Hlavní obsah

Brní vás končetiny? 6 nemocí, které mohou být příčinou

Foto: Image Point Fr, Shutterstock.com

Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Může jít o banalitu – mnohdy jen o důsledek dlouhého sezení či stání, ale i o příznak něčeho vážnějšího.

Článek

Občasné brnění, které po protažení odezní, pravděpodobně nic neznamená. Je časté, běžné a většinou neškodné (třeba když si přesedíte nohu). V případě, že na brnění rukou či nohou trpíte, nedoprovází ho jiné vedlejší příznaky nebo už vážnou příčinu vyloučil lékař, zkuste brát pravidelně hořčík (magnezium), i z jeho nedostatku může docházet k mravenčení. Dostavuje-li se ale brnění končetin až podezřele často a doprovázejí-li ho i další obtíže, je na místě návštěva doktora. Lépe nic nezanedbat a začít s včasnou léčbou. O jaké nemoci by se mohlo jednat a jaké jsou jejich další doprovodné znaky?

1. Hlásí se klíště

Následky kousnutí můžete pocítit až za pár týdnů. Třeba právě v podobě mravenčení. Jde totiž o jeden z příznaků lymské boreliózy. Brnění se nejčastěji dostavuje ve druhé fázi nemoci, jeden až čtyři měsíce po nakažení. Doprovází ho obtíže podobné chřipce – slabost, bolesti hlavy, bolesti a otoky svalů a kloubů, horečka.

2. Karpální tunel

Mohlo by se zdát, že fyzicky nenáročná práce u počítače s sebou nenese žádná úskalí. Ale opak je pravdou. Ohroženo je vaše zápěstí, a to syndromem karpálního tunelu, který spočívá v útlaku nervů. Brnění doprovází bolest, necitlivost, ztuhlost a zhoršení obratnosti. Toto onemocnění se týká profesí se stereotypními pohyby zápěstí, tedy hlavně lidí pracujících s počítačem – může ale potkat i švadlenu, klavírního virtuosa, ale i řidiče kamionu. V léčbě je klíčová rehabilitace, ve vážnějších případech pomůže operace.

„Na protažení doporučuji cvik, kdy paži vytočíte zevně a hřbet ruky přitáhnete směrem ke hřbetu předloktí. Tak si lehce uvolníte celou paži, zápěstí i ruku,“ vysvětluje ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová.

Foto: DimaBerlin, Shutterstock.com

Několikrát za den si protáhněte zápěstí, je to nejlepší prevence proti karpálnímu tunelu

3. Ta záda

Brnění končetin může ve skutečnosti znamenat problém v zádech. Takzvané kořenové syndromy, tedy stlačení nervového kořene v meziobratlovém prostoru, postihují krční i bederní páteř. Bolest v kombinaci s brněním může vystřelovat až do ruky nebo do nohy. Celkem běžný důvod je vyhřeznutá ploténka. V léčbě se nejčastěji kombinuje podávání léků na zmírnění bolesti, popřípadě provádění obstřiků, s rehabilitací. Možností je více – vodoléčba, elektroléčba nebo magnetoterapie. Vážnější případy se operují.

4. Napadnuté nervy čili ereska

K mravenčení dochází i u roztroušené sklerózy, jinak také „eresky“, kdy imunitní systém napadá nervy v mozku. Zprvu jsou projevy nejasné a přijde se na ni třeba až po sedmi letech. Situaci komplikuje fakt, že nemoc se obvykle projevuje jen jednou za čas v podobě atak, kdy nemocní pociťují brnění, mají potíže s pohybem a vidí rozmazaně. Po několika hodinách či dnech ale symptomy zase odezní, než se dostaví daší ataka.

„Příznaky, které přicházejí a odcházejí nebo se vyvíjejí nenápadně a pozvolna, svádějí k ignorování. Důležité je na možnost roztroušené sklerózy myslet a v případě pochybností raději navštívit neurologa,“ říká Eva Kubala Havrdová, vedoucí lékařka Centra pro demyelinizační onemocnění Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. Nemoc není vyléčitelná, ale průběh jednotlivých atak se mírní podáváním kortikosteroidů. Další léky musejí nemocní užívat dlouhodobě, aby se zpomalil postup onemocnění.

Foto: Image Point Fr, Shutterstock.com

Roztroušená skleróza, i ta se může projevit brněním

5. Podezřelá bulka

Dalším možnou příčinou, patřící mezi ty vážné, je nádorové onemocnění. Nádor totiž může být umístěný tak, že utlačuje nervy či cévy. Z mravenčení ale rakovinu nepoznáte. K lékaři vás dovedou až další příznaky, které mohou být velice různorodé. K pozornosti by vás, mimo jiné, měla přimět bolest v určité části těla a nevysvětlitelný úbytek váhy, změny v zažívání či podezřelé bulky.

6. Mrtvice bleskovka

Mrtvice je rychlá, a proto je důležité ji rozeznat hned, aby mohla včas dorazit pohotovost. Pokud provází brnění náhlá slabost, ztuhlost jedné strany těla, obtížné polykání, porucha zraku a schopnosti artikulovat, na nic nečekejte a volejte záchranku (nebo někdo z vašich blízkých).

Také vám někdy brní v nohách nebo rukách?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek