Hlavní obsah

9 důvodů, proč se ráno budíte unavení. Není to ponocováním

Foto: WAYHOME studio, Shutterstock.com

Máte za sebou osm hodin spánku, přesto se po probuzení cítíte jako v mrákotách? Příčinou může být přílišné vedro v ložnici, nevhodný večerní program či večeře, která ulehnutí předcházela. Co všechno ničí kvalitu spánku?

Článek

Kvalitní spánek je nezbytný pro zdraví i psychickou pohodu. Pokud se ráno necítíte osvěžení, je něco špatně. Stane-li se to jednou za čas, snadno se dospíte další den. Jestliže však jde o dlouhodobý problém, nenechte si potíže přerůst přes hlavu a zapátrejte po příčině.

1. Horko v ložnici

Udržet v tropických dnech v bytě příjemnou teplotu není snadné. Přitom právě v ložnici je to nejdůležitější. Včas proto místnost odstiňte pomocí závěsů nebo žaluzií a větrejte nejlépe večer či časně ráno, kdy dovnitř může proudit chladnější vzduch. Pořídit si můžete také protisluneční fólie do oken nebo ochlazující ložní prádlo.

2. Rušivé světlo

Krást spánek vám může světlo lampy nebo rozbřesk zvenku, což vyřeší žaluzie či těžké závěsy. Pozor si ale dejte také na modré světlo z obrazovek televize, mobilu či tabletu. Snižuje tvorbu hormonu spánku melatoninu, proto byste tato zařízení neměli používat tři hodiny před spaním. Místo surfování na sociálních sítích nebo sledování filmu sáhněte po knize, pusťte si hudbu nebo meditujte.

Foto: Tero Vesalainen, Shutterstock.com

Světlo obrazovek a displejů může spánek pořádně rozhodit

3. Nepohodlné ležení

V posteli strávíte třetinu života, investujte proto do kvalitní matrace, polštáře, který vám zajistí potřebnou oporu, a také do adekvátní pokrývky. Není od věci mít teplejší peřinu na zimu a lehkou přikrývku na léto, ať se zbytečně nepotíte. Při spánku se prostě musíte cítit pohodlně a spokojeně.

Postel má být čistá. Jak na to, abyste ji nepoškodili?

4. Partner po boku

Single lidé mají výhodu: když spíte sami, je vaše mysl klidnější a spánek přichází snáz. Rušit nemusejí jen partnerovy pohyby a chrápání, ale už jen fakt, že vedle vás leží. Někdo má pak tendenci více se kontrolovat – třeba aby protějšek nezaslechl, jak chrápete.

5. Nevhodná večeře

Večer byste neměli konzumovat jídlo, které organismus příliš stimuluje. Pozor na kofein a podobná povzbuzovadla a odpusťte si kávu i čaj. Šetřete také s cukry, tělo by je nestihlo využít. Vedle sladkostí a pečiva je nevhodné i ovoce – často ve střevech kvasí. Tabu by v pozdních hodinách měla být také těžko stravitelná jídla, jako je červené maso, vejce natvrdo, luštěniny nebo houby. Naopak si dopřejte potraviny bohaté na hořčík, železo a vitaminy B12 a D, které optimalizují práci s energií – například kousek ryby a nedráždivou zeleninu.

Foto: Pixel-Shot, Shutterstock.com

Těžká večeře či potraviny, které vám nedělají úplně dobře, mohou spánek silně narušit

6. Náročné cvičení

Před ulehnutím není namístě ani fyzicky náročný trénink, který rozproudí metabolismus a příliš vás probere. Jestli rádi cvičíte večer, je lepší zklidňující jóga zakončená krátkou meditací.

7. Absence pohybu

Ovšem ani opačný extrém není vhodný. Nejste-li během dne fyzicky aktivní, tělo se neunaví a v noci můžete mít potíž usnout či spánek udržet. Organismus je třeba okysličit pohybem a pobytem na čerstvém vzduchu.

8. Zaměstnaná mysl

Prožíváte náročné období v práci, pohádali jste se s partnerem, vymýšlíte, čím další den zabavíte děti... Zaměstnaná hlava plná starostí je častým zlodějem klidného spánku. Ať máte sebenáročnější životní období, psychohygiena je nezbytná. Naučte se večer zklidnit a udělat v přemýšlení pauzu. Třeba právě ve spánku nalezne mozek řešení problémů – noční aha moment není nic vzácného.

9. Zdravotní potíže

Pověstnou spavou nemocí zřejmě netrpíte, i tak však celý den padáte únavou a ospalostí, třebaže jste v noci spali? Může za tím být deprese, anémie, roztroušená skleróza, celiakie nebo onemocnění štítné žlázy. Tělo vysiluje i chronická bolest, spánková apnoe nebo únavový syndrom, který často trápí ženy po čtyřicítce. Spánek ovlivňuje také řada léků (na depresi, úzkosti, proti nevolnosti, antihistaminika nebo opiáty).

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek