Hlavní obsah

Ze staré kotelny garsonka pro hosty. Mají tu veškerý komfort

Foto: Martin Florian
26. 10. 2020

Co se starou kotelnou, která už neplní svůj účel? Majitelka rodinného domu v Krkonoších z ní udělala úžasnou garsonku s promyšlenými detaily, kde vítá své kamarády. Ale ubytovat se zde můžou i lyžaři, kteří míří do hor.

Článek

Třípodlažní rodinný dům postavený v 90. letech minulého století stojí v Krkonoších, v blízkosti oblíbených lyžařských středisek, lázní a golfového hřiště. V přízemí měl technickou část, tedy prádelnu a kotelnu, která ale po výměně starého kotle na tuhá paliva za tepelné čerpadlo ztratila smysl.

Pro kamarády i pro sebe

Nevyužitý prostor byl zrekonstruovaný jako garsonka, kterou budou k občasnému přespání využívat přátelé a rodinní příslušníci, případně ke krátkodobým pronájmům lyžařům a ostatním výletníkům, kteří do Krkonoš přijíždějí. Majitelka ale ani nevylučuje, že by se do ni v budoucnu sama přestěhovala.

Garsonka má samostatný vchod, velká je 25 m² a dispozičně je řešena jako 1 + kk. Vzniklo tu zádveří, koupelna s toaletou a hlavní obytná místnost se spacím a kuchyňským koutem. Návrh rekonstrukce svěřila majitelka designérce Hedvice Novotné, jejíž předchozí práci už dobře znala a spolupráci si pochvalovala. „Řešily jsme spolu nejmenší detaily včetně přesného vnitřního uspořádání skříní, dekorací, obrazů a textilií,“ popisuje designérka.

Foto: Martin Florian

Vešla se manželská postel a menší rozkládací pohovka

Zachovat genia loci horské vesnice

Díky tomu, že rekonstrukce nepodléhala stavebnímu řízení, protože se nezasahovalo do nosných konstrukcí, nebylo nutné čekat na dlouhý schvalovací proces. Klientka oslovila designérku v září 2019 a vše bylo hotovo v květnu 2020.

Cílem bylo vytvořit moderní interiér s respektováním genia loci dané lokality, tedy horské vesnice. Motiv hor se tak stal konceptem a propojujícím prvkem celého prostoru. „Všude jsou kulatá svítidla, ať zavěšená, či přisazená, která mají připomínat sněhové koule. Kuličky nebo oblíbené retro puntíky se objevují i na polštářích a zácloně. Motiv hor je také v grafice na tapetě za postelí a vtipným i funkčním doplňkem jsou háčky-horolezci, které jsou v kuchyni, u sprchy i v zádveří,“ vypočítává Hedvika Novotná.

Foto: Martin Florian

Nad postelí je tapeta s motivem hor (tisk Vavex)

Barvy, dřevodekor a promyšlené detaily

Majitelka si přála použít v interiéru více barev. Předem měla koupenou červenou komodu, kterou do návrhu chtěla zapracovat. Nesměl chybět ani dřevodekor, který navozuje pocit útulnosti. Vejít se měla manželská postel  široká 140 cm a menší rozkládací sedačka tak, aby se v apartmánu pohodlně vyspali dva dospělí a jedno dítě.

Ačkoli se to nezdá, je tu spousta úložného prostoru, protože skříně jsou využité až do stropu. V chodbě nechybí ani úložné místo pro lyže. Naopak minimalizovat chtěli otevřené prostory a zbytečné police, na kterých by se usazoval prach.

Na podlaze je vinyl s textilní podložkou, za kuchyní a na podlaze v zádveří a v koupelně je krásná dlažba s geometrickým vzorem od italské keramičky a velkoformátový obklad ve sprchovém koutu imituje beton. Pomyslnou třešinkou na dortu, která dokazuje, že vše je promyšlené do posledního detailu, jsou vhodně zvolené zásuvky a vypínače s šedomodrým rámečkem a se stříbrným kulatým středem.

Foto: Martin Florian

Na stěnách je laminovaná dřevotříska (rakouská firma Kaindl)

Vizitka designérky

Hedvika Novotná pracuje od roku 2012 pod vlastní značkou NOVOdesign. Ráda veřejnosti přednáší o designu a vychovává novou generaci interiérových designérů ve své Škole interiéru, kde ve spolupráci s ostatními odborníky pořádá náročný kurz „Designový maraton“. Věří, že kvalita bydlení velmi působí na lidskou psychiku a celkovou životní pohodu. Nechce vytvářet interiéry, ve kterých by se lidé cítili jako v neosobních showroomech. Preferuje jednoduchý a funkční styl, který jde ruku v ruce s ergonomií a estetikou. Více na www.novodesign.cz či na www.skola-interieru.cz.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek