Hlavní obsah

Jak ideálně prát sportovní podprsenku? Krátce!

Foto: My Ocean Production, Shutterstock.com

Foto: My Ocean Production, Shutterstock.com

Používáte při sportech speciální funkční podprsenku? Pak byste o ni měly správně pečovat, aby vám vydržela co nejdéle. Víte například, jak ji správně vyprat? Zde jsou naše tipy!

Článek

Od sportovního prádla toho vyžadujeme maximum: Aby odvádělo pot, aby bylo lehké a prodyšné a aby dlouho vydrželo, protože nebývá za hubičku. To vše nám některé kousky určitě dopřejí, budou ale na oplátku vyžadovat správnou péči. A ta se trochu liší od toho, jak se staráme o běžné svršky pro denní nošení. Víte například, jak správně prát sportovní podprsenku?

Řiďte se symboly na cedulce

Každý materiál vyžaduje své. Základní orientaci vám poskytnou údaje na cedulce. „Občas se na nás obracejí zákazníci s tím, že se jim při praní prádlo srazilo. Následně ale zjistíme, že se neřídili pokyny, které jsou výrobcem uvedeny na cedulce a které uvádíme i na našich stránkách. Takže naše rada? Než hodíme prádlo do pračky, opravdu se vyplatí zjistit si, zda a na kolik stupňů ho smíte prát,“ upozorňuje Jakub Kofroň, zakladatel české značky se spodním prádlem Elka Lounge.

Foto: Ekaterina_Minaeva, Shutterstock.com

Symboly na cedulkách podprsenek vám prozradí maximální teplotu praní Foto: Ekaterina_Minaeva, Shutterstock.com

Hlavně šetrně

Nejšetrnějším způsobem péče o podprsenky je ruční praní v teplé vodě a za použití jemného pracího prostředku. V drogeriích a sportovních obchodech seženete i speciální prací gely určené přímo na funkční materiály. Většina sportovních podprsenek ale snese i praní v pračce. Na cedulkách se nejčastěji setkáte se symbolem, který povoluje praní v pračce maximálně na 30 °C. „Sportovní podprsenky odvádějí pot od těla a rychle schnou, proto nepotřebují dlouhé praní při vysokých teplotách. Většinou stačí jen krátký program na odstranění zbytků potu a drobných nečistot,“ uvádí Nikola Kudláčková ze společnosti Astratex.

Foto: archiv firem

Zleva: Denkmit, gelové kapsle na praní jemného prádla Fresh Sensation, 22 pracích dávek, 129 Kč, prodává dm; Perwoll Sport pro funkční prádlo, 45 pracích dávek, 129 Kč, prodává EvaFoto: archiv firem

Vyhněte se aviváži

Jestli existuje nějaký prostředek, který může přímo poškodit vlákna funkčních materiálů, pak je to aviváž. „Při praní se určitě vyhýbejte agresivním pracím práškům i avivážím, které snižují funkčnost a pružnost sportovního materiálu. Vhodné není sportovní podprsenky ani bělit, některé ani žehlit. Ideálně perte s dalším funkčním oblečením na program sport, který už má většina praček,“ radí Monika Nováková, technoložka z české společnosti funkčního sportovního oblečení Kinoko.

Foto: Zivica Kerkez, Shutterstock.com

Aviváž ani bělicí přípravky rozhodně do pračky nedávejteFoto: Zivica Kerkez, Shutterstock.com

Podprsenku zapněte

Pokud vlastníte sportovní podprsenky se zapínáním na háčky, je určitě dobré ji před praním zapnout. Háčky se tak nebudou zbytečně zachytávat za další oblečení v pračce. Prádlo můžete také vložit do speciálních sítěk na praní jednotlivých kousků. Podprsenku ideálně obraťte naruby.

Sušte bez sušičky

Velkou výhodou sportovního spodního prádla je, že rychle schne. Proto nepotřebujete sušičku, která by mohla podprsenku připravit o její funkční vlastnosti. Nesušte ji ani na topení či na přímém slunci, které zase škodí barvám. Nejlepší způsob je rozložit ji na ručník či pověsit na sušák, ovšem také přes ručník. Rozhodně se vyhněte kolíčkům. Pokud chcete podprsenku žehlit, řiďte se opět tím, co doporučuje výrobce.

Foto: archiv firem

Zleva: Kinoko, 1147 Kč; H&M, 249 KčFoto: archiv firem

Foto: archiv firem

Zleva: Under Armour, 1199 Kč, prodává Astratex; Lisca, 750 KčFoto: archiv firem

Foto: archiv firem

Zleva: Elka, 749 Kč; Paon, 1390 KčFoto: archiv firem

Víte, jak si vybrat správnou pračku? Přečtěte si naše tipy!

Reklama