Hlavní obsah

První pomoc při mrtvici. Jak by měla vypadat?

Foto: Motortion Films, Shutterstock.com

Foto: Motortion Films, Shutterstock.com

Mozková mrtvice vyžaduje okamžitý zásah zdravotníka. Pro laika to znamená, že je nutné ihned volat sanitku. Záleží na každé minutě. Jak ale poznat, že se jedná o mrtvici a co dělat v prvních minutách?

Článek

Když dojde ke krvácení nebo špatné cirkulaci krve do mozku, nastane jev známý jako mozková mrtvice. Mozkovým buňkám se nedostává základních živin a výsledkem je, že mozek začne selhávat. Čím dříve se postižený dostane k lékaři, tím vyšší má šanci nejen na samotné přežití, ale i na další život bez trvalých následků, jako je například ochrnutí končetin či ztráta řeči.

„Pokud se podaří překážku v cévním řečišti mozku odstranit skutečně včas, je velká naděje na výrazné zlepšení stavu. Pokud se drahocenné minuty či dokonce hodiny promarní, dojde k nenávratnému poškození mozkové tkáně se všemi následky, které známe,“ potvrzuje docentka Iva Holmerová, ředitelka Gerontologického centra v Praze. Jediným správným řešením je tak okamžitě přivolat lékařskou pomoc. A proto je klíčové mrtvici včas rozpoznat. Co by vás mělo varovat?

Rozpoznání mrtvice: Pomůže rychlý test

Pokud máte podezření, že jste vy nebo někdo ve vašem okolí utrpěli mrtvici, můžete použít rychlý test základních varovných příznaků. Ty se objevují na různých částech těla.

  • Obličej - Člověk při mrtvici neovládá svaly v obličeji. „Padá“ jedna strana při úsměvu jakoby na stranu? A co vypláznutý jazyk, není stočen na stranu? Nemá pokleslé oční víčko?
  • Paže - Padá jedna paže níže než druhá, když se postižený snaží obě zvednout zároveň?
  • Řeč - Zvládne po vás dotyčný zopakovat jednoduchou větu? Nebo drmolí, komolí slova a není mu rozumět?
Foto: Photographee.eu, Shutterstock.com

Pravidelný pohyb a zdravá životospráva fungují jako nejúčinnější prevence mrtviceFoto: Photographee.eu, Shutterstock.com

Předzvěst problémů: Jak to vypadá, když se mrtvice blíží

Někdy o sobě dá vědět už nástup mrtvice. V takovém případě mrtvice ještě neproběhla a existuje šance, že když zavoláte sanitku, dostane se nemocný do péče zdravotníků skutečně včas. Čeho si všímat?

  • Slabost nebo necitlivost jedné části těla -
  • Rozmazané vidění nebo ztráta zraku v jednom oku -
  • Nečekaná silná až ochromující bolest hlavy -
  • Závratě, nestabilita, mdloby -

Jak postupovat při první pomoci

Pokud identifikujete některý z příznaků, myslete na to, že hrajete o čas. „Na zajištění odborné lékařské pomoci v případě cévních mozkových příhod skutečně velmi záleží. Medicína učinila značné pokroky od dob, kdy jsme tyto stavy považovali za nevratné. Ale má to jeden háček – a to velmi zásadní. Velmi, velmi významnou roli tu hraje čas,“ přitakává Iva Holmerová. Nejprve tedy vytočte číslo 155 a zavolejte záchranku. Dispečer vás pravděpodobně navede a poradí, jak byste měli postupovat. Co ale patří k základům, které byste v tomto případě měli znát?

Foto: Daisy Daisy, Shutterstock.com

Riziko smrti i trvalých následků snižuje včasné přivolání lékařské pomociFoto: Daisy Daisy, Shutterstock.com

Co (ne)dělat při první pomoci

Ve snaze pomoci člověk často naopak zbytečně ublíží. Totéž platí i v případě mrtvice. Rozhodně byste se neměli snažit jakkoliv mírnit rozpoznané příznaky, tím byste jen ztratili drahocenný čas. Postiženému nepodávejte žádné jídlo, pití ani léky, hrozí nebezpečí vdechnutí. Než přijedou zdravotníci, udržujte postiženého v klidu. Je-li v bezvědomí, zkontrolujte, zda dýchá a pokud ne, zahajte resuscitaci. „Zástava srdce ale není u cévní mozkové příhody typická,“ říká Iva Holmerová.

Jak snížit riziko mrtvice

Klíčová je jako vždy prevence. Rizikový je vysoký krevní tlak, kouření, cukrovka, onemocnění srdce, přejídání a nadužívání alkoholu. Důležité je udržovat si zdravou váhu a hýbat se, pravidelně si kontrolovat krevní tlak a hladinu glukózy a cholesterolu v krvi. Nezapomínejte ani na preventivní prohlídky u lékaře. „V prevenci je také podstatné snížit riziko chronického zánětu  a inzulínové rezistence, což je snížená schopnost těla využít svůj vlastní inzulin,“ vysvětluje David Frej, lékař z pražského Centra funkční a holistické medicíny a autor knih o zánětech.

V praxi to podle lékaře znamená upravit jídelníček tak, aby se v něm zvýšeně nevyskytovaly jednoduché sacharidy, které zvyšují hladinu cukru v krvi a tím i riziko zmíněné rezistence a nástupu cukrovky. Více o tom, jak se bránit chronickému zánětu, čtěte zde. Vhodné je podle doktora také znát hladinu homocysteinu, triglyceridů a lipoproteinu – jejich vysoké hladiny zvyšují riziko mrtvice.

Reklama