Hlavní obsah

Vánoční přejídání: 5 bylinek, které vám uleví

Foto: Syda Productions, Shutterstock.com

I kdybyste tisíckrát chtěli, kolem vánočních svátků svůj denní stravovací plán možná porušíte. A možná celkem dost. Když na to náhodou přijde, hodí se znát, které bylinky vám od nepříjemného stavu mohou pomoc. Na tyhle vám přísaháme!

Článek

Žlučník, střeva, žaludek. Orgány, které dostávají během vánočního nespoutaného hodování celkem zabrat. Mohli bychom vám nyní po několikáté zopakovat, že nejlepší je se do těchto stavů vůbec nedostat. Ale sami víme, že někdy se tak stane, a člověk ani neví jak. Pokud jste se během svátků přejedli, a je vám v důsledku toho nevolno, první přírodní pomoc vám mohou přinést bylinky. Dobré je, že všechny lze koupit ve formě čajů, u kterých máte vždy i přesný návod, jak je konzumovat a případně čemu se vyhnout.

Fenykl

Jedna z nejznámějších bylinek, ze kterých svým ratolestem maminky i babičky vařívaly čaje – a stále vaří – je fenykl. Svou oblibu si ale nezískal jen díky své svěží nasládlé chuti a podmanivé vůni. Semena fenyklu jsou močopudné a mají skvělý vliv na zažívací systém. Kvalitní fenyklový čaj usnadňuje trávení potravy, pomáhá proti nadýmání a plynatosti a v případě těch nejmenších pomáhá ulevit od bolavého břicha.

Třezalka

Tato bylinka je známá jako antistresový přírodní přípravek. Pravda, třezalka už pomohla nejedné trápící se duši. Jenže tím její účinky nekončí. Mimo zmíněné podporuje dobré trávení. Především má skvělý vliv na žlučník, který při konzumaci nejen mastných, tučných potravin dostává celkem zabrat. Třezalka je ovšem vhodná obecně pro udržování zdraví žaludku. Pomáhá při nevolnostech, vředech, ale i proti nechutenství. Jen pozor na kontraindikace. Pokud berete hormonální antikoncepci, může její účinky snížit.

Foto: Madeleine Steinbach, Shutterstock.com

Třezalka je skvělá nejen jako přírodní antidepresivum, ale pomůže i vašemu rozhašenému žlučníku

Máta

Máta je možná tou nejsvěžejší bylinkou, která vás napadne. Ale nejen tou! Krom toho, že dodává fantastickou chuť čaji s medem a citronem, má skvělý vliv na trávicí trakt. V první fázi máta usměrňuje chutě k jídlu. Takže když si ji dáte ještě předtím, než přistoupíte před tác cukroví, je možné, že všem lineckým, perníčkům a vosím úlům odoláte. A když ne, pomůže i s úlevou od již nastalých problémů. Výrazně totiž podporuje tvorbu žaludečních šťáv a žluči. Pomáhá předcházet nadýmání i léčit nevolnost nejen po přejedení.

Heřmánek

Už jen jeho vůně člověka pohladí po duši. Čaj z heřmánku nejen líbezně voní a má skvělý vliv na psychiku. Má také protizánětlivé účinky a pomáhá ulevit od celé řady žaludečních problémů. Pokud vás po jídle dostaly žaludeční křeče, průjem nebo nadýmání, heřmánek rychle přispěchá na pomoc. Obecně má zklidňující vliv na trávicí soustavu a rozhodně není od věci užívat ho preventivně.

Foto: George Dolgikh, Shutterstock.com

Heřmánkový čaj uklidní. Nemusíte ho tedy pít jako první pomoc, nýbrž klidně preventivně

Pelyněk

Pelyněk by klidně mohl být mluvčím všech, na které se vztahuje rčení „Nesuďte na první pohled,". Není příliš vzhledný a mnohé odradí i svojí hořkou chutí. Jenže když mu dáte šanci, zjistíte, že pro vás může být velice prospěšný. Na žaludeční obtíže je dokonce jeden z nejlepších. Uklidňuje bolavý žaludek, zásadně mírní plynatost a pomáhá při křečím v břiše. Osvědčil se i proti zvracení, nechutenství či otráveném žaludku. Pelyněk je prostě nejlepší lékař na zkažené zažívání.

Nejlepší bylinkové čaje: 

Foto: Archiv firem

Zleva: Čistý fenyklový čaj porcovaný v nálevových sáčcích, Apotheke, 33 Kč. Osvěžující organická směs sušené máty a zeleného čaje, Rituals, 175 Kč

Foto: Archiv firem

Zleva: Sypaný bio čaj z celého sušeného fenyklu, Sonnetor, 135 Kč. Ájurvédský čaj v nálevových sáčcích z heřmánku s medem a vanilkou, Pukka, 132 Kč, prodává Biooo

Foto: Archiv firem

Zleva: Drcený pelyněk pravý ve formě sypaného čaje, Botanic, 69 Kč. Sypaný čaj ze sušené natě třezalky tečkované, Apotheke, 42 Kč

Ony Vánoce ale nejsou jen o nezdravých jídel. Znáte nejzdravější vánoční pokrmy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek