svou spánkovou rutinu uvedla v talkshow Jimmyho Fallona na pravou míru: „Nejsem žádné monstrum a hodně pracuji. Nevyžaduji striktně 14 hodin, ale pokud to klapne, umím si to užít. Kromě vydatného spánku se dvakrát denně věnuji transcendentální meditaci a uklidňuji se ve vaně, kdykoli je to potřeba.“ Každopádně ke spánku nepotřebuje žádné medikamenty, smála se, že kdyby si vzala prášek na spaní, vzbudí se za rok.
Reakce veřejnosti na její mnohahodinový spánek byly dvojí: jedni jí tleskali a děkovali za opravdovost, druzí ji nazývali línou s tím, že oni by také prospali den, kdyby měli její peníze a služebné.

Dakota se o své rutině rozpovídala v show Jimmyho FallonaFoto: Profimedia.cz
Inspirovat se, nebo brát s rezervou?
Každý z nás má jinou potřebu spánku - potřeba se mění i podle ročních období, zeměpisné šířky či teploty prostředí. „Jako lidé severní polokoule, kde se liší délka dne a noci v létě a v zimě, jsme spávali ještě v minulém století cca o tři hodiny déle než teď. Bývali jsme vzhůru a aktivní od svítání do soumraku, chodilo se spát i po obědě a uléhalo k nočnímu klidu cca tři hodiny po západu slunce,“ vysvětluje známá lékařka Kateřina Cajthamlová.
To až nová doba spánku ukrajuje - a není to dobře pro psychiku a regeneraci. „Čtrnáct hodin je kapku dlouho, ale kdoví, co paní Johnson tolik unavuje…“
Kolik hodin spánku potřebuje dospělý člověk?
Dakotiných 14 hodin zvedlo ze židle mnohé. Ale kolik prospaných hodin skutečně dospělák potřebuje? Stanovit vhodnou a zdraví maximálně prospěšnou dobu spánku je nejen těžké, ale v podstatě nemožné. Každý to má trochu jinak. Slýcháme doporučení spát 6 až 8 hodin denně bez ohledu na roční období… „To je spíš málo. Výjimky - jako ve všem - samozřejmě existují. Někomu může stačit i méně než šest hodin a je veselý a akční, jiný ani po deseti hodinách necítí, že by byl odpočatý. Nezáleží jen na kvantitě naspaných hodin, ale též na kvalitě a hloubce spánku. Víc spánku bude potřebovat dítě a dospívající, méně spí lidé staří,“ objasňuje Kateřina Cajthamlová.

Potřeba spánku je individuální a záleží i na jeho kvalitěFoto: New Africa, Shutterstock.com
Máte potřebu být stále produktivní? Neděláte dobře
„Spánek a odpočinek nejsou jen biologickými potřebami, jsou hluboce existenciálními momenty lidského bytí. Když je hodnota člověka spojována s výkonem, produktivitou a naplněným diářem, stává se odpočinek téměř radikálním aktem. Přitom to není ztráta času, ale návrat k sobě,“ vysvětluje Zuzana Steigerwaldová, psychoterapeutka působící na online psychoterapeutické platformě Hedepy.
- Spánek je chvílí, kdy naše tělo i mysl nejsou pod tlakem vůle. Konečně nemusíme nic „řídit“, „stíhat“ nebo „chápat“. Jsme. Necháváme se nést rytmem dechu a vnořujeme se do prostoru, kde se zpracovává to, co ve dne nestihlo být vnímáno.
- Honba za „stihnout vše“ je často snahou nebýt v tichu, nebýt v prázdnu, kde bychom mohli něco nepříjemného uslyšet.
- Odpočinek není lenost. Je to hluboká forma péče o sebe. A spánek? „Je tou nejpřirozenější formou důvěry – v sebe, v život, ve svět,“ uzavírá Steigerwaldová.