Hlavní obsah

Sňatkoví podvodníci současnosti: Jak nenalítnout na seznamkách a odhalit, že mu nejde o lásku

Foto: Rawpixel.com, Shutterstock.com

Nejdřív vás opije láskou a připraví o ostražitost, pak zacílí na váš majetek. Gangsterovi z on-line seznamky není nic svaté. Jestli mu nechcete naletět, neignorujte těchto pět varovných znamení.

Článek

Zatímco ještě před pár lety byl zásadní osobní kontakt, dnes, v digitalizovaném světě zaměřeném na výkony, mnoho lidí nemá čas, energii a ani prostor chodit na romantické schůzky. Parky, kina a kavárny nahradily mobily a počítače. On-line seznamování je v současnosti naprosto běžné, ovšem třeba film Podvodník z Tinderu (2022) ukazuje odvrácenou tvář tohoto fenoménu.

Dokumentuje příběh izraelského podvodníka Simona Levieva (31), který v seznamovací aplikaci Tinder navazoval vztahy se ženami a jeho cílem bylo vymámit z nich co nejvyšší peněžní částky. Odborníci proto varují, že pokud hledáte romantiku on-line, není radno přehlížet některá varovná znamení. Na co si dát opravdu pozor?

1. Je to příliš hezké, než aby to byla pravda

Začíná to lichotkami, řečmi o splynutí duší a větami „čekal jsem na tebe celý život“. Osoba, která vás zasypává přehnanými romantickými gesty a prohlášeními o své nehynoucí náklonnosti, a to skoro ihned po seznámení, je buď emočně nestálá, nebo manipulativní. Podvodníci počítají s tím, že „každá princezna věří na pohádky“, a okázalými gesty a nebývalou něžností se vás snaží připravit o ostražitost.

2. Osobní schůzky se stále odkládají

Jste spolu v kontaktu už nějaký čas, takže přirozeně zatoužíte vidět nápadníka osobně. Jenže ouha, nejdřív ho dostala chřipka, pak musel odjet k rodičům, následně na služební cestu. Chcete se s ním tedy spojit aspoň přes videochat. „Technické problémy“ to ale neumožňují.

Jenže technologie pokročila takovým tempem, že neustálé odmítání byť jen on-line rande patří k mimořádně okatým signálům. Má-li dotyčný potíže s technikou, může mu přece pomoci kolega, soused, kamarád, syn… Ti všichni telefon a internet jistě mají a mohou se o obojí podělit. Nebo by to tak každý, komu jde o lásku, udělal.

Ovšem stává se, že podvodník se se svými oběťmi osobně setkává, zve je do restaurací nebo třeba na dovolenou, a teprve pak z nich začne mámit peníze. Právě tak to dělal Simon Aliev a často to dělávají švindlíři, kteří se nesnaží získat finance, ale jen se baví tím, že udržují více „vážných“ vztahů s různými ženami. Pak je důležité všímat si, zda vás seznámil s kamarády, kolegy, rodinou, zda opravdu víte, kde pracuje...

3. V příbězích jsou nesrovnalosti

Přítel ještě nedávno vyprávěl o krásné dovolené v Karibiku, kam vás jen tak mimochodem určitě chce jednou vzít, ale jindy se zdá, že byl ve stejném čase v Lisabonu. Že by uměl cestovat časem? Pravda je taková, že když člověk lže, pomalu se do svých nepravdivých výpovědí zamotává – a také si nemusí pamatovat úplně všechno, co vám kdy řekl, zvlášť když si píše ještě s někým dalším. Pokud se ovšem jedná o profesionálního a inteligentního podvodníka, má toto vše pod kontrolou a umí pracovat s detaily, takže ho nemusíte odhalit dlouhou dobu.

Foto: Studio Romantic, Shutterstock.com

Láska přes telefon? Ani náhodou. Jedná se jen o seznámení. Zamilování si nechte až na osobní setkání

4. Jste pod palbou všetečných otázek

Při komunikaci se zmíníte, že jezdíte červenou škodovkou. Co zajímá podvodníka? Jaký je to typ, kolik má vaše auto najeto a zda jste prvním majitelem. Stejně tak vyzvídá, jestli bydlíte ve vlastním. Radši zařaďte zpátečku a mějte na paměti, že šejdíři si často vymýšlejí příběh o mimořádné situaci, v níž se ocitli a která vyžaduje rychlou finanční výpomoc.

5. Nesrovnalosti v digitální stopě

Na profilech na sociálních sítích se všichni tváří víc než důvěryhodně. Problém je ale v tom, že je majitel založil před týdnem nebo měsícem. Možná potřeboval zahladit stopy po předchozí seznamovací akci a vytvořit si novou identitu? Podezřelé je i to, když vám o něm vyhledávač nic moc nenajde anebo to nesedí. V živnostenském rejstříku není, i když tvrdí, že podniká? Neskočte mu na špek.

Bije-li váš šestý smysl na poplach, radši ihned přerušte komunikaci a profil nahlaste seznamovací aplikaci nebo správci webu, kde se obchodník s city objevuje. Pro jistotu si ho ještě zablokujte, ať o vás ztratí přehled.

A zásadní pravidlo pro seznamování na internetu? Obezřetnost. Neodhalujte nic, co nechcete, aby se šířilo dál a dál. Nikdy nevíte, s kým doopravdy komunikujete a jaké má úmysly.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek