Hlavní obsah

3P aneb Když jde máma do práce: pochyby, pochvaly a plány

Foto: Viktor Gladkov, Shutterstock.com

Poslední roky jste chodila pozdě spát, dopoledne trávila v pyžamu a celé dny jste si jen „hrála“? Ne, nejste mileniál, ale máma na rodičovské dovolené. A každá dovolená jednou končí a i vás čeká návrat do práce. Jak si dodat sebedůvěru a usnadnit to sobě i celé rodině?

Článek

Dříve nebo později to přijde. Den, kdy nebudete do tašky házet pleny, vlhčené ubrousky, hračky, náhradní oblečení a rohlík! Den, kdy vyrazíte s výrazně menší kabelkou, v ní budou „tři králové“ (klíče, mobil a bankovky) a možná i kniha, kterou jste začala číst před třemi lety. A půjdete do práce. Na co se připravit, co promyslet a jak si dodat kuráž?

1. Neshazujte se

Rozhodně neshazujte sama sebe a nemluvte o tom, jak jste jako máma zakrněla. Jste pořád ta chytrá ženská, která rád čte a cestuje, jen jste teď měla jiný projekt. Uvědomte si, v čem jako matka vynikáte: umíte pracovat s časem, jste vyzrálejší, máte větší nadhled. Aby se vám do práce nastupovalo sebevědoměji, absolvujte rozvojový kurz, kde se naučíte něco nového nebo si osvěžíte zapomenuté věci. Kupte si nový outfit, v kterém se budete první den cítit dobře, a zajděte si ke kadeřníkovi.

2. Připravte se na pochybnosti

Ať už se vracíte do pracovního procesu po pár měsících od porodu, nebo jste byla doma čtyři roky, nepochybujte o sobě ani jako o matce. Nebudete sice s dětmi trávit tolik času a péči o ně necháte na část dne jejich otci, školce, chůvě nebo třeba prarodičům, ale o to intenzivněji si společný čas užijete. Děti poznají nové kamarády a další lidé jim rozšíří obzory.

Foto: Monkey Business Images, Shutterstock.com

Když si mi nenápadně vlezeš do té tašky, nikdo si nevšimne, že si tě hned první den beru do práce jako maskota

3. Nebojte se pochválit

Pracující matky jsou v mnoha ohledech ideálním zaměstnancem, myslete na to! Jestli jste byla produktivní před dětmi, teď budete efektivní tryskomyš. Umíte odhadnout časovou náročnost úkolů, stanovit si priority a delegovat úkoly. Prokrastinace nemá ve vašem slovníku místo. Vy jste nepřišla do práce zabíjet čas zevlováním po sítích, vy jste přišla pracovat.

4. Nastavte (si) reálná očekávání

Jak sobě i zbytku rodiny usnadnit změnu, která s vaším nástupem do práce přijde? Nahlížejte na novou situaci maximálně realisticky. Sejděte se s nadřízeným pár týdnů před nástupem a proberte vzájemná očekávání. Zejména o pracovní době. Je třeba, abyste dokázala přesně říct, kolik času můžete strávit prací v kanceláři a kolik třeba večer doma. Jestli se čeká, že budete makat 50 hodin týdně, rovnou to odpískejte.

5. Nemusíte nikomu nic dokazovat

Návrat matek do pracovního procesu se obecně hodně diskutuje. A ve vás to může vyvolat pocit, že máte dokazovat více než ostatní, že jste v práci schopná. Nemusíte! Odvádějte práci tak dobře, jak jste byla zvyklá před narozením potomků. Je zcela přirozené, že občas budete unavená, protože děti hůř spaly, nebo nervózní, protože jsou nemocné a vy nejste s nimi. I vaši bezdětní kolegové mají svoje starosti: někdo prochází rozchodem, jiný má nemocné rodiče a třetí se nemůže vyhrabat z dluhů.

6. Rozdělte si doma povinnosti

Během rodičovské dovolené byla větší část péče o děti i o domácnost na vás? To neznamená, že to tak bude i po vašem návratu do práce. Jestliže budete mít s partnerem oba práci na plný úvazek, je třeba si všechny povinnosti spravedlivě rozdělit. Pokud zjistíte, že dva plné úvazky nejsou u vás časově zvládnutelné, zkuste si dohodnout úvazek částečný. A jestli už máte starší děti, neváhejte je do péče o domácnost nebo mladší sourozence občas zapojit.

Foto: Rawpixel.com, Shutterstock.com

Děti, já jsem si taky myslel, že máme bezúdržbový byt, ale nakonec je úklid celkem legrace

7. Práci vybírejte pečlivě

Pracovala jste na pozici, která vyžadovala služební cesty nebo práci přesčas? Když jste si novou práci hledala jako bezdětná, zajímal vás plat, moderní pracovní prostředí a mladý kolektiv, svou roli hrála třeba i permanentka do fitka. Jako mámu malého dítěte vás bude zajímat doba cesty mezi kanceláří a školkou a možnost práce z domova, když potomek onemocní. Mladý kolektiv je určitě fajn, ale když tam budete jediná s malými dětmi, u kávovaru moc nepokecáte.

Společnost trpí předsudky nejen vůči pracujícím matkám, ale i hlídajícím otcům!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek