Hlavní obsah

7 druhů migrény. Víte, kterou trpíte vy?

Foto: Leszek Glasner, Shutterstock.com

Foto: Leszek Glasner, Shutterstock.com

Krutá bolest pulzující ve spánku, za uchem nebo v krku. Během týdne se může několikrát vrátit. Společně s ní i nevolnost, zvracení, světloplachost a pocit otupělých končetin. Strašák migréna. Víte, že existuje sedm druhů?

Článek

Bolestivé a mimořádně nepříjemné onemocnění postihuje mozkové cévy a nejčastěji se týká žen mezi 30 a 40 lety. Podle MUDr. Davida Freje z Centra funkční a holistické medicíny v Praze lze spouštěcí faktor migrény často vystopovat v denním režimu: „Může jít o nevyspání, či naopak přespání, u žen má vliv menstruace i nízká hladina estrogenů, ranní bolest souvisí se zadržováním vody, večerní se stresem a pár hodin po jídle s nízkou hladinou krevního cukru.“

Spouštěče migrény

MUDr. Marie Skalská, zakladatelka Pro Fit Institutu, přidává, že až v 25 procentech má na spuštění migrenózního stavu vliv potravina: „Migrenik by se měl v jídelníčku vystříhat kombinace čokolády se sýry, s alkoholem nebo s citrusovými plody.“ Opatrně i na mastná a smažená jídla, nápoje s obsahem kofeinu (káva, čaj, sycené nápoje) a asijská jídla.

Není migréna jako migréna

Migréna se často přidružuje k dalším obtížím, a proto je její diagnóza mnohdy obtížná. „Migréna je podle mnoha odborníků jen jedna, podle některých neurologů lze naopak každou bolest hlavy považovat za migrénu,“ přitakává David Frej a pokračuje: „Podle mě je problém i v tom, že je spousta diagnóz stanovena špatně, nezabývá se příčinami, jako je roztroušená skleróza, závratě, bolesti krční páteře, zánět dutin.“

Léčba závisí na okolnostech

Základem pochopení stavu a léčby je tedy podle všeho správné stanovení diagnózy. Především jde o identifikaci daného typu migrény a poté konkrétní zacílení terapie. Nejlepší řešení zpravidla nastíní lékař. Terapie se totiž může lišit podle toho, s čím dalším a za jakých okolností se bolest hlavy objevuje: může to být menstruace, žaludeční nevolnost... V závislosti na tom se může u jednoho člověka vystřídat během života i několik druhů migrény. Obecně lze říci, že pomáhá reflexní terapie, racionální životospráva, pravidelný pohyb a spánkový režim. S konkrétním řešením pak poradí lékař.

Kolik typů migrény existuje?

Foto: Twinsterphoto, Shutterstock.com

Spouštěcí faktory migrény lze vystopovat v denním režimu. Může sem patřit i nevyspání, nebo naopak přespáníFoto: Twinsterphoto, Shutterstock.com

1. Oční

Opakující se záchvaty zrakových poruch v jednom oku – tím je charakteristická oční migréna. Můžete mít pocit, že se díváte přes popraskané okno, nebo vidíte malé zvětšující se slepé skvrny. Symptomy často bývají jen krátkodobé a většinou odezní do třiceti minut.

2. Hemiplegická

Pro hemiplegickou migrénu je typická motorická slabost. Záchvaty mohou být doprovázeny jednostrannými paralýzami celého těla, které bývají v konečném důsledku horší než samotná bolest hlavy.

3. Bazilární

Když se k bolesti hlavy přidají neurologické příznaky, jedná se o migrénu bazilární, jiný výraz je migréna s kmenovou aurou. K projevům patří nezdvořilá řeč, závratě, zvonění v uších, dvojité vidění, potíže s udržením rovnováhy a celková zmatenost.

Foto: HBRH, Shutterstock.com

Bolí vás hlava? Raději si odpusťte odpolední kávu a místo ní si dejte pořádnou sklenici vodyFoto: HBRH, Shutterstock.com

4. Menstruační

Menstruační migrénu zná pravděpodobně mnoho žen. Pokud vás mučivé bolesti hlavy sužují během více než dvou nebo tří cyklů v roce, máte ji oficiálně. Důvodem jsou hormonální výkyvy.

5. Abdominální

Těžká nevolnost, zvracení, bolesti břicha blízko pupku, které přehlušují bolest hlavy. Vyskytují se u vás takové obtíže pravidelně, třeba každých šest týdnů? Pak zřejmě trpíte abdominální migrénou. Vzhledem k nejednoznačnosti symptomů (existuje mnoho dalších příčin podráždění žaludku) je velmi těžko diagnostikovatelná. S odhalením pomůže lékař.

Foto: g-stockstudio, Shutterstock.com

Až v 25 procentech je příčinou migrenózního stavu potravina. Často to bývá právě tolik oblíbená čokoládaFoto: g-stockstudio, Shutterstock.com

6. Vestibulární

Nějakých 30 až 60 procent pacientů s migrénou kromě klasické nevolnosti, zvracení, citlivosti na světlo a hluk a pulzující bolesti hlavy zaznamenává i extrémní citlivost na pohyb a závratě. U 20 procent postižených mohou silné závratě vést až k mdlobám.

7. Chronická

Chronickou migrénou trpí jen přibližně jedno procento migreniků. Trvá patnáct i více dní. Oproti „klasickým“ nemocným, kteří mají bolestivé epizody jednou až dvakrát měsíčně, představuje tedy stav o poznání méně snesitelný.

Reklama