Hlavní obsah

Iva Janžurová 80. Co jsou její lásky a koho odmítla?

Foto: Petr Horník / Právo, Profimedia.cz

Laskavá, vtipná, živelná a upřímná. Neobyčejně talentovaná herečka s nezaměnitelným smíchem, která skvěle vaří a rozumí vínu. Iva Janžurová slaví 80 let. Na kontě má stovky filmových, televizních i divadelních rolí a to jak na těch nejrenomovanějších scénách, tak v divadlech zájezdních.

Článek

Výrazná osobnost české herecké scény a umělkyně oceňovaná u nás i v zahraničí. Pro fanoušky Janžurka, pro přátele Ivuška. Když se usměje, udělá se jí pod nosem typická vráska, které ona sama říká knír. S jejím jménem nejsou spojeny žádné skandály.

I když hrála velké role a předvedla obrovské herectví, já osobně ji miluju v Marečku, podejte mi pero (1976). Menší roli Evy Týfové zahrála jako pravá virtuoska. Je stále aktivní, přestože v současné době tráví více času na chalupě u rodné Žirovnice.

Místo za katedrou skončila na jevišti

Oba rodiče Ivy Janžurové byli učitelé a i ona měla našlápnuto na práci ve školství, vystudovala pedagogické gymnázium. Nakonec ale zvítězila láska k divadlu a ona se rozhodla jít studovat DAMU, za což si prý od maminky vysloužila pohlavek.

Foto: Profimedia.cz

Dokáže zahrát opravdu cokoli, ale takhle ji mají diváci nejraději. S úsměvem od ucha k uchu

Staré filmové klasiky

Průlomem v její filmové kariéře byl film Karla Kachyni (†79) Kočár do Vídně (1966). Posléze začala patřit k nejobsazovanějším herečkám své doby a na nedostatek krásných rolí si nemohla stěžovat. Kromě Kočáru do Vídně byly ale vesměs komediální, protože dramatické jí byly z politických důvodů zakázány. Spolu s Martou Kubišovou (78) vyjádřila v době Pražského jara podporu Alexandru Dubčekovi (†70).

Foto: Profimedia.cz

Děj filmu Kočár do Vídně se odehrává v posledních dnech druhé světové války. Janžurová v něm hraje ženu, které Němci pověsili manžela, a Hanzlík německého vojáka na útěku

Legendární výkony podala ve filmech Světáci (1969), Čtyři vraždy stačí, drahoušku (1970), Pane, vy jste vdova! (1970), Zítra to roztočíme, drahoušku…! (1976) nebo Což takhle dát si špenát (1977). Za filmy Petrolejové lampy (1971), kde byl jejím partnerem excelentní Petr Čepek, a Morgiana (1972), v níž měla dvojroli, byla nominována na cenu na filmovém festivalu v Cannes. Ceny nezískala, ale za první film jí ocenění uteklo jen o jeden hlas a s humorem říká, že kdyby se tenkrát prošla po červeném koberci s těhotenským bříškem, jistě by aspoň jeden porotce svůj názor změnil.

Foto: Profimedia.cz

Ve filmu Což takhle dát si špenát hrála mimo jiné po boku Vladimíra Menšíka (†58) a Jiřího Sováka (†79). Kolegů, jejichž smysl pro humor obdivovala

Královna velkých i malých scén

Hned po DAMU dostala angažmá v libereckém divadle F. X. Šaldy, ale hrála zde jen rok a pak přesídlila do Divadla na Vinohradech (např. Shakespearův Večer tříkrálový), kde odehrála přes dvacet sezon. Na konci 80. let se stala členkou Národního divadla (např. Audience u královny, kde hraje Alžbětu II.). Ale velké výkony podávala i na menších scénách a hrála třeba v divadle Kalich (např. Božská Sarah o slavné herečce secesní éry). S partnerem Stanislavem Remundou založili vlastní zájezdové divadlo a jezdili nejen po republice, ale hráli i v Londýně nebo v Americe.

