Hlavní obsah

Když střeva stagnují aneb Jak řešit, když nemůžete na WC?

Foto: Dmytro Zinkevych, Shutterstock.com

Foto: Dmytro Zinkevych, Shutterstock.com

Ochabování střev je častou potíží moderního člověka. Na vině bývá nedostatek pohybu i nevhodná strava. Jak lenivá střeva rozpohybovat?

Článek

Zácpa a bolesti při průchodu stolice přepadnou jednou za čas každého a není na tom nic nenormálního. Problém nastává v případě, že takovými potížemi trpíte pravidelně. (Jak dlouho je normální nejít na velkou?)

Jak se projevuje

Příčinou může být syndrom líného střeva (také stagnující střeva, pomalá střeva), mezi jehož typické projevy patří právě zácpa a bolestivé vyprazdňování. Vedle nich je to také nadýmání, bolesti břicha, absence pocitu nutkání na stolici nebo pocit nedokonalého vyprázdnění.

Příčiny líného střeva

Častým viníkem bývají projímadla. Ta obsahují chemikálie urychlující pohyb střev a usnadňující vyprázdnění. Při častém užívání si ale střeva na tento „servis“ zvyknou a začnou stagnovat. Projímadla jsou sice častou, ale ne jedinou příčinou, proč střeva odmítají pracovat.

Mezi další důvody patří špatné stravovací návyky, nepravidelnost, strava chudá na vlákninu i nedostatečný pitný režim. Roli hrají i poruchy příjmu potravy, jako je mentální anorexie či bulimie.

Pokud užíváte některé léky s obsahem železa a vápníku, antidepresiva, léky na vysoký tlak či na spaní, jejich účinky mohou ovlivnit i vaše zažívání. (Znáte zakázané kombinace léků?)

Foto: Flotsam, Shutterstock.com

Nedostatek pohybu, špatná strava, nepravidelný pitný režim. To vše může způsobit, že střeva zlenivíFoto: Flotsam, Shutterstock.com

Hrozí milovníkům čokolády i masa

Na vzniku zácpy se mohou podílet i některé konkrétní potraviny. Nejčastěji to bývá hořká čokoláda nebo obecně pravé kakao a dezerty z něj, také sušené borůvky. „Stavící je také nadměrná konzumace masa – odlehčení jídelníčku ve prospěch rostlinné stravy může být tedy dlouhodobě velmi účinné,“ doporučuje Michaela Bebová, doktorka biochemie a odbornice na výživu.

Pomůže změna životosprávy

Syndrom lenivého střeva naštěstí není nevratný a ve většině případů jej lze překonat změnou životosprávy. Měli byste klást důraz na stravu plnou ovoce (švestky, fíky, jablka, banány, borůvky) a zeleniny (brokolice, květák, růžičková kapusta) a dalších zdrojů vlákniny, jako jsou ořechy (například mandle) a semínka (lněná, slunečnicová, dýňová).

Zásadní je dodržování pitného režimu, na kilogram tělesné hmotnosti byste měli vypít alespoň 35 ml vody. Omezit byste měli konzumaci průmyslově zpracovaných potravin, jako jsou balené chleby, pečivo a sladké či slané svačinky včetně chipsů, slazené nápoje, mražená či instantní jídla, fastfood.

Foto: 4 PM production, Shutterstock.com

Pravidelný pohyb podporuje střevní peristaltiku. Dejte si každé ráno sklenici vody a potom si zacvičte jóguFoto: 4 PM production, Shutterstock.com

Další řešení pro snazší průchod

K lepšímu a pravidelnému vyprazdňování pomůžou probiotika. Jídla, jako je kimchi, kysané zelí a jogurt, dodávají střevům živé kmeny probiotických bakterií, které zlepšují střevní peristaltiku.

Střeva rozhýbete i lehkým cvičením, které prokrvuje oblast břicha i střev a může nastartovat přirozené vyprazdňovací procesy. Pravidelný pohyb udržuje zažívací systém aktivní. Vhodná je chůze, kolo, běh a jóga.

A jak je to na samotném WC? Výzkumy potvrzují, že fyziologické vyprazdňování nepodporuje sed, ale dřep. Až příště budete sedět na toaletě, zkuste si dát pod nohy malou stoličku a posuďte to sami.

Kdy vyrazit k lékaři

Pokud vás zácpa neopouští, ani když jste zavedli všechna doporučení, obraťte se na lékaře. Ve vzácných případech může být syndrom líného střeva symptomem vážnějšího zdravotního stavu, jako je Crohnova choroba či ulcerózní kolitida, ale také Parkinsonova nemoc, roztroušená skleróza, cukrovka, rakovina tlustého střeva či hemoroidy. „Jednou z příčin zácpy může být zejména u žen také stále častější snížená funkce štítné žlázy,“ upozorňuje doktor David Frej z pražského Centra funkční a holistické medicíny.

Syndrom líného střeva

  • Jiný název - Stagnující střeva, pomalá střeva
  • Popis - Potíže se střevní peristaltikou, kdy střeva nevykonávají přirozené pohyby. Vlivem toho dochází k potížím s vyprazdňováním.
  • Příznaky - Zácpa, bolesti při průchodu stolice, nadýmání, bolesti břicha, chybění pocitu nutkání na stolici nebo pocit nedokonalého vyprázdnění
  • Léčba - Změna životosprávy, dostatek ovoce a zeleniny, dodržování pitného režimu, změna polohy těla při defekaci, pravidelný pohyb
  • Prevence - V podstatě stejná jako léčba. Zásadní je změnit životosprávu a zařadit pohyb.

Reklama