Hlavní obsah

Babské rady na bolavý žaludek od přejedení

Foto: Nicoleta Ionescu, Shutterstock.com

Foto: Nicoleta Ionescu, Shutterstock.com

Koledy, stromeček, rozzářená dětská očka, ale taky řízky, kapr, pěkná porce bramborového salátu, cukroví a spousta jiných dobrot. U stromku vás tak nemusí zaskočit jen radost z nadílky, ale také pěkný břichabol. Jak si ulevit od přejedení? Tohle jsou osvědčené babské rady!

Článek

Vánoce jsou svátky klidu, míru a lásky, ale co si budeme nalhávat, také stolů prohýbajících se pod tunami dobrot, které se zdravou stravou a střídmým jídelníčkem mnoho společného nemají. Kapří kost zapíchnutá v krku je taková vánoční výjimečná lapálie, ovšem přejedení, pálení žáhy, těžký žaludek, bolení břicha a další trávicí trampoty, ty jsou víc než běžné. Tyhle babské rady ovšem na přejedení fungují!

Bylinky a zase bylinky

Ne nadarmo bývá mátový čaj leckdy označován jako nápoj králů. Ti ho prý s velkou oblibou konzumovali právě v souvislosti s opulentními hostinami, protože máta peprná má velmi blahodárný vliv na trávení. Ulevuje od nadýmání a při křečích, zastavuje zvracení, poradí si s kolikami a podporuje vylučování žaludečních šťáv a tvorbu žluči. Ta je důležitá pro trávení a vstřebávání tuků v tenkém střevě. Podobné účinky má i heřmánek, fenykl či anýz. Jediné, kdy čaj z máty vynechte, je při pálení žáhy.

A jestli chcete zkusit něco exotičtějšího, vřele doporučujeme staletími ověřený čínský čaj pu-erh. Ideální je dát si ho ještě před konzumací tučného jídla jako prevenci, ale není od věci si ho vypít i ve chvíli, kdy vám je již ouvej. Má skvělý vliv na trávicí systém, pomáhá od bolestí žaludku a urychluje odbourávání alkoholu.

Foto: Fortyforks, Shutterstock.com

Mátový čaj by měl být součástí každé oslavy s hromadou jídlaFoto: Fortyforks, Shutterstock.com

Jablíčko a spol.

Jestli jste v rámci vánočních tradic krájeli jablíčko, rozhodně si dejte několik kousků stranou. Pár plátků vám může ulevit poté, co se přejíte. Jablka totiž obsahují pektin, rozpustnou vlákninu, která prospívá správnému pohybu střev a stabilizaci mikroflóry.

A jestli máte doma zázvor, radujte se! Už ve starověké Indii věděli, že je to naprostý zázrak pro zažívání a říkali mu „trávicí oheň“. Pořádně totiž tyto procesy nakopne. Zázvor je ovšem hodně aromatický a někomu může naopak žaludek spíše podráždit, je tedy dobré vědět, do jaké skupiny patříte.

Panáček pro zdraví

V žádném případě tu nechceme říct, že dopřát si po tučné štědrovečerní hostině pár piv, lahev vína nebo vypít několik panáků tvrdého jednoznačně prospívá. Ale takzvaný digestiv může být rychlou úlevou.

Ideální jsou nejrůznější bylinné likéry, které by měly obsahovat právě látky podporující trávení (například fenykl, šalvěj, anýz a podobně). Jedno malé štamprle vám tak může opravdu ulevit, jakmile si jich ale dopřejete víc, samozřejmě si přitížíte.

Foto: Miljan Zivkovic, Shutterstock.com

Dobrý sluha, špatný pán. Tak fungují bylinné likéry i jako digestivaFoto: Miljan Zivkovic, Shutterstock.com

Pohyb

Když se přejíte, vaše tělo vysílá jasné signály – chce se vám svalit se na gauč, natáhnout se, spát, prostě nedělat vůbec nic. Zkuste ale tentokrát své tělo neposlouchat a snažte se hýbat.

Samozřejmě nechoďte běhat, zvedat činky ani nic takového, ale třeba procházka na čerstvém vzduchu je pro trávení ideální. Nebo alespoň doma něco pokliďte, pohrajte si s dětmi, hlavně si nelehejte. Pohyb totiž urychluje metabolismus, tudíž snáz a rychleji tu nálož dobrot zlikvidujete.

Nepříjemný a bolestivý může být Zánět žlučníku: Kde přesně bolí a kdy na operaci

Reklama