Hlavní obsah

Moderní, ale útulný dům: Skleněné schodiště, černé koupelny a dokonalé propojení obýváku se zahradou

Foto: Archiv Institutu bytového designu

Foto: Archiv Institutu bytového designu

Novostavba rodinného domu v Doksech zaujme hned několika věcmi. Hlavní obývací část je jakoby zvětšená o zahradu a návštěvníky zaujme i skleněné schodiště s knihovnou nebo velmi přirozená práce se dřevem.

Článek

Nechat architektům a jejich nápadům volnou ruku se může skutečně vyplatit. Majitelé nového rodinného domu v Doksech si nechali zařídit interiér odborníky, přičemž jejich jediným přáním byly černé koupelny. Interiér o dispozici 6 + kk a podlahové ploše 262 metrů čtverečních tak zůstal plně v rukou Martina Náhlovského, Michala Janáče a Jana Jadrníčka ze studia Master Design.

V obýváku jako na zahradě

Novostavba v Doksech má vcelku jasně definované základní linie, které vedou od vstupu až do obytné zóny, pak na terasu, k bazénu a dále na zahradu. Na tuto linii se postupně nabalují ostatní provozy, jako jsou dětské pokoje, ložnice nebo koupelny a technické zázemí. Velkou výhodou stavby z hlediska dostatku denního světla je orientace na jih a otočení obytných místností směrem do zahrady.

Velkou roli v zařízení hlavní obytné části domu hraje průhled od zádveří až na samotný konec zahrady v západní části pozemku. Když tedy sedíte v obývacím pokoji nebo v jídelně, můžete si připadat, že jste vlastně na zahradě. A právě obývací pokoj s jídelnou a kuchyní tvoří hlavní prostor domu, čemuž odpovídá také zvýšení stropů: jsou zde otevřeny až do hřebene sedlové střechy. Prostor je tak velice vzdušný a reprezentativní.

Foto: Archiv Institutu bytového designu

Dubové dřevo hraje v interiéru dominantní roli. Intenzivně působí zejména na podhleduFoto: Archiv Institutu bytového designu

Dub, bílá a odstíny šedé

Hlavním materiálovým prvkem v interiéru je dubové dřevo. Autoři ho použili na podlahy, schodiště a nábytek a také na podhledu v přízemí, kde působí velmi intenzivním dojmem. Základní barevné schéma bílé, dubového dřeva a odstínů šedé se prolíná ve všech hlavních místnostech domu. Pouze pro koupelny v patře autoři zvolili na přání majitelů domu černý obklad s texturou, na které nejsou viditelné nečistoty, ale i v tomto případě je černá doplněná dubovým dřevem.

Soukromé prostory v horním patře, tedy ložnice a dětské pokoje, představují výjimku z neutrálního barevného schématu – oživují je syté barvy v modrozelených tónech.

Foto: Archiv Institutu bytového designu

Kromě dubu tvoří interiér odstíny šedé a bíléFoto: Archiv Institutu bytového designu

Schodiště a knihovna v jednom

S netradičním a efektním řešením přišli autoři interiéru také v případě schodiště, které má do sebe zakomponovanou knihovnu. Dřevěné nášlapy osazené na ocelové zubaté schodnice nabízejí krásně zpracované detaily přes zapuštěné skleněné zábradlí. Knihovnu pod schody tvoří klasické uzavíratelné skříňky a nad schody policový systém, který vede až do hřebene střechy horního patra.

Soutěž Interiér roku

V rámci soutěže Interiér roku jsou každoročně oceněny výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty a designéry. S nejzajímavějšími účastníky vás postupně seznamujeme na našich stránkách. Hlavním mediálním partnerem soutěže je Seznam.cz.

Autoři interiérů realizovaných v roce 2022 se mohou do osmého ročníku soutěže hlásit už nyní, a to až do 28. února 2023. Vítězné interiéry budou oceněny 16. května 2023 v pražském Centru současného umění Dox.

Reklama