Hlavní obsah

Hubnutí bez diety: Když budete aspoň na čas počítat kalorie, dostanete snáz kila pod kontrolu

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Počítání je pro někoho obecně vcelku otrava. A když jde o počítání kalorií toho, co jste snědli a vypili, platí to minimálně dvojnásob. Jenže pokud se snažíte zhubnout, může vám to cestu zásadně usnadnit.

Článek

Mapování toho, co během dne sníte a vypijete, respektive počítání přijatých kalorií, nezní zrovna jako zábava. Při snaze shodit nějaké to kilo to má ale smysl. Minimálně zpočátku. Povíme si proč.

Víte, na čem jste

Když začínáte hubnout svépomocí, měli byste tušit, kolik energie vaše jídlo obsahuje a zda to dobře vyvažujete pohybem. „Přece jenom je hubnutí založeno na bilanci energetického příjmu a výdeje – zkrátka, abyste hubli, je nutné, aby váš energetický příjem byl nižší než výdej. Z toho důvodu je dobré si alespoň na počátku vašeho snažení orientačně spočítat denní příjem, a získat tak představu o tom, co běžně za den spořádáte,“ říká Hana Málková, odbornice na výživu ze společnosti STOB. Kámen úrazu totiž může být mimo jiné v tom, že zdaleka ne všechny zdravé potraviny jsou dietní. A také v tom, že často si člověk ani neuvědomí, jak velké porce jí a jak často denně uždibuje soustíčka.

Můžete jíst vlastně vše

Ani při dietě nemusíte mít seznam zakázaných a povolených potravin. „Osobně zastávám pravidlo, že neexistuje špatná potravina, ale pouze špatné množství. Samozřejmě pokud se nejedná o přesmažený tuk v řízku, tam se nejen množství kalorií špatně odhaduje, ale z hlediska zdraví byste takovou potravinu pravidelně zařazovat neměli,“ podotýká osobní fitness trenér Pavel Dvořáček. Obecně se doporučuje dodržovat pravidlo 80:20, to říká, že 80 % vašeho jídelníčku by měly tvořit zdravé, čerstvé potraviny. Zbylých 20 procent mohou zastávat průmyslově zpracované a méně zdravé potraviny. Když to máte na kalorie vypočítané, určitě vám hubnutí nepřekazí.

Foto: Dragon Images, Shutterstock.com

S počítáním v počátku pomohou různé aplikaceFoto: Dragon Images, Shutterstock.com

Pochopíte, jak tělo pracuje

Pokud se po jídle cítíte unavení, může to znamenat, že jste přijali velkou kalorickou nálož naráz. Naopak cítíte-li se tak permanentně, může to znamenat, že váš kalorický příjem je dlouhodobě nízký. „Pomocí počítání kalorií se naučíte s tělem pracovat tak, abyste se trvale cítili dobře,“ říká Pavel Dvořáček, který zároveň doporučuje hlídat i příjem bílkovin. Máte-li totiž po jídle brzy hlad, často to souvisí se špatnou skladbou pokrmu, tedy nadbytečného množství sacharidů a nedostatku bílkovin.

Můžete zhubnout, ale i nabrat

Počítání kalorií není jen pro ty, co chtějí zhubnout. Koordinací svého energetického příjmu a výdeje můžete vytvořit nejen kalorický deficit, který je předpokladem hubnutí, ale také přebytek, který pak dobře poslouží těm, jež potřebují přibrat.

Foto: transurfer, Shutterstock.com

Foto: transurfer, Shutterstock.com

Je to dlouhodobě udržitelné

Velkým problémem diet, u kterých máte předepsaný jídelníček, ale vlastně o jídlech nijak nepřemýšlíte, je dlouhodobá neudržitelnost. Sice se vám podaří zhubnout, ale když nemáte přehled o energetické hodnotě jídla, je to posléze náročné zvládnout. „Na udržení hmotnosti a vzhledu těla je potřeba držet kaloricky stejný příjem a výdej energie. Pokud budete mít vyvážený příjem a výdej, nemůže se stát, že tělo začne ukládat tuk, a vy posléze opět přiberete,“ říká Pavel Dvořáček.

Tipy do začátků

Počítání kalorií může znít jako otrava a představa, že to budete dělat celoživotně, naprosto šíleně. Realita je taková, že když si to zažijete, což vám zabere nanejvýš několik týdnů, nebudete už muset úzkostlivě vše vážit a propočítávat. U většiny jídel kalorickou hodnotu porce plus minus odhadnete. „Prvních pár týdnů doporučuji zapisovat potraviny a celé pokrmy do kalorických tabulek. Postupně si zapamatujete, kolik která potravina má, a již můžete pokračovat intuitivně. Čtěte také energetické štítky potravin a sledujte celkovou hmotnost, jelikož se většinou udává množství energie na 100 gramů,“ radí Pavel Dvořáček.

Nejde jen o energetický příjem, ale i výdej. Přečtěte si tipy, jak při chůzi spálit maximum kalorií.

Reklama