Hlavní obsah

Nalačno ublíží. Na prázdný žaludek radši ne kávu ani citrusy

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Dát si na prázdný žaludek pár sklenek vína může skončit nepříjemnou kocovinou. Nalačno ale není radno konzumovat ani některé potraviny. Může vám po nich být nepříjemně těžko – a týká se to třeba i ovoce a zeleniny. Co všechno může podráždit zažívání na celý den?

Článek

Káva pomůže zahnat bolest hlavy, banány rychle doplní energii a citrony jsou zas dobré k budování imunity. Umějí ale také ublížit. Když si je dáte nalačno, představují nebezpečnou zátěž pro trávení zejména citlivějších jedinců. Které potraviny a nápoje nejsou ideální na prázdný žaludek?

1. Citrusy jsou dráždivé

Citrusové plody mohou dráždit žaludek a způsobit pálení žáhy. Patří mezi časté alergeny a dokážou vyvolat i průjem nebo kožní potíže. Citrusy proto nekonzumujte ve velkém nebo na prázdný žaludek. Opatrně i s citrusovými šťávami. Ranní voda s citronem je sice doporučovaný zázrak pro imunitu i hubnutí, ne každému ale sedne. Pravidelná sklenka džusu k snídani také namáhá játra a slinivku.

Foto: kozirsky, Shutterstock.com

Citrusy jsou sice plné vitaminů i vlákniny, ale také kyselin, alergenů, cukru a dráždivých látekFoto: kozirsky, Shutterstock.com

2. Z rajčatové šťávy pálí žáha

Ovoce škodí i obsahem cukru, který může v prázdném žaludku kvasit a vyvolat nadýmání. Bez potíží však není ani zelenina. Ráno nalačno vám neprospějí především rajčata. Obsahují taniny, které zvyšují tvorbu žaludečních kyselin. Těch je ale v prázdném žaludku víc než dost, takže si snadno způsobíte pálení žáhy.

3. Káva a čaj nesvědčí trávení

Ideální nápoj po ránu je sklenice vody pokojové teploty. Džusy nejsou dobré kvůli obsahu cukru a kyselin a na seznam nevhodných nápojů si připište i čaj a kávu. Zelený čaj obsahuje velké množství dráždivých taninů a černý zase tlumí produkci žluči a sekreci žaludečních šťáv, takže posléze zkonzumovaná potrava se hůř tráví. Hrozí nejen pocit plnosti, ale i zhoršené vstřebávání živin. Pití kávy nalačno zas dokáže zvýšit kyselost a vyvolat pálení žáhy a žaludeční křeče. Vyhněte se i perlivým nápojům, které trávení zpomalují a způsobí nafouknutí.

Foto: Julia Sudnitskaya, Shutterstock.com

Ranní káva je skvělá, ale nedávejte si ji na lačný žaludekFoto: Julia Sudnitskaya, Shutterstock.com

4. Banány ohrožují srdce

Banány obohatí tělo o cenné minerály, jako jsou draslík, vápník nebo hořčík. Dopřejete-li si je ale nalačno, mohou hladinu hořčíku a draslíku rozkolísat nebo zvednout až příliš, což představuje zbytečnou zátěž pro srdce. Zdravý jedinec to nejspíš nezaznamená, pokud vás ale trápí vysoký tlak nebo kardiovaskulární potíže, životně důležitý orgán raději nepřepínejte.

5. Hrušky mohou poranit žaludek

Vláknina je pro zdraví trávicího ústrojí nezbytná, funguje jako jakýsi kartáč a zbavuje střeva usazenin. Pokud si jí ale dopřejete velké množství a nekonzumujete ji s další potravou, může být tento očistný efekt příliš agresivní. Hrubou strukturu mají například hrušky. Když se jedí nalačno, mohou jejich hrubá vlákna podráždit žaludeční sliznici.

6. Studený jogurt není ideální

V mnoha kulturách má snídaně zásadně teplou formu. Polévky, ovesné kaše či lívance mají za úkol nejen zasytit, ale i zahřát tělo, které právě opustilo vyhřátou postel a potřebuje se probrat do nového dne. A když si dopřejete snídani studenou, je to pro organismus příliš razantní. Samotný jogurt nebo jogurtový nápoj tedy nepředstavují zrovna vhodnou volbu. Navíc se zbytečně ochuzujete o prospěšné látky: prázdný žaludek je plný žaludečních šťáv, které, pokud souběžně nedostanou jinou potravu, rychle zlikvidují probiotika v kysaných výrobcích. Jogurt si raději nechte až ke svačině.

Foto: Josep Suria, Shutterstock.com

Jogurt je vynikající zdroj bílkovin, vápníku i probiotik, ale jako první jídlo dne se moc nehodíFoto: Josep Suria, Shutterstock.com

7. Koření podpoří kyseliny

Chilli, zázvor nebo skořice dokážou nakopnout metabolismus, v prázdném žaludku ale rozbouří i žaludeční kyseliny. Pálení žáhy, bolestivé křeče a hlasité škrundání na sebe nenechají dlouho čekat. Máte-li citlivé zažívání, nezařazujte je hned ke snídani, ale až v průběhu dne. Pozor i na koření v nápojích, třeba skořicový čaj, špetku chilli v kávě, v zimě oblíbený horký nápoj ze zázvoru nebo kurkumové zlaté mléko.

Reklama