Článek
Možná si myslíte, že máte právo na to, abyste si koupily něco pro radost – i když je to trošku dražší. Vždyť přece přispíváte do rodinného rozpočtu, snažíte se zbytečně neutrácet… Zákon se na to ale dívá jinak. Váš manžel by vás za nákup drahé kabelky nebo kožíšku mohl dát dokonce i k soudu.
Mohu si koupit kožich?
Mohu si tedy bez souhlasu manžela koupit kožich nebo kabelku? Na to jsme se zeptali advokáta Mgr. Patrika Šorfa. „To záleží na tom, jak drahý by byl. Cenu je zapotřebí porovnat s ekonomickými poměry rodiny. Do roku 1989 byl souhlas obou manželů požadován při jakékoli investici nad 25 tisíc. To ale v současné době neplatí. V domácnostech s vysokým příjmem se dá tato částka považovat za běžnou, v chudších rodinách mohou být vyšší investicí i dva tisíce,“ vysvětluje Patrik Šorf.
Zákon v této souvislosti mluví o obvyklé správě majetku – v klidu jsou tedy všechny náklady na bydlení, potraviny, provoz domácnosti a případně i auta, náklady na potřeby dětí, vzdělávání –aniž by na to určoval konkrétní částku.
Zajímalo nás, jak je to v případě půjčky. „Za půjčky odpovídají oba manželé – a pokud dojde na exekuci, pak se exekutor bude hojit na jejich společném jmění. Pokud si jeden z manželů vzal půjčku bez vědomí druhého, a výše půjčky by překročila obvyklou míru hospodaření manželů, pak za ni nese odpovědnost pouze on, ale pokud by došlo na exekuci na vymožení výlučného dluhu pouze jednoho manžela, pak by exekutor mohl postihnout opět jejich společný majetek,“ varuje advokát Mgr. Martin Lamacz.
Stejné je to i v případě, kdy se chystáte někomu půjčit vy. Nemůžete bez souhlasu manžela půjčit například ani dětem – pokud jde o částku, která by převyšovala obvyklou správu majetku. Vždy by o takové věci měl druhý vědět a souhlasit s ní.
S kožichem k soudu
Co se ale stane, pokud jeden z manželů utratí významnou částku bez souhlasu druhého? „Může to skončit i soudem. Jen ten může totiž určit, zda byla částka nad obvyklý rámec. Pokud dojde k závěru, že ano, je kupní smlouva neplatná, obchodník musí zboží vzít zpátky a vyplatit kupní cenu. Během manželství k této soudní dohře dojde výjimečně, ale pokud se řeší rozvod, pak je to pravděpodobnější. V té souvislosti je nutné připomenout, že se jeden z partnerů proti takovému nákupu může ohradit zpětně až tři roky,“ upozorňuje advokát.
Pokud mají oba manželé právo rozhodovat o vyšším vydání z rodinného rozpočtu, mají i povinnost do něj přispívat? „Jistě – zákon říká, že o uspokojování potřeb rodiny jsou povinni oba pečovat podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. Říká také, že finanční příspěvek lze nahradit osobní péčí o společnou domácnost a děti, což je případ například mateřské dovolené,“ vysvětluje Patrik Šorf.
Pokud byste tedy měly pocit, že si manžel ze své výplaty ukrajuje velký díl na své vlastní koníčky či potřeby, můžete se také obrátit na soud a žádat o nápravu. „I tyto spory ale nejsou ve fungujícím manželství běžné a jsou spíš charakteristické pro rozvodové a předrozvodové období,“ říká advokát.
Dostali jste se do podobné situace během manželství nebo rozvodu?