Hlavní obsah

8 míst v koupelně, na která se při úklidu často zapomíná. Přitom jsou semeništěm bakterií!

Foto: George Rudy, Shutterstock.com

Foto: George Rudy, Shutterstock.com

Koupelna je jedním z nejčastěji čištěných míst v domácnosti, nebo se to tak alespoň může zdát. Ve skutečnosti se tu ale ukrývá řada zákoutí, jež mohou pečlivému úklidu unikat. Která místa často přehlížíme a hrozí, že se v nich usadí nejen špína a bakterie, ale i vlhkost a plísně?

Článek

Koupelnu byste měli mýt a dezinfikovat alespoň jednou týdně. Jinak se v ní začne usazovat špína a vodní kámen, některá místa mohou korodovat, na jiných se ve vlhku tvořit ložiska plísně. Hadr a kartáč přitom nemusí vždy stačit.

Klika dveří a vypínače

Dotýká se jich několikrát denně každý člen domácnosti, často vlhkýma rukama nebo bezprostředně po použití toalety. Přesto je řada lidí zapomíná pravidelně čistit. Použijte dezinfekční ubrousek nebo hadřík navlhčený jemným mycím saponátem a přetřete kliky i vypínače alespoň jednou týdně. Jednou začas můžete použít i roztok s alkoholem, který skvěle odmašťuje a zbavuje skvrn.

Hadice a hlavice sprchy

Umyjete vanu, baterii i kachličky, možná ale zapomínáte na samotnou sprchovací hadici a hlavici. Přitom té se při mytí dotýkáte, mohou na ní ulpívat zbytky mýdla a vodní kámen. Hadici umyjte běžným saponátem a přetřete hadříkem, sprchovou hlavici se vyplatí jednou za měsíc namočit na několik hodin do roztoku octa a vody, případně použijte speciální přípravky proti vodnímu kameni. Uvnitř sprchové hlavice se jinak může hromadit vodní kámen, ale i plísně a bakterie.

Foto: AndromedaPhotographer, Shutterstock.com

Na sprchovou hadici se při mytí koupelny často zapomínáFoto: AndromedaPhotographer, Shutterstock.com

Dávkovač mýdla a kelímky na kartáčky

Než se vrhnete na mytí umyvadla, vše z jeho povrchu dáte pryč. Jenže pak to zas špinavé vrátíte na místo. Řeč je o kelímcích na kartáčky, dávkovači mýdla, stojánku na kosmetické štětce a o všem dalším, co na umyvadle necháváte stát. Na povrchu i uvnitř se hromadí zbytky mýdla, pasty a vlhkost a vzniká zde ideální prostředí pro bakterie. Pravidelně i tyto koupelnové doplňky omývejte teplou vodou se saponátem.

Lišty sprchového koutu

Na rámu, lištách a horních okrajích dveří sprchového koutu se usazuje prach, pavučiny a vodní kámen, který při běžném úklidu snadno přehlédnete. Zejména v drážkách a kolejničkách dveří se může dlouhodobě nečištěný vodní kámen, zbytky mýdla a prach usazovat ve velkém a do budoucna znesnadňovat pohyb dveří a jejich těsnost. Jednou začas přejděte i tato místa navlhčeným hadříkem, případně si pořiďte úzký kartáč na čištění štěrbin. Při úklidu vsaďte i na ocet, pomáhá také proti plísni.

Ventilační mřížka

Vzduch proudí skrz ventilaci každý den, ale kdy jste ji naposledy čistili? V mřížkách se drží prach a mastnota, což časem snižuje účinnost odvětrávání. Mřížku sejměte, otřete ji nebo opláchněte pod vodou.

Foto: Oleg Opryshko, Shutterstock.com

Mřížka v koupelně je také skrytou zásobárnou špínyFoto: Oleg Opryshko, Shutterstock.com

Pod koupelnovou předložkou

Koupelnová předložka bývá neustále vlhká, je proto třeba ji dávat pravidelně vyschnout, jinak se stává líhní bakterií a plísní. Ideálně ji pověste ven, sluneční záření pomáhá dezinfikovat. Nejlepší je pořídit si takovou předložku, kterou lze prát, a to i na vyšší teploty. Do pračky by měla zamířit ideálně jednou týdně.

Prostor za pračkou nebo košem na prádlo

Za spotřebiči nebo košem na prádlo se často hromadí prach, vlasy i vlhkost, která může vést ke vzniku plísní. Zkuste čas od času odsunout pračku nebo koš a důkladně vytřít i tyto zóny. Na manipulaci s těžkými spotřebiči si domů můžete pořiďte sadu posuvníků nábytku, stojí kolem dvou set korun.

Zásobník a držák toaletního papíru

Při úklidu toalety se zaměřujete hlavně na mísu, ale co její okolí? Nemyslíme jen nádržku, splachovadlo nebo vnější část mísy. Často opomíjený bývá také držák toaletního papíru, přitom je také vystaven bakteriím. Nezapomeňte ho při každém větším úklidu otřít vlhkým hadříkem s čisticím prostředkem.

Načítám