Hlavní obsah

Co s listím a podzimním „odpadem“ ze zahrady?

Foto: Pixel-Shot, Shutterstock.com
23. 10. 2020

Na podzim se na zahradě kupí listí a další rostlinné části. Zdánlivě jsou k ničemu, ale na kompostu se rozloží na zeminu plnou živin. Jenže ne vše na kompost může. Co si s podzimní nadílkou počít?

Článek

Podzim je bohatý nejen na sklizeň. Možná se i vám v koutech zahrady, v kolečkách nebo v různě velkých nádobách hromadí shrabané listí, větévky, uvadlé květiny, nahnilá jablíčka a další plodiny nebo rostlinné části, které nečeká nic jiného než likvidace.

Je lákavé zbavit se jich tím nejjednodušším způsobem – odvézt náklad do kontejneru na bioodpad. Něčeho by ale byla škoda se zbavovat, protože třeba listí se může snadno rozložit na kompost, který pak zužitkujete na záhonech.

Listí? Jedině do kompostu

Když zrovna svítí slunce, podzimní úklid zahrady se může proměnit v kouzelný odpočinek. Hrabání listí je příjemný a zdravý pohyb na čerstvém vzduchu. A navíc, téměř všechno listí lze zkompostovat! Diskuse se mezi zahradníky vedou snad jen o listí z ořešáku. Pravda je, že tyto listy se rozkládají o něco déle než jiné, ale to je pravděpodobně jejich jediná nevýhoda.

Rozklad listí je možné urychlit třeba tím, že je proženete drtičem. Použít lze také urychlovače do kompostu, tedy například dusíkaté hnojivo. Postupovat můžete tak, že listí uložíte do kompostéru v 15- až 20centimetrových vrstvách a ty proložíte tenkými vrstvami materiálu bohatého na dusík, což je třeba chlévský hnůj. Listí můžete proložit také posečenou trávou.

Foto: Stephen Farhall, Shutterstock.com

Shrabané listí je skvělá surovina do kompostu. A můžete dát i ořešák, pokud použijete urychlovač

Větší kusy prožeňte drtičem

Na podzim se na zahradě nahromadí různé větévky nebo silnější části rostlin, které by se v kompostu rozkládaly dlouho a dělaly by potíže i při jeho přehazování. (Tato činnost je jednou za čas nutná, aby se promíchaly vrstvy kompostu a nerozložená část se dostala dospod.)

Proto použijte drtič. Vyjde z něj jemnější materiál, který můžete s klidným svědomím uložit na kompost, nebo ho použít dokonce jako mulč na záhonech. Pokud drtič nemáte (a soused vám ho nepůjčí), zkuste materiál zahradnickými nůžkami nastříhat na menší kousky. A jestli je ho hodně, raději ho odvezte do bioodpadu. V profesionální kompostárně si s ním poradí.

Plevel na kompost patří

Také jste slyšeli, že do kompostu se nesmí dávat plevel? Je to pravda jen částečně. Jestli si z kompostu nechcete udělat množírnu plevele, raději do něho nedávejte rostliny, které se množí přes kořeny – ty totiž v měkkém podkladu snadno zakoření a znovu vyrostou. Týká se to třeba pampelišek nebo bodláků vytažených i s kořeny. Naopak plazivý plevel, posečenou trávu nebo kopřivy do kompostu s klidným svědomím přidejte. Poměrně dobře se rozkládají a to, co je na záhonech pro zlost, protože vám přidává práci, najednou získává docela jiný – užitečný – rozměr.

Foto: Elena Elisseeva, Shutterstock.com

Odborníci se neshodnou: někdo tvrdí, že na podzim se listí hrabat nemá

Co ještě (ne)přidat do kompostu

Kompost by se rozhodně neměl stát odpadkovým košem zahrady ani domácnosti. Kromě zmíněného do něho můžete přidávat i odřezky zeleniny a ovoce i nahnilé ovoce a zeleninu (nejlépe pokrájené na menší kusy). Můžete sem vynášet i kávovou sedlinu nebo vylouhované zbytky čaje a papírové čajové sáčky. Přidat lze také nadrcené skořápky z vajec nebo z ořechů, případně i kousky dřeva, piliny, hobliny nebo kůru ze stromů.

Do kompostu ale rozhodně nepatří chemicky ošetřené rostliny nebo rostliny napadené chorobami, které chcete ze zahrady vyhnat. Nepřidávejte ani kosti, zbytky masa nebo exkrementy masožravých zvířat. A jeden tip nakonec: kompost můžete jednou za čas prolít vodou. Vlhkost podporuje rozklad a urychlíte tak přípravu kompostované zeminy.

Zdá se vám podzimní hrabání na zahradě úplně přirozené? Tak se podívejte, proč spadané listí nechat na zahradě přes zimu.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek