Hlavní obsah

Chlamydie: Nenápadná nemoc, která může mít nevratné následky!

Foto: Profimedia

Chlamydie je vleklá nepříjemná choroba, jejíž následky mohou být velmi vážné

S chlamydiemi, jimiž se podle statistik nakazí každý desátý, jsou spojené dva problémy. Přenáší se hodně snadno. A to, že je máte, poznáte jen velmi těžko. Zanedbaná léčba může způsobit i neplodnost.

Článek

O chlamydiových infekcích se mluví stále častěji. V rozvinutých zemích se jedná o nejrozšířenější bakteriální pohlavní nemoc, která každý rok postihne desítky milionů lidí. Podle organizace Centers for Disease Control and Prevention je nejvíce nemocných u lidí mezi 15. a 29. rokem věku, přičemž častěji nakažené jsou ženy.

Co jsou to chlamydie?

Chlamydie jsou mikroorganismy, u kterých se dlouho nevědělo, kam je zařadit, jestli k virům nebo bakteriím. Mají totiž vlastnosti obou. Od šedesátých let jsou ale označovány za bakterie.

Jde o to, že chlamydie se vůči člověku chovají parazitálně, což je typické pro bakterie. Na rozdíl od nich ale nedokážou žít samostatně, a proto tedy obsadí buňky, v nichž se vesele množí, a postižené buňky pak nákazou odumírají. To je zase podobné virům.

Jaké jsou druhy chlamydií?

Známe čtyři druhy chlamydií – chlamydia trachomatis, chlamydia pneumoniae, chlamydia psittaci, chlamydia pecorum. Poslední dvě patří mezi zvířecí patogeny, ovšem u třetího druhu existuje možnost přenosu na člověka. Jedná se ale o výjimečné případy. Chlamydia pneumoniae je zase onemocnění dýchacích cest, které se přenáší klasicky kapénkově, tedy například kašláním.

Foto: Profimedia

Symptomy chlamydiové infekce mohou být velmi matoucí a připomínat méně vážné nemoci

Nás v tomto článku ale zajímá první druh, tedy bakterie chlamydia trachomatis, která napadá pohlavní orgány a řadí se mezi pohlavně přenosné. „Primárně se skutečně přenáší pohlavním stykem, při nechráněném sexu. Může ale dojít k nákaze i sekundárním způsobem, tedy používáním společného prádla jako ručníků či povlečení, nebo v místech společně užívaných prostor, třeba v sauně, bazénu, sprchách nebo na toaletách,“ uvádí MUDr. Blanka Vavřinková, CSc., gynekoložka z První české lékařské společnosti.

Jak poznáte, že jste onemocněli?

Velkým problémem je skutečnost, že nemoc může u spousty lidí probíhat bez příznaků, a to i třeba po dobu několika měsíců. Často se taky objevují jen neurčité projevy, které mohou být zaměnitelné s jinými nemocemi nebo být postiženým úplně přehlíženy.

To pro něj může být zaprvé rizikem pro vznik závažných zdravotních komplikací. A zadruhé takto nemocný člověk přenáší infekci dále, a to úplně nevědomky.

„Pokud je infekce neléčena, může dojít k vážnějším projevům – infekci děložního čípku, dělohy či vaječníků. U mužů prostaty a urogenitálních cest. Komplikace často vedou k neplodnosti, a to u obou pohlaví,” varuje MUDr. Blanka Vavřinková.

Foto: Profimedia

Chlamydie se dají zaléčit antibiotiky. Je však důležitá včasná diagnóza

Vážným problémem je tato nemoc u těhotných žen. „Když se nakazí těhotná žena, může samovolně potratit nebo předčasně porodit. Nakazit se může i novorozenec v porodních cestách, u kterého může dojít k zánětu očí nebo plic,“ vysvětluje gynekoložka MUDr. Radka Gregorová z Lékařského domu Praha 7.

Je proto důležité sledovat i sebemenší příznaky a v případě pochybností raději zajít k lékaři. Ženy ke gynekologovi, muži k urologovi. Chlamydie se dají zjistit už po týdnu od nákazy. U žen lékař odebere vzorek z děložního krčku, u mužů z močové trubice. Infekci je možné určit také krevními testy nebo metodou DNA.

A co můžete zpozorovat? „K nejčastějším příznakům chlamydiového zánětu u žen patří hlenohnisavý výtok z pochvy, pálení při močení, častější nutkání na močení, bolesti břicha nebo podbřišku, bolestivý pohlavní styk, silnější menstruace, krvácení v průběhu menstruačního cyklu. Neléčená infekce se může šířit dále a způsobit hluboký pánevní zánět. U mužů se objevuje pálení v močové trubici a hnisavý, občas nažloutlý výtok různé síly a intenzity či otok varlat,“ popisuje MUDr. Radka Gregorová.

Setkali jste se již s tímto onemocněním?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.