Hlavní obsah

Jak poznat podle nádobí, že moc solíte?

Foto: Menzl Guenter, Shutterstock.com
3. 1. 2019

Dáváte do myčky veškeré špinavé nádobí a říkáte si, že si s ním nějak poradí? Možná byste si to měli přece jen občas rozmyslet. Zachováte tak déle funkční nejen náčiní a nádoby, ale i spotřebič.

Článek

Myčka je oblíbený pomocník ve většině domácností, něco je však přece jen lepší umýt v ruce. Jak to poznáte? Především je dobré se řídit doporučením výrobce. Je-li na nádobí nebo kuchyňském náčiní výslovně uvedeno, že je nelze dávat do myčky, respektujte to. Většinou se jedná o pánve a příbory z hliníku a mědi, případně o dřevěné výrobky. Prostředí horké vodní lázně, které je navíc plné čisticích solí, by je mohlo spolu s následným sušením poškodit.

Omyje zlato

Do myčky lze bez obav vložit porcelán i keramické nádobí s povrchem ze sklovité glazury. Problémy však může způsobovat zdobení výrobků – intenzivní mytí vydrží jen kvalitní potisky tzv. pod glazurou. Talíře a hrnečky dekorované zlatem do myčky nepatří – ozdobné linky či ornamenty se mohou postupně vymývat. To se týká i starožitných kousků po babičce.

Ztupí nože, struhadla i škrabky

Dáváte do myčky všechno včetně nožů a nikdy se jim nic nestalo? Jste si jistí? Zrovna nožům tahle lázeň vůbec neprospívá, ačkoli to není na první pohled vidět: vyšší teploty a čisticí prostředky naruší povrchovou vrstvu oceli a ostří postupně tupne. Týká se to i struhadel a škrabek na zeleninu – ty se bohužel na rozdíl od nožů už nedají ani nabrousit.

Do horké chemické lázně nepatří ani příbory s dřevěnou nebo lepenou rukojetí. Dřevo se rychle opotřebovává a lepené části se začnou oddělovat, případně popraskají a odpadnou od kovových dílů. Šrouby a nýty v rukojeti rezavějí, zvlášť když byl při jejich výrobě použit levný materiál – a to při nákupu většinou nezjistíte.

Foto: Fortyforks, Shutterstock.com

Do myčky nedávejte nic, co má zůstat ostré

Opatrně zacházejte také s dřevěným nádobím. Často má lakované rukojeti a držadla a nátěr se časem po kouskách odloupe. Když už chcete v myčce čistit dřevěné nádobí, nejméně trpí neošetřené výrobky, tedy klasické vařečky, naběračky a podobně.

Deformuje plasty a teflon

Proti vysokým teplotám není příliš odolné ani plastové nádobí, a proto si i v tomto případě nejdříve prostudujte informaci od výrobce. V každém případě ale plasty ukládejte pro jistotu do vrchní části myčky – ve spodní se nachází vyhřívací těleso, a je tam tudíž vyšší teplota. Doporučení si nezapomeňte zjistit ani u náčiní, jehož součástí je guma – méně kvalitní materiál by mohl po čase zpuchřet.

Ani teflon se do myčky tak úplně nehodí. Po pár mytích ztratí povrch svou nepřilnavost, jídlo se začne připalovat, a teflonová vrstva se může dokonce začít odlupovat!

Foto: Sukij Pompetch, Shutterstock.com

Teflonový povrch se v myčce postupně ničí a pánev ztrácí vlastnosti, pro které jste si ji pořizovali

Pár rad na závěr

Starost byste však neměli mít jen o nádobí, péči si zaslouží i myčka. Nedávejte do ní předměty ušpiněné voskem, popelem z cigaret, se zbytky kávové sedliny apod. – znečistila by se jimi celá náplň přístroje. Proto je také dobré z nádobí předem odstranit zbytky jídel. Že to neděláte? Pak jste už možná objevili třeba rezavé skvrny na příborech. Je to zřejmě tím, že při vaření hodně solíte. Zbytky potravin s obsahem soli naruší kovový povrch a vznikají na něm ošklivé fleky.

A když vaší pozornosti přece jen nějaké menší zbytky, jako jsou například citronová zrníčka, rybí kůstky či podobné miničástečky, uniknou? Většinou to zachrání odpadní filtr v dolní části myčky, který je zachytí. Aby spotřebič fungoval dobře a dlouho, nezapomínejte tento filtr pravidelně kontrolovat a čistit. Stačí ho jen vyjmout (jak na to, najdete v návodu), propláchnout pod tekoucí vodou a vložit zpět.

Dáváte do myčky všechno špinavé nádobí, nebo něco raději odmýváte ručně? 

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek