Hlavní obsah

Úzkosti a deprese ničí životy. Přitom se dají „odnaučit“! Přední český psychiatr radí, co pomáhá

Úzkostné stavy a deprese trápí čím dál víc lidí. Nezvládnu to, ztrapním se, všichni se mi vysmějí, nestojím za nic… To jsou myšlenky, které mohou psychiku postupně úplně ochromit, a vyřadit tak člověka z běžného života. Jak problémy včas poznat a co na ně skutečně zabírá?

Článek

Úzkosti a deprese decimují populaci víc než kdy dřív. Hůř jsou na tom Češi snad jen se závislostmi, vše jde ale ruku v ruce. Jak své démony porazit a co za nimi stojí, o tom mluvil v podcastu MUDrování s Danielou přední český psychiatr a psychoterapeut Ján Praško, který se lidské psychice věnuje už desítky let – a stále ho fascinuje.

„V průběhu života rozvine klinicky závažnou úzkostnou poruchu až 27 % lidí. Nejde o to, že se bojí jedné zkoušky, ale že mají úzkosti, které je pronásledují řadu let, někdy celý život. A asi u 16 nebo 17 % se někdy v životě rozvine depresivní porucha. Čili je to velká část populace,“ shrnuje odborník.

Trpí vztahy i pocit bezpečí

Pokud jde o nárůst duševních problémů, na vině jsou podle Jána Praška nejen sociální sítě a další média, ze kterých se prakticky neustále hrnou negativní zprávy. Uspěchaná doba s sebou nese i velké množství nových stresů a nejistot. Především ale utrpělo „obyčejné“ budování vztahů a mezilidských pout.

„Takový ten běžný kontakt, který člověk potřebuje, se ztrácí. A v tom je bezpečí, přijetí, ocenění… Všechny tyto věci, které jsou základními lidskými potřebami, jako by se nenaplňovaly dostatečně. Lidé se odcizují,“ popisuje expert v podcastu MUDrování s Danielou.

S kým jsme si povídali

Profesor MUDr. Ján Praško, CSc., je přední český psychiatr a psychoterapeut. Je předsedou České psychoterapeutické společnosti a exprezidentem Evropské asociace pro kognitivně-behaviorální terapii. Nyní působí mimo jiné v Centru duševní rehabilitace Beroun.

Foto: Proženy.cz

Úzkostné poruchy a deprese. Psychiatr Ján Praško mluvil o jejich příčinách i o tom, jak se léčíFoto: Proženy.cz

Terapie, která zabírá

Přestože se společnost posouvá a s psychickými potížemi už není spojena taková stigmatizace jako dřív, vyhledat odbornou pomoc občas vyžaduje pořádnou dávku odvahy. I v méně závažných případech se to ale vyplatí a může jít o krok, který změní celý život. Podle Jána Praška je asi nejefektivnější terapeutickou metodou kognitivně-behaviorální terapie (KBT).

„U úzkostných poruch bývá účinnější než léky, to je dobrá zpráva. Principem je, že ty věci jsem se naučil: někdy v životě jsem se naučil být úzkostný nebo depresivní. A můžu se to za určitých podmínek přeučit. KBT vlastně učí, jak se jiným způsobem dívat na sebe, jak rozumět sobě i druhým,“ vysvětluje psychiatr.

Léčba světlem

Všechny problémy nezmizí jako mávnutím kouzelného proutku, záleží i na závažnosti poruchy, podle odborníka se ale někdy už po 12 terapeutických sezeních může člověk dostat z nejhoršího. Poslední roky se prosazují i certifikované online terapie.

V Centru duševní rehabilitace, kde Ján Praško působí, se při léčbě psychických potíží využívá i řada inovativních metod. Pracuje se třeba s osvětlením: v areálu se využívá světlo, které napodobuje přirozený denní cyklus a má pomoci k obnově správných cirkadiánních rytmů. „Tyto rytmy jsou v dnešní době často narušeny. U psychických poruch je to problém: narušení biorytmů vede ke zhoršení. Typické je to u sezonních depresí – od podzimu do jara, když se zkrátí světelný den,“ dodává.

Podcast MUDrování s Danielou

Rozhovory o zázracích medicíny s těmi, kdo za nimi stojí. Daniela Přádová zpovídá lékaře a odborníky z různých koutů zdravotnictví. Podcast MUDrování s Danielou o všech podobách zdraví, aktuálních trendech i přelomových léčebných postupech poslouchejte každou středu na Proženy.cz. Poslechnout si jej můžete také na Podcasty.cz či v podcastových aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts, kde můžete MUDrování s Danielou i odebírat.

Načítám