Článek
„Děkuji Jiřímu Havelkovi, že mi dal důvěru a věřil, že se mnou film dotočí,“ řekl herec při přebírání ceny a dodal: „Děkuji ti, Jiříčku! Pamatuji si tvoji režisérskou připomínku: Oldo, mlč! Jinak lev nebude.“ Ve snímku Zahradníkův rok totiž Oldřich Kaiser skutečně celou dobu mlčí, ale svým skvělým herectvím přesto dokáže vyjádřit vše, co divák potřebuje o jeho postavě a příběhu vědět.
Geniální bavič a komediant
Nicméně mlčení rozhodně není pro Oldřicha Kaisera typické, naopak. Jeho herectví, a zejména ta část tvorby, v níž byl bavičem v televizních pořadech jako Možná přijde i kouzelník, Ruská ruleta a Zeměkoule, překypuje komediantstvím a nevyčerpatelnou energií.
Podobně se zapsal do dějin zábavy rozhlasové, a to zejména v seriálu Tlučhořovic rodinka, kde spolu s Jiřím Lábusem vytvořili všechny postavy. Jak Oldřich Kaiser uvedl v jednom z mála rozhovorů, které poskytl, že jejich přátelství vydrželo tak dlouho mimo jiné i proto, že se neberou příliš vážně.
Jedním z jeho vynikajících výkonů posledních let je audiokniha Osudy dobrého vojáka Švejka. Díky této interpretaci se román dostal i k těm, kdo ho předtím nikdy nečetli. „Myslím, že je to proto, že jsem hlasově charakterizoval postavy tak, jak jsem si je představoval. A to může být pro posluchače zajímavější než ‚pouhé‘ čtení. Protože v téhle interpretaci pracuje fantazie. Posluchači je pak možná určitá postava bližší,“ vysvětlil herec.
Výrazný divadelní a filmový herec
Oldřich Kaiser se narodil 16. května 1955 v Liberci, studoval herectví na brněnské konzervatoři a na DAMU v Praze a poté působil v Divadle na Vinohradech, kde ztvárnil mimo jiné Romea v Shakespearově nesmrtelné tragédii Romeo a Julie. Několik velkých postav vytvořil i za svého působení ve studiu Ypsilon, s Jiřím Lábusem vystupoval i ve vlastních agenturních pořadech.
Životem s ním jsem se vyloženě prosmála, vzpomíná bývalá manželka Naďa Konvalinková
Dámská část publika se do pohledného mladíka zamilovala už ve filmech Karla Kachyni Láska a zejména pak v romantické komedii Setkání v červenci. Následovalo množství dalších snímků, jako je Putování Jana Amose, Komediant, Velká filmová loupež, Já nejsem já, Žralok v hlavě, Tři bratři, Padesátka či Poslední závod.
K zásadním rolím pak patří ty v dramatech Tmavomodrý svět režiséra Jana Svěráka a Obsluhoval jsem anglického krále Jiřího Menzela. A diváky dodnes baví komedie Marie Poledňákové Líbáš jako Bůh a Líbáš jako ďábel.
Nejkrásnější pár českého showbyznysu
Slavný filmový i divadelní režisér Jiří Menzel, a nejen on, o Oldřichu Kaiserovi tvrdil, že je jedním z nejlepších českých herců své doby. Řadu let však topil svůj talent v alkoholu, na což doplatilo i jeho manželství s Naďou Konvalinkovou.
V době, kdy spolu začali chodit, patřili k nejkrásnějším párům českého showbyznysu. Stačí připomenout, že to bylo v roce 1978, kdy on hrál v Setkání v červenci, ona zářila v legendární komedii Adéla ještě nevečeřela. Vzali se o dva roky později, mají dceru Karolínu.
Bouřlivé manželství, plné jeho pitek a excesů, trvalo pětadvacet let, a i když Nadě Konvalinkové nakonec trpělivost došla a rozvedla se, nedá na něj dopustit: „Musím říct, že jsem se v manželství s Oldřichem nesmírně bavila. Když pominu ty ryze soukromé věci, tak jsem se životem s ním vyloženě prosmála. A je to geniální herec, jaký se rodí jednou za sto let.“
Talentů má Oldřich Kaiser opravdu nemálo, což dokazuje mimo jiné i ve svém současném životě s druhou manželkou, o dva roky starší písničkářkou Dášou Vokatou, která bývala partnerkou Ivana Martina Jirouse zvaného Magor. I ona hrála v Zahradníkově roku, herec ji zase doprovází na pět hudebních nástrojů.