Hlavní obsah

Hemoroidy: nestyďte se, má je skoro každý!

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Banální onemocnění, které patří mezi velká tabu, přitom léčba není složitá. Proto se ve chvíli, kdy vás v oblasti konečníku svědí a pálí nebo se objeví krev ve stolici, svěřte lékaři. Nic na tom není a pomoc může být rychlá a účinná.

Článek

Hemoroidy (neboli zlatá žíla) jsou v podstatě křečové žíly v oblasti konečníku a trápí zhruba polovinu populace starší 50 let. Od prvních příznaků obvykle trvá průměrně 1,5 roku, než se nemocný kvůli ostychu rozhodne potíže řešit s odborníkem.

Ačkoliv mohou být hemoroidy mimořádně nepříjemné, z lékařského hlediska je to většinou celkem banální problém: nemocní se sice často bojí, že se jedná o rakovinu konečníku a tlustého střeva, ale to není příliš pravděpodobné. Ženy potíže obvykle trápí během těhotenství a po porodu. Jak hemoroidy poznat a jak se jich zbavit?

Příznaky a příčiny

Nejsou-li cévy v okolí konečníku v pořádku, mohou se vytvořit hemoroidy – rozšířené cévy. Projevují se pocitem napětí, svěděním, pálením, nepříjemným tlakem, bolestí a krví ve stolici. Příčiny nejsou zcela jasné, ale roli hraje mimo jiné i tlak na oblast konečníku (zácpa, těhotenství, obezita, dlouhé sezení, nedostatek pohybu, čtení na záchodě): proudění krve se zpomaluje a zhoršené okysličení tkání může vést k poškození žilní stěny.

Foto: mady70, Shutterstock.com

Někdy mohou hemoroidy způsobit opravdové utrpení, přitom lékaři umějí většinou pomoci

Léčba hemoroidů

Co dělat, když se potíže objeví? Zaprvé je nutné zajistit, aby bylo vyprazdňování pravidelné a co nejsnazší: důležitý je dostatek vlákniny ve stravě, pitný režim, kysané výrobky a pravidelný pohyb! Podstatná je i hygiena po stolici. Úlevu přinášejí také masti a čípky z lékárny, kaštan koňský, odvar z kopřiv a vlažné sedací koupele z dubové kůry a heřmánku. Když navíc budete ve sprše hemoroidy zatlačovat zpět, může problém zmizet.

Pokud se stav nezlepší, je důležité posílit žilní stěnu a zmírnit zánět. Lékař proto předepíše venofarmaka (= léky které mají pozitivní vliv na cévy) ve formě tablet či gelu. Je-li problém závažný, je namístě chirurgická léčba. V počátečních stadiích je možné využít ambulantní metody (např. Barronova ligatura, při které se hemoroid zaškrtí a ten pak odpadne), bolestivý uzel lze odstranit laserem, chladem (= kryoterapie) či proudem (= elektrokoagulace). Později je nutný několikadenní pobyt v nemocnici a rozsáhlejší zákrok, pooperační stav je bolestivý. I proto je lepší přijít včas.

Jak probíhá vyšetření

Je třeba provést rektoskopii: do konečníku se zasune krátká trubice a lékař vyšetří jeho stěny a prohlédne vnitřní hemoroidy. Důležité je se ujistit, že problémy opravdu nejsou způsobené rakovinou konečníku a tlustého střeva, někdy je proto provedena kolonoskopie.

Foto: ADragan, Shutterstock.com

Čípky bojují s bolestí, svěděním a zánětem

Komplikace a problémy

Hemoroid může prasknout a krvácet, může dojít k trombóze v postiženém místě (krevní sraženina cévu ucpe a ta zduří) či uskřinutí, kdy se v hemoroidu přeruší přívod krve. Všechny komplikace je nutné řešit s lékařem. Když člověk dlouho neléčí krvácející hemoroidy, může si způsobit anémii.

Hemoroidy v těhotenství a po porodu

Ženy problém trápí většinou na konci těhotenství a po porodu. Roli hraje tlak zvětšující se dělohy, hormonální vlivy (ty mimo jiné způsobují i zácpu) a také to, že během gravidity v těle koluje víc krve. Veliký tlak na konečník provází i samotný porod. Jako prevence se uvádí cvičení na posílení pánevního dna a samozřejmě vhodná strava s vlákninou a pohyb. Útěchou může být, že se situace za nějaký čas po porodu často normalizuje i bez léčby.

Existuje účinná prevence?

Proč se někomu hemoroidy udělají a jinému ne, se neví. Roli hraje vrozená kvalita pojiva i věk, životní styl působí jako významný rizikový faktor. Sezení rozhodně problémy zhoršuje a je přitom jedno, zda sedíte na kancelářské židli, nebo na kole.

Hemoroidy

  • Jiné názvy - hemeroidy, zlatá žíla
  • Popis - Hemoroidy jsou žilní problémy v oblasti konečníku. Ačkoli nejde o život ohrožující onemocnění, dokážou pacienta pořádně potrápit.
  • Příznaky - Krvácení při stolici, svědění, bolest, tlak v konečníku; hemoroid může vyhřeznout, prasknout, uskřinout se či v něm může vzniknout trombóza. Problém je v tom, že se lidé často stydí a problémy neřeší všas.
  • Léčba - Zajištění snadného vyprazdňování (vláknina, tekutiny, zakysané výrobky, pohyb), hygiena po stolici, čípky, masti, sedací koupele, venofarmaka, chirurgické zákroky (např. laser).
  • Prevence - Správná výživa, dostatek tekutin a pohybu, hygiena řitní oblasti.
ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek