Hlavní obsah

Žlučníkový zánět, kameny i kolika! Co dělat při potížích?

Foto: Denis Val, Shutterstock.com
22. 5. 2019

Nezdravé jídlo, přemíra stresu a nedostatek pohybu. To, co řeší velká část populace, způsobuje spoustu zdravotních potíží. Jednou z nich můžou být i problémy se žlučníkem. A ten dokáže skutečně potrápit! Zjišťovali jsme, co dělat při potížích, jak jim předcházet i jak se žlučník léčí.

Článek

Riziko, že vás postihnou žlučníkové kameny nebo kolika (záchvat), se zvyšuje při dlouhodobě nezdravém jídelníčku, sedavém životním stylu a častěji na ně trpí ženy po padesátce. Možných potíží se žlučníkem je ale víc. Víte, jak se projevují kameny a co (ne)dělat při zánětu?

Žlučové (žlučníkové) kameny

Žlučové nebo žlučníkové kameny vznikají, jednoduše řečeno, z příliš velkého příjmu nezdravých tuků, ty totiž mění složení látek, ze kterých se skládá žluč. Když se nehýbete, jíte smažená jídla a nemáte dostatek vlákniny, můžou vám ve žlučových cestách vzniknout cholesterolové kameny, které způsobují kruté bolesti. Jestliže se navíc některý kamínek uvolní ze žlučníku a ucpe výtok žluči do tenkého střeva, bolest se stupňuje.

Foto: Leonid Eremeychuk, Shutterstock.com

Žlučníkové kameny se často řeší operací

Jak poznáte žlučníkovou koliku

Žlučové kameny často vyústí ve žlučníkovou koliku, tedy záchvat. Ten poznáte snadno.

Je to krutá bolest. Vzniká náhle, často večer nebo v noci, ne dříve než hodinu po jídle. Nemocný většinou těžko hledá úlevovou polohu. Typicky je bolest lokalizována v pravém podžebří. Může být ale i vlevo nebo v okolí pupku, a vystřeluje do zad, pod pravou lopatku, do ramene a paže,“ uvádí praktický lékař MUDr. Petr Werner z ambulance ze Stráže nad Nežárkou.

Co (ne)dělat při žlučníkovém záchvatu?

Mezi další projevy žlučníkové koliky patří časté říhání, chuť žluče v ústech, zvracení. Nemocný bývá obvykle zpocený, bledý a může mít zažloutlé bělmo, někdy i pokožku.

  • Najděte si polohu, ve které vám bude lépe - často to bývá na boku v klubíčku
  • zkuste volně prodejné léky na bolest - když nezaberou, neberte si jich víc a vyrazte k lékaři
  • pokud se bolest zhoršuje, volejte záchranku
  • je-li bolest stejná i druhý den, rozhodně vyrazte k lékaři
  • až se stav zlepší, jezte druhý den pouze suchary a pijte černý čaj
  • ještě alespoň 4 až 5 dní po záchvatu nejezte mastná jídla - ideální je suchá rýže, těstoviny, nemastná bramborová kaše a vařené maso
  • pokud se k bolestem přidá i horečka a zimnice nebo pokud vám zežloutnou bělma očí, na nic nečekejte a vyrazte na pohotovost.
Foto: Merla, Shutterstock.com

Bolesti při onemocnění žlučníkových cest jsou velmi kruté

Jak se projevuje zánět žlučníku?

Dalším nepříjemným onemocněním žlučového systému je zánět žlučníku. Ten se projeví většinou ve spojení se žlučovými kameny, které brání odtoku žluče, a tím snáz vznikne infekce (může za tím ale být i bakterie E.coli). 

Lékaři rozlišují dva typy zánětu. Akutní záchvat, který přichází náhle, pacient má tvrdé, bolestivé břicho a často také teplotu a zimnici. Nemocní obvykle zvrací a mají třesavku.

Chronická fáze se projevuje pobolíváním břicha, pocitem plnosti a nechutenstvím. Velmi rychle však může přejít do akutní fáze. V tom případě je nutné vyhledat lékaře, aby nemoc diagnostikoval a nasadil vhodnou léčbu.

Jak se léčí žlučník?

Léčba je individuální. Lékař vám buď předepíše přísnou jaterní dietu a klidový režim, nebo zavede sondu do žaludku s tekutou výživou a nasadí antibiotika. Ve vážném stavu se obvykle přistupuje k operaci.

„U typických kolik s kameny ve žlučníku je indikované operační řešení – odstranění žlučníku s kameny. Operační výkon se dnes provádí prakticky vždy laparoskopicky,“ popisuje MUDr. David Hoskovec, gastroenterolog z Lékařského domu Praha 7.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek