Hlavní obsah

Nezvykle tmavá stolice. Příčinou může být strava, léky, prasklý žaludeční vřed nebo také nádor

Foto: VGstockstudio, Shutterstock.com

Foto: VGstockstudio, Shutterstock.com

Změna barvy stolice může být signálem, že se v těle něco děje, a může mít řadu příčin. Od těch zcela neškodných, jako jsou některé potraviny nebo doplňky stravy, až po závažné zdravotní problémy a onemocnění. Přečtěte si, co doporučuje gastroenterolog a kdy je namístě na nic nečekat a vyhledat lékaře.

Článek

Barva stolice může napovědět mnohé o vašem zdraví. Ve chvíli, kdy si všimnete, že je výrazně tmavší než obvykle, může to logicky vyvolat nejistotu a obavy. Zdaleka ne vždy je to ovšem důvodem k panice, příčinou může být změna jídelníčku, konzumace potravin s vysokým obsahem železa, třeba borůvek, nebo také většího množství červeného vína. V každém případě je ale důležité všímat si, zda se situace změní, případně se neobjeví další varovné příznaky a zdravotní obtíže, které by mohly ukazovat vážnější problém.

Jak funguje metabolismus

Barva stolice je ovlivňována několika fyziologickými procesy, které probíhají v trávicím traktu každého člověka. Zabarvení stolice obvykle způsobuje složení žluče, která se dostává do tenkého střeva ze žlučovodu, a metabolismus žlučového barviva bilirubinu střevními bakteriemi dává stolici charakteristickou barvu, která bývá typicky hnědá.

Vliv má rovněž rychlost, jakou stolice prochází střevem – při normální rychlosti, která umožňuje dostatečnou metabolickou přeměnu bilirubinu, je stolice hnědá, při zrychleném průchodu, což se děje například při průjmu, se bilirubin nestihne metabolizovat a stolice může být žlutá nebo zelená, a pokud je průchod zpomalený, vstřebá se více vody a stolice může být tmavší a tužší.

Změnu barvy způsobí železo, léky i žaludeční vřed

Z častých příčin tmavě hnědé, nebo dokonce černé stolice to bývá například dieta i příjem potravy a látek, které obsahují rostlinná barviva – fytáty (nacházejí se například v celozrnných obilovinách, luštěninách, ořeších a semenech) nebo živočišný hemoglobin ve vysoké koncentraci (v červeném mase nebo vnitřnostech). Právě ty stolici zabarvují, podobně jako například borůvky nebo červené víno, tedy potraviny, které mají vysoký obsah železa. Další příčinou změny barvy jsou léky, zejména preparáty s obsahem železa, jež dávají stolici tmavě hnědé anebo černé zbarvení.

„Třetí příčinou, která je závažná, je krvácení do trávicího ústrojí, jež způsobí černou barvu stolice (prasklý dvanácterníkový nebo žaludeční vřed, zánět žaludku, jícnové varixy, polypy, ale i nádory…). Obvykle to bývá krvácení z vyšších etáží trávicí trubice z oblasti žaludku, dvanácterníku nebo horní části tenkého střeva. Hemoglobin, krevní barvivo obsažené v červených krvinkách, je střevními mikroorganismy metabolizován a způsobuje černé zbarvení stolice. Tento stav může být spojen s dalšími symptomy,“ popisuje profesor Milan Lukáš, člen výboru České gastroenterologické společnosti ČLS JEP a přednosta Klinického centra Iscare.

Foto: SergeyVladimir, Shutterstock.com

Borůvky i některé další potraviny, zejména ty bohaté na železo, mohou způsobit změny barvy stoliceFoto: SergeyVladimir, Shutterstock.com

Kdy neodkládat návštěvu lékaře

V případě, že pozorujete tmavé zbarvení stolice, které trvá více dní, a přidají se i další zdravotní symptomy, jako je pocit výrazné únavy, celková slabost, závratě, nebo dokonce kolaps, zvýšené pocení a bušení srdce, vyžadují vaše potíže podrobnější vyšetření.

„V takovém případě by měl pacient svůj stav konzultovat s lékařem, aby byla zjištěna příčina. Tedy zda se skutečně jedná o krvácení do trávicí trubice, nebo ne. Pokud se objeví jednorázové tmavé zbarvení stolice, člověk se jinak cítí dobře a nemá žádné další projevy, je vše možné vysvětlit stravou a návštěva lékaře není potřeba,“ uvádí lékař Milan Lukáš.

Antibiotika i krvácení do trávicího traktu

Tmavou barvu stolice mohou v některých případech způsobit látky obsažené v antibiotikách, zejména tzv. sulfonamidech. Na to by měl pacienta vždy upozornit lékař, který léčiva předepisuje. „Daleko závažnější je, že některé léky mohou způsobit krvácení do trávicí trubice, a tedy změnit zbarvení stolice na černou. Může k tomu dojít u starších osob nebo pacientů, kteří užívají nesteroidní antirevmatika nebo léčiva, jež brání srážení krve, či antikoagulační léky. U těchto pacientů může být tmavé zbarvení stolice velmi podezřelé, zda není příčinou právě krvácení,“ zdůrazňuje profesor Milan Lukáš.

Načítám