Hlavní obsah

Dřevo v bytě: Víme, kdy je ho moc!

Foto: Thinstosk

Pro dřevo platí: čím méně ho v interiéru máte, tím lépe vynikne jeho krása

Provázejí ho samé superlativy – dřevo je krásné, věčné, jde o přírodní materiál s neopakovatelnou kresbou. Také jste podlehli jeho kouzlu a rozhodli se, že jím nebudete šetřit, a vytvoříte si tak příjemný a útulný domov? Opak bude pravdou! Dopustíte se jedné z chyb, které na vás v tu chvíli číhají.

Článek

Opatrně! Tak by mělo znít pravidlo pro všechny, kteří se chystají dopřát si doma dřevo. A je jedno, zda ho použijí na podlahu, okna, dveře či nábytek. Má-li krása tohoto přírodního materiálu vyniknout, musíte jí k tomu dát příležitost. Zde je návod, jak na to!

1. Dvě, maximálně tři!

Příliš druhů a dekoru dřeva použitého v místnosti nevypadá dobře. Podlaha, dveře, parapety a nábytek spolu souvisejí. Proto je třeba přemýšlet už při pokládání podlahy, jaký nábytek do místnosti přijde,“ říká designérka Kamila Douděrová a dodává: „Největší chybou je použít do interiéru dohromady úplně jiné barevné škály, například dub, třešeň či mahagon. Proto radím zvolit vždy dřeviny vycházející ze stejné barevné škály, pouze jinou sytost – tedy například zvolit javor, dub kouřový v kombinaci s ořechem nebo wenge, které spadají do škály hnědých.“Pokud nechcete hnědou a máte dostatečně velký a světlý prostor, sáhněte po šedých až černých odstínech dřeva. Mezi ně patří různé antické a industriální úpravy dubu, šedý javor či tmavé betonové dřevo.

A co dělat, pokud už máte nasbíráno několik kousků nábytku z různých dřev? „Pak na podlahu použijte dřevěnou rošádu či mozaiku, kde je od každého odstínu kousek, a nesourodost, která tak vznikne, bude vypadat jako záměr,“ radí Kamila Douděrová.

Foto: Thinkstock

Trámy, příborník, stolek, rolety... moc dřeva vytvoří nepěkný chaos

Ale podlaha nemusí být vždy ze dřeva, zjistěte si, zda pro vás Je lepší dřevo, nebo laminát?.

2. Pozor na nudu!

Budete se tedy držet předchozího pravidla a celý interiér včetně podlahy a dveří si necháte zařídit třeba z buku? Výsledek bude velká nuda! Má-li krása přírodního materiálu vyniknout, dopřejte jí kontrast. Ideální je proto kombinace světlého a neutrálního dřeva, jako jsou smrk, dub a buk, s tmavými a výraznými typy, mezi něž se řadí například wenge, makasar či zebrano.

Foto: Thinkstock

Zde je sice dodrženo pravidlo o použití maximálně dvou dřevin, ale bez barev a jiných materiálů vypadá místnost nudně

3. Kouzlo bílé!

Pokud nechcete se dřevem experimentovat, zvolte kombinaci dřeva a bílé barvy. Vedle ní totiž dřevo krásně vynikne, současně tato barva dá interiéru odlehčený vzhled, a navíc kombinace působí moderně i elegantně.

Foto: Thinkstock

Bílá a dřevo ladí výborně dohromady

4. Nezapomínejte na barvy!

Kombinace dřeva a bílé barvy sice bude vypadat krásně a elegantně v jedné místnosti, ale zvolit ji do celého bytu už nejde, bude vypadat fádně a okouká se. Proto se nebojte kombinovat dřevo s barvami, ideální je vždy jedna základní a jedna doplňková.

Zde jsou dva příklady: světlé dřevo doplňte základní šedou a doplňkové mohou být různé odstíny červené! Tedy do obýváku si pořiďte šedou pohovku a křesla, tři stěny vymalujte šedou a jednu zvolte s výrazným červeným akcentem. Barevně s ní slaďte kobereček, polštáře na pohovce a doplňky.

Jestliže jste dali přednost výraznému a tmavšímu wenge, ideálně ho doplňte světle hnědou jako základovou a vše oživte různými zelenou ve světlé i tmavé sytosti.

Foto: Thinkstock

Barvy na stěnách ano, ale pozor, aby svým odstínem nepřípomínaly dřevo. Výsledek je opět pěkná nuda

5. Zatepluje, ale i zaplňuje

Dřevo spolu s dalšími přírodními materiály, jako jsou například kámen, patří mezi materiály s matnou a drsnou strukturou. Ty mají tu vlastnost, že interiéru dodávají pocit příjemnosti, tepla domova a zabydlenosti, a to bez ohledu na odstín. I když u tmavších jsou účinky silnější. Pozor, tedy, abyste své bydlení příliš nepřehltili!

Kombinujte je proto s materiály, které mají opačné účinky. Jsou to ty s lesklým a hladkým povrchem, které dokážou místnosti odlehčit, a lesk jim dodá luxusní vzhled. Patří mezi ně sklo, kov, keramické obklady, lakované povrchy a podobně.

Foto: Thinkstock

Dřevo interiér zatepluje, ale pozor, také opticky zahlcuje

Pokud si už na zařizování troufnete sami, dodržujte 8 kroků, jak si zařídit byt. Ušetříte za architekta!.

Zdají se vám tato pravidla složitá? Pak se držte osvědčeného pravidla, že méně znamená více!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek