Hlavní obsah

Co vás čeká na hysteroskopii při vyšetření dělohy?

Foto: Iryna Inshyna, Shutterstock.com

Foto: Iryna Inshyna, Shutterstock.com

Při hysteroskopii se endoskopicky vyšetřuje děloha. Nejčastěji kvůli podezření na neplodnost, myomy nebo nádorové onemocnění. Jde o nebolestivý zákrok, který se může provádět ambulantně. Obvykle se však provádí v nemocnici, ne v ordinaci gynekologa.

Článek

Hysteroskopie se dělá jednak v případě, že je potřeba zjistit příčinu potíží – například velkého krvácení, pak jde o diagnostiku. Jako léčebný pak je označen zákrok, kdy se o problému s dělohou ví, například díky vyšetření na ultrazvuku, a je třeba ho odstranit.

Co se vyšetřuje na hysteroskopii

Jde o gynekologický výkon, při němž lékař pomocí hysteroskopu přes pochvu prohlédne kanál děložního hrdla a dutiny děložní. Hysteroskop je v podstatě tenká trubice s optikou, která se zavádí do pochvy. Nejčastěji kvůli podezření na nádor děložního hrdla nebo děložního těla nebo polypy, myomy, netypické krvácení či neplodnost.

Je možné nejen odebrat vzorek tkáně kvůli biopsii, ale také v rámci vyšetření nebo cíleně odstranit myomy, polypy, rezidua po potratu nebo po porodu. Díky hysteroskopii totiž může lékař zobrazit vnitřek dělohy. Běžně se při ní rovnou odstraňují výrůstky na sliznici dělohy, takzvané polypy. Ty způsobují potíže s otěhotněním nebo vedou k potratům.

Princip endoskopických metod

Hysteroskopie patří do endoskopických metod. To znamená, že lékař může prohlédnout vnitřní orgány těla pomocí optických přístrojů – endoskopů. Jde o to, že se na potřebné místo pomocí ohebné trubice dopraví kamera případně i nástroje, které mohou provést ošetření. Obecně jde o miniinvazivní metodu, která pacientky příliš nezatěžuje. Hysteroskopie se může provádět i v ambulantní režimu, bez anestezie, čili žena nemusí být ve většině případů hospitalizovaná.

Jak vyšetření probíhá

Lékař vás upozorní, zda půjde jen o vyšetření v celkové analgosedaci, nebo lokální anestezii, případně celkové anestezii. Pak je potřeba přijít podle potřeby nalačno. Při analgosedaci se podávají léky, které člověka uklidní, zbaví ho stresu, takže si v podstatě nic nepamatuje a pospává. Dýchá přitom sám. Jde o směs léků na bolest a sedativ, které nejen omamují, ale také tlumí bolest.

Vše o narkóze. Je důvod se jí bát? 

Vyšetření trvá v rozmezí 15–30 minut, pokud se provádí i nějaký zákrok, může se doba prodloužit. Pacientka leží jako na gynekologickém křesle, na zádech s nohama v podpěrách. Lékaři používají gynekologická zrcadla, aby mohli zavést krátkou trubici s kamerou. Pro zpřehlednění se děložní dutina naplní fyziologickým roztokem.

Foto: Shidlovski, Shutterstock.com

Vyšetření hysteroskopem trvá asi 15 až 30 minut a většinou se provádí bez anestezieFoto: Shidlovski, Shutterstock.com

Po hysteroskopii

Nejde o komplikované vyšetření, takže se není třeba bát komplikací. V případě použití tlumících léků nebo lokální anestezie je potřeba počítat s omezením schopnosti se soustředit a také řídit, je dobré si zajistit doprovod. V případě celkové anestezie a většího zákroku zůstane pacientka hospitalizována, nejčastěji však jenom do druhého dne.

Výsledek vyšetření, s výjimkou biopsie, jejíž výsledky bude mít lékař až za několik dnů, se můžete dozvědět okamžitě. V těhotenství se logicky obvykle neprovádí. Po výkonu se několik dnů až týdnů doporučuje se vyhnout pohlavnímu styku. Není však třeba žádná speciální hygiena, jen je lepší se spíše sprchovat než koupat.

Reklama

Související témata: