Hlavní obsah

9 míst v ložnici, na která se při úklidu často zapomíná

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Ložnice by měla být místem odpočinku a regenerace, proto je nutné dbát na to, aby byla opravdu čistá a vzduch v ní zdravý. I při pečlivém úklidu mohou zůstávat místa, která unikají pozornosti. A právě ta mohou být zdrojem prachu, plísní a roztočů, kvůli kterým se vám v ložnici špatně dýchá a necítíte se po vyspání osvěžení.

Článek

Skrytá zákoutí, která při úklidu snadno přehlédnete, mohou kazit celkový dojem z uklizeného prostoru, stávají se ale i líhní dráždivých alergenů. Jednou začas je třeba uklidit opravdu pořádně. Na pomoc budete tentokrát potřebovat i štafle nebo židli a také silného pomocníka.

1. Zadní strana čela postele

Jednou začas přizvěte k úklidu silného pomocníka a odsuňte postel z jejího místa, zejména stojí-li u zdi. Zvláště u těžkých a čalouněných čel postele se za nimi totiž snadno usazuje prach, může tu ale vlivem vlhka růst i plíseň. I samotný prach může zhoršovat kvalitu vzduchu i spánek.

2. Rám postele a úložné boxy

Při úklidu nezapomeňte otřít i rám postele. Nadzvedněte matraci a vyluxujte a otřete i rošty pod ní, v konstrukci se může držet prach a špína. Samozřejmě nezapomeňte uklidit také pod postelí. Pokud máte postel s úložným prostorem, kontrolujte jej častěji, zejména pokud slouží k ukládání peřin a textilií. Pokud máte pod postelí hala bala uložené věci, jednou začas je všechny vytáhněte, otřete z nich prach a pod postelí vytřete. Zvažte i sofistikovanější možnosti uložení, třeba do nízkých krabic nebo vakuových pytlů.

Foto: travelarium.ph, Shutterstock.com

Jednou začas postel odsuňte na jiné místo a pořádně ukliďte i pod níFoto: travelarium.ph, Shutterstock.com

3. Vrchní části skříní a rámů dveří

Přineste si do ložnice štafle, nebo alespoň židli, a zkontrolujte vysoko umístěné plochy, které běžně nemáte v zorném poli, a tak na ně snadno zapomenete. Vrchní části skříní a rámů dveří či garnýže se snadno stanou místem, kde se hromadí prach, který se pak při stlaní či větrání snadno rozvíří do prostoru.

4. Větrací mřížky a klimatizace

Pokud máte v ložnici klimatizaci, zvlhčovač nebo ventilátor, jejich filtry a mřížky si zaslouží pravidelnou pozornost. Nečištěné zařízení může rozptylovat do vzduchu prach, ale i spóry plísní a bakterie.

5. Záclony a závěsy

V mnoha domácnostech už se bytových textilií z ložnice zbavili, jsou totiž výrazným lapačem prachu a pachů. Pokud se bez nich neobejdete, je třeba je pravidelně prát nebo alespoň vysát či vyklepat.

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Závěsy a záclony je potřeba pravidelně prát, jsou to totiž doslova lapače prachuFoto: New Africa, Shutterstock.com

6. Stínidla a žárovky

Stropní svítidla jsou také opomíjeným lapačem prachu, navíc přitahují i hmyz. Nezapomínejte také na lampičky na nočních stolcích. Zvláště látková stínidla by se měla pravidelně vysávat nebo otírat vlhkým hadříkem, aby se zbavila nánosu prachu a neztratila barvu.

7. Vypínače a zásuvky

Kliky, vypínače, madla zásuvek… Dotýkáte se jich denně, ale při úklidu jsou často opomíjené. Přitom se na nich drží nejen prach, ale i nečistoty z rukou, mastnota nebo viry. Je dobré je pravidelně jemně otřít hadříkem s vhodným čisticím prostředkem. Po nemoci se vyplatí otřít všechna tato kontaktní místa dezinfekčním přípravkem.

8. Elektronika a kabely za nočními stolky

Budíky, nabíječky, lampičky – to vše má za sebou změť kabelů, které se snadno stanou zapomenutým útočištěm prachu. Při úklidu je dobré kabely vytáhnout, otřít a případně zkontrolovat jejich stav.

9. Podlahové lišty

Vysává za vás robotický vysavač, a tak úklidu podlah nevěnujete takovou pozornost? Na podlahové lišty robotický pomocník nedosáhne, z těch budete muset otřít pomalu se zvětšující vrstvu prachu sami. Jde to nasucho i vlhkým hadříkem, případně použijte přípravek proti usazování prachu, díky kterému zde nebudete muset uklízet tak často.

Při příštím úklidu ložnice zkuste projít i tyto často opomíjené zóny. Mnohé z nich nevyžadují víc než pár minut navíc, ale výsledek poznáte okamžitě, a to nejen na čistotě, ale i na kvalitě spánku a lepším vzduchu v místnosti.

Načítám