Hlavní obsah

Co dělají nejvíce sexuálně spokojené páry?

Foto: Roman Samborskyi, Shutterstock.com

Foto: Roman Samborskyi, Shutterstock.com

Mají ostatní to, co vy ne? Proč je kolegyně z práce pořád nevyspalá a tvrdí, že zase měla bouřlivou noc, když vy na milování už dlouho jen vzpomínáte? Některé dvojice vědí, co je to faktor X a udržují svůj vztah vášnivý za pomoci pěti způsobů. A to jsou spolu déle než ty ostatní!

Článek

První rok vztahu to všechno jde tak nějak samo a bez práce. Jste spolu rádi, poznáváte se v různých situacích, užíváte vášně, hledáte partnerovy erotogenní zóny a on zase ty vaše, vydržíte být dlouho vzhůru a klidně se promilujete až ke svítání, byť vstáváte bez práce. Pak ale nastane zlom.

Bod, kdy se ze vztahu vytrácí vášeň

Když 3000 účastníků studie ve věku od 25 do 41 let odpověděli vědcům z Mnichovské univerzity různé otázky týkající se kvality svého sexuálního života, akademici si rozpačitě vzdychli. Po analýze výpovědí vyšlo najevo, že štěstí (postelové i vztahové) se začíná vytrácet přesně na hranici 12 měsíců od navázání partnerství.

Pak už hodně záleží na párech samotných, jejich angažovanosti a chuti jiskru udržovat. Vlastně se jedná o jakousi první velkou zkoušku. A tak se jedna dvojice i na veřejnosti stále vodí za ruku, šeptá si sladká slovíčka a skvěle funguje v posteli i mimo ni, ta druhá stojí na pokraji rozchodu a časem se tak nejspíš stane.

Zřejmě lepší oddíl

Co je tedy dělají ty první páry jinak? Nebo po tom roce, kdy jde všechno samo? Na to se pro změnu zaměřili vědci z kalifornské Chapmanovy univerzity, kteří se rozhodli odhalit, co konkrétně udržuje vášeň v dlouhodobých vztazích.

Uspořádali tak online anketu s téměř 40 000 dospělými, z nichž všichni byli heterosexuální a v současné době žili v romantických vztazích. Ty, kteří uvedli, že vedou pestrý a spokojený milostný život, pojilo několik věcí. Pět z nich se přitom opakovalo nejčastěji.

Foto: Lucky Business, Shutterstock.com

Šťastné páry se umí o sexu bavit a říkat si, co mají rádiFoto: Lucky Business, Shutterstock.com

Pět klíčových faktorů

Páry, které si v posteli vůbec nestěžují, si na sebe především a prvotně umí udělat čas. Nemusí to být každý den, ale aspoň jednou týdně spolu stráví chvíli, popovídají si, namasírují záda, shlédnou zajímavý film. V angličtině se takové schůzce říká „date night“. Za druhé jim není cizí sexuální komunikace. Jsou schopni sdělit si, že tohle se mi líbí a tamto zase nikoli. Třetí, neméně zajímavou položkou, je spravedlivé přijímání a poskytování orálního sexu, jedné z nejoblíbenějších sexuálních praktik současnosti.

Pak je pro ně důležitá rozmanitost. Nové spodní prádlo, obměna sexuální polohy, změna místa. Tohle všechno se počítá. Stejně jako používání erotických pomůcek, což je pátá položka. Nemusí jít rovnou o párové vibrátory za tisíce korun, masážní hlavice nebo anální kolíky, pro které dodnes nemáte pochopení, začít můžete šátkem přes oči nebo něčím, čím se dají zavázat ruce. A postupně přidat další hračky. Zkrátka a dobře, taková trojka (s něčím v ruce nebo v rozkroku) milencům dělá dobře.

Foto: Viorel Sima, Shutterstock.com

Nebojte se občas experimentovat, začít můžete pozvolnaFoto: Viorel Sima, Shutterstock.com

Samotné prádlo to nezachrání

I když se o každém z těchto faktorů dá hodně napsat, nejdůležitější je asi to, že sexuálně spokojení lidé všestranně obohacují svůj milostný život různými způsoby i mimo postel a nehledají výmluvy, nýbrž způsoby, jak ho udělat příjemnější. Americký sexuolog, psycholog a výzkumník Justin Lehmiller, který výsledky tohoto výzkumu okomentoval na svém blogu, uvedl, že se sice jedná o seznam, jež poskytuje jisté vodítko ke štěstí, nicméně pouhé přidání novosti a svěžesti do sexuálního života nezaručuje, že všechno klapne na výbornou.

Podle něj platí, že pokud máte ve svém vztahu zásadní problémy, tedy kupříkladu vám chybí vzájemná důvěra nebo úcta, klidně se můžete na hlavu stavět, ale stejně to k ničemu nepovede. Jinými slovy, důležité je, abyste si jeden druhého vážili jako svého parťáka, mohli se na něj spolehnout, mohli se s ním zasmát a zároveň ho i za něco obdivovali. A k tomu se dokázali bavit i o sexu. Pak už dobrodružství a experimentům s místem nebo polohami vůbec nic nebrání.

Reklama