Hlavní obsah

Angelina Jolie má 45! Její životní milníky a ikonické looky

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

Angelina Jolie patří k hereckým hvězdám, platí za jednu z nejvíc sexy žen na světě a svůj vliv využívá při práci pro OSN. Má za sebou hodně temné a punkové období a možná i díky tomu jí tak sedla role královny Zloby. Ve skutečnosti je samý úsměv a dnes slaví 45. narozeniny.

Článek

Přála si být ředitelkou pohřebního ústavu, ale dnes patří k nejvlivnějším ženám Hollywoodu. Na kontě má desítky zajímavých rolí a na poličce tři Zlaté glóby a jednoho Oscara. Je vyslankyní OSN a mámou šesti dětí, kterým nechává volnost ve výběru pohlaví. V minulosti přiznala sklony k sebepoškozování, má za sebou tři manželství a tři rozvody. Podstoupila preventivně mastektomii. V současné době se věnuje především rodině a jinak žije tahle bývalá drsňačka celkem osamělý život.

Dnes slaví Angelina Jolie 45. narozeniny. Co byly zásadní okamžiky jejího života a v kterých modelech jedna z nejkrásnějších žen světa na červeném koberci opravdu zářila?

Začátek kariéry Angeliny Jolie

Otcem Angeliny Jolie je oscarový herec Jon Voight (81) a ač jejich vztahy byly velmi napnuté, mimo jiné proto, že opustil rodinu krátce po narození Angeliny, k herectví se dostala díky němu, když s ním hrála v sedmi letech ve filmu Lookin' to Get Out (1982).

V 90. letech začala být velmi žádanou herečkou a hodnocení jejích výkonů bývalo nad očekávání pochvalné. Do svých rolí dávala vše a během natáčení postavami žila. Po dokončení výrazných snímků George Wallace (1997) a Gia (1998) se ale rozhodla skončit – byla vyčerpaná a vyhaslá a začala studovat režii a scenáristiku.

Foto: Profimedia.cz

Role Cornelie Wallace, manželky slavného politika, jí sedla (na snímku s Gary Sinisem, 65)Foto: Profimedia.cz

Zlaté glóby a Oscar

Jak za roli manželky alabamského guvernéra George Wallace, tak za ztvárnění modelky Gii nakažené AIDS obdržela Zlaté glóby a bylo jasné, že se zrodila hvězda. To prokázala i ve filmu Narušení (1999) – za roli sociopatické Lisy Rowe byla oceněna Zlatým glóbem i Oscarem. Hlavní roli hrála Winona Ryder (48), která doufala, že se vrátí na výsluní. Všichni ale oslavovali Angelinu, především kritici.

Foto: Profimedia.cz

Mnozí se podivovali nad tím, že hraje v oscarových, ale i v komerčních snímcích typu 60 sekund (2000). Brala to prý jako očistuFoto: Profimedia.cz

(Nejen) akční hrdinka

Do povědomí široké veřejnosti se dostala až jako akční archeoložka Lara Croft (Lara Croft – Tomb Raider, 2001) a od té doby pravidelně hraje charakterní role v dramatech ze současnosti i historie i hrdinky, které umí bojovat. Kromě cen za nejlepší výkon dostala ale i Zlatou malinu jako nejhorší herečka roku, a to za film Sedmý hřích (2001).

Namluvila Mistryni Tygřici v sérii animovaných filmů Kung Fu Panda, užila si roli královny Zloby (2014, 2019) a věnuje se i režírování.

Foto: Profimedia.cz

Film Výměna režíroval Clint Eastwood (90) a role matky, které byl unesen syn, vynesla Angelině Jolie nominaci na OscaraFoto: Profimedia.cz

Vyslankyně OSN

Film o Laře Croft se natáčel v Kambodži a Angelina zde viděla humanitární krizi na vlastní oči. Rozhodla se aktivně pomáhat, jezdila do uprchlických táborů po celém světě a v roce 2001 se oficiálně stala velvyslankyní dobré vůle OSN. Za zásluhy byla v roce 2014 královnou Alžbětou II. (94) povýšena do šlechtického stavu.