Foto: DAVID NEFF / MAFRA, Profimedia.cz

S bláznivou komedií o starším manželském páru Vrátíš se ke mně po kolenou slavili Iva Janžurová a Stanislav Remunda obrovský úspěch

S natáčením nekončí

Energie má a měla vždy na rozdávání a nezastavily ji ani úrazy na jevišti (před deseti lety na ni spadla kulisa a ošklivě ji poranila na hlavě) nebo operace srdce, kterou prodělala před pěti lety. Hraní miluje a potlesk vestoje není po konci jejích představení nikterak výjimečný. Za výkony ve filmech Co chytneš v žitě (1998) a Výlet (2002) byla oceněna Českým lvem. Sice má věk na to, aby si dopřála zasloužený odpočinek a více oblíbených pyžamových dní, ale zpomalit se jí nedaří. A i když tvrdí, že Teroristka (2019) byl zřejmě její poslední film, zajímavou nabídku by neodmítla.

O jedné odmítnuté nabídce se ale ví: měla totiž hrát paní Krausovou v Pelíškách (1999). Ale prý do scénáře příliš mluvila Janu Hřebejkovi (53) a Petru Jarchovskému (54) a nechtěla umřít po první třetině. Tak se nakonec rozloučili.

Foto: DAVID NEFF / MAFRA, Profimedia.cz

Co donutí bývalou a mírumilovnou učitelku k tomu, aby se naučila střílet a šla se mstít? O tom je film Teroristka

Proč se nevdala?

Jejím dlouholetým partnerem byl herec a režisér Stanislav Remunda (†84), ale nikdy se nevzali. Méně se ale ví, že herečka krátce vdaná byla, za kameramana Jana Eisnera (†86). Během rozvodu musela cizím lidem předkládat účty ze svého soukromí a už to zažít nechtěla.

I když si původně myslela, že to se Stanislavem Remundou nebude nadlouho, měli harmonický vztah a ten nemohl ukončit žádný úředník. Milovali se, respektovali, pracovali spolu, pečovali o sebe navzájem. On by si ji prý vzal hned, ale ona zastávala názor, že na lásku potvrzení nepotřebují.

Foto: Ladislav Křivan / CNC, Profimedia.cz

Jeden z nejstabilnějších párů českého showbyznysu na lásku papír nepotřeboval. Stanislav Remunda zemřel po dlouhé nemoci v roce 2012

S dcerami pod jednou střechou

Film, divadlo i televize ji dokázaly naplno vytížit, ale její dcery s láskou vypráví, že se jim maminka i přesto vždy hodně věnovala. Sabina (48) a Theodora (47), které jakoby jí z oka vypadly, jsou umělkyně po rodičích a dodnes žijí společně se svými dětmi, manžely i zvířaty ve velkém rodinném domě. Iva Janžurová si to moc pochvaluje. A jaká je babička? Sebekriticky uznává, že by se mohla vnoučatům věnovat víc, ale má málo času. A ač je z pedagogické rodiny, vnuci učí spíš ji, třeba na počítači.

Foto: Profimedia.cz

S dcerami má krásný vztah. Vzájemně se respektují, spolupracují spolu a ony ji občas již musí usměrnit, aby brala ohled na své zdraví a nepracovala tolik

Milovnice vína

Dnešní oslavenkyně je vyhlášenou gurmánkou. Dietám, které zakazují víno, se směje. Jí je po víně dobře a nehodlá si ho odpírat. S kamarádkami založily dokonce klub Dámy vína a nechávaly si dělat profesionální degustace.

Je velmi pravděpodobné, že si dnes Iva Janžurová otevře láhev oblíbeného vína a se svými  blízkými si na své narozeniny připije na zdraví. Ke gratulaci (a s poděkováním a poklonou) se připojujeme i my.

Foto: Markéta Srpová / CNC , Profimedia.cz

Víno miluje, a přestože se nepovažuje za profesionálního someliéra, dobře mu rozumí

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek