Hlavní obsah

Atopický ekzém vás může dostihnout i v dospělosti! Co na něj platí?

Foto: Profimedia

Atopický ekzém je úporné kožní onemocnění, se kterým se můžete už narodit

Stres a svědění. To jsou každodenní průvodci pacientů postižených atopickým ekzémem. V současnosti se s touto chorobou potýká až 20 procent populace! A pomoc je stále v nedohlednu. Co tedy s ní?

Článek

Atopická dermatitida neboli atopický ekzém je chronické neinfekční zánětlivé onemocnění kůže. Nedostatečná tvorba kožních tuků, lipidů, vede k poruše funkce kožní bariéry. Projevuje se – u dospělých i dětí – extrémně suchou pokožkou, jejím olupováním, praskáním a neschopností vázat vodu.

Kůže je tak neustále podrážděná a svědí. Škrábání uleví, ale ekzém zhoršuje, a kůže pak svědí o to víc. „I když nemoc díky péči nebo jiným vlivům ustoupí, akutní vzplanutí se opakují stále dokola,“ říká MUDr. Miloslava Moskalyková Rusková z dermatologické ordinace CLED v Uhříněvsi. „Pacienti se s problémy vyrovnávají obtížně, fyzicky i psychicky, léčení je těžké a dlouhé. Navíc, nemocných neustále přibývá,“ dodává odbornice.

Dědictví, které se nedá odmítnout

Sklon k atopii se obvykle dědí, může postihovat i několik členů v rodině. Ale není to pravidlo. „To, zda se sklon projeví, ovlivňuje kombinace mnoha zevních nebo vnitřních vlivů, které mohou propuknutí nemoci ,vyprovokovat', a rozhodují i o jejím průběhu a trvání. Někdo z atopie ,vyroste', jiný se jí nikdy nezbaví. Dispozice je doživotní, ekzém se jednou provždy nedá vyléčit tak, aby se už nevrátil,“ konstatuje MUDr. Moskalyková Rusková.

Foto: Profimedia

Neestetické vzezření kůže může poškozovat psychiku nemocného

Pacienti se už navždy musí vyhýbat provokačním faktorům, i v době, kdy se ekzém neprojevuje. Potvrzenou roli má stres, potravinová intolerance, výkyvy počasí (zhoršování na podzim a na jaře, mlhy, smog, chlad či horko) a také hormonální vlivy. Ekzém ovlivní i známé alergeny (roztoči, prach, pyl, peří, zvířata, bakterie, plísně, ale i některé kovy, a dokonce i parfémy.) Při návratu nemoci je nutná lékařská pomoc. To vše je svazující a ani hledání léčby není snadné. Každý reaguje jinak. Úpravy jídelníčku jsou jen začátek...

Co opravdu pomůže?

„Atopické kůži nesvědčí parfémovaná kosmetika,“ říká MUDr. Moskalyková Rusková, „a také čisticí prostředky! Bez dostatečné ochrany kůže v ní mohou trvale zničit schopnost tvorby tuku. U nemocných se podceňuje i výběr povolání. Pro atopiky není vhodné pracovat tam, kde kůže často přichází do styku s vodou, například jako kadeřnice.“

Péče o pokožku postiženou ekzémem spočívá v neustálém ošetřování, ale také v úpravě životního stylu. Základ jsou tzv. emoliencia – promazávací tělová mléka, krémy, masti a koupelové oleje. Působí i preventivně, jako doplněk k lékům od lékaře. Z léčebné dermokosmetiky jsou to například řady Lipikar, Multilind, Atoderm, Lipobase, Excipial, Linola, Oilatum, konopné prostředky CutisHelp a Cannaderm.

Foto: Profimedia

Existuje množství podpůrných mastí, které pomáhají pokožce vázat vodu

Proč někoho přepadne a jiného ne

Kondici kůže ovlivní i pestré společenství mikroorganismů, které prakticky od narození žije na našem těle. „Mikrobiom, dříve označovaný jako mikroflóra, je nový termín pro souhrn genů všech nepatogenních mikroorganismů v našem těle, tedy bakterií, kvasinek, virů nebo roztočů,“ říká dermatoložka MUDr. Sladjana Iličová.

„Sídlí zejména na 5 místech, na takzvaných ,hotspots': na nosní sliznici, v ústní dutině, v gastrointestinálním a urogenitálním systému a samozřejmě na kůži. Jejich složení a množství je u každého člověka jiné," doplňuje odbornice. Působí tak na naše zdraví, podílí se na kvalitě kožního imunitního systému, a to jak pozitivně, tak i negativně.

To by tedy mohl být další důvod, proč se někomu atopická dermatitida vyhne a jinému ne. Za potížemi i za jejich zhoršením se tak mohou ukrývat třeba neodhalené infekce a chronické záněty.

A jaké jsou vaše zkušenosti?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.