Foto: Profimedia.cz

Během svých cest neváhá navštívit oblasti, kde je hladomor nebo zuří válka, a je ve své pozici velmi uznávanáFoto: Profimedia.cz

Stala se mámou

Jako emancipovaná žena nečekala s mateřstvím, až bude mít po boku toho pravého, a první dvě děti si adoptovala. Cesty do Kambodže ji natolik zasáhly, že si z místního sirotčince odvezla v roce 2002 chlapce Maddoxe (18). O tři roky později adoptovala v Etiopii holčičku Zaharu (15), pro kterou si jela již s Bradem Pittem (56), i když v té době ještě nebyli oficiální pár.

V roce 2006 se jim narodila dcera Shiloh (14), později dvojčata – syn Knox (11) a dcera Vivienne (11) a adoptovali vietnamského chlapce Paxe (16). Děti jsou její životní prioritou, věnuje jim veškerý čas a nechává jim hodně volnosti – když se dcerka Shiloh rozhodla, že se cítí jako chlapec, Angelina ji v jejím rozhodnutí podpořila a Shiloh měla ke konci loňského roku začít s hormonální léčbou.

Foto: Profimedia.cz

Děti považuje za své nejlepší přátele a často je s sebou bere na natáčení a na akceFoto: Profimedia.cz

Podstoupila mastektomii

Její matka Marcheline Bertrand (†56) zemřela na rakovinu prsu, a když i u herečky lékaři odhalili vysoké riziko onemocnění rakoviny prsů a vaječníků, rozhodla se pro radikální krok. Nejen kvůli dětem nechtěla nic riskovat a na jaře roku 2013 si nechala preventivně odstranit obě prsa a o dva roky později i vaječníky.

Foto: Profimedia.cz

Mohla o preventivních zákrocích mlčet, nikdo by to na ní nepoznal, ale chtěla motivovat ženy k větší péči o zdravíFoto: Profimedia.cz

Do třetice ano!

Vdaná byla dnešní oslavenkyně celkem třikrát a vždy za herce. Jejími manželi byli Johnny Lee Miller (47), Billy Bob Thornton (64) a Brad Pitt (56). Poslední jmenovaný se zdál být její životní láskou. Zamilovali se do sebe v létě 2004 během natáčení filmu Mr. & Mrs. Smith (2005), i když byl herec v té době ženatý s Jennifer Aniston (51). V lednu 2006 oznámili, že čekají dítě.

Rodina se rozrůstala a neustále se objevovaly dohady o jejich svatbě. Došlo na ni ale až v roce 2014 na zámku ve Francii. Angelina měla šaty od Versaceho a závoj zdobený kresbami svých dětí. O dva roky později bylo ale všechno jinak a pár zvaný Brangelina byl minulostí. Angelina nedávno otevřeně přiznala, že byla během rozvodu na dně a bojovala s démony. Doslova se ztrácela před očima.

Foto: Profimedia.cz

Co bylo důvodem rozchodu, se dodnes neví, ale šlo o velmi emotivní období pro oba dva. Rozcházející se manželé se dlouho nemohli dohodnout na péči o děti, ale dnes spolu prý vycházejíFoto: Profimedia.cz

Top momenty červeného koberce

Stejně jako se vyvíjela její kariéra, vyvíjel se i její styl a vystupování. Ze zlobivé potetované holky s drsným výrazem v obličeji a krví manžela v ampuli na krku se stala dáma, která vždy oslní a umí nosit róby věhlasných značek.

Foto: Profimedia.cz

Zleva: Těhotná Angelina zářila v roce 2008 na premiéře Kung Fu Panda v Cannes v zelené róbě značky Max Azria. Na německou premiéru filmu Světová válka Z (2013) oblékla bílé šaty od Ralph & Russo, které dokonale zdůraznily její vosí pas. Na londýnské premiéře filmu Zloba: Královna všeho zlého byla v roce 2019 za hvězdu v róbě s kápí od Ralph & RussoFoto: Profimedia.cz

V které roli máte dnešní oslavenkyni nejraději? Udělejte si test, co všechno víte o jejím bývalém, Bradu Pittovi!

Reklama