Článek
Steatóza je nejčastější metabolickou poruchou jater a narušuje průběh důležitých funkcí, které největší orgán lidského těla zastává. „Játra čistí tělo od toxinů, produkují žluč potřebnou k trávení a vstřebávají živiny,“ přibližuje Hana Mojžíšová, lékařka zabývající se výživou a léčbou obezity.
Alkoholová vs. nealkoholová steatóza
Při steatóze se do jaterních buněk ukládá tuk, proto se steatóze říká také ztučnění. Nejčastější příčinou je nadužívání alkoholu, nicméně stále častěji se objevuje i steatóza nealkoholová. „Dochází k ní zejména při přebytku příjmu energie nad výdejem a jaterní tkáň je postupně prostupována tkání tukovou,“ vysvětluje profesorka Hana Matějovská Kubešová, přednostka Kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství na LF MU v Brně. Ať už je steatóza způsobena alkoholem, nebo ne, příznaky i komplikace ztukovatění jsou stejné.
Příčiny nealkoholového ztučnění jater
Komu hrozí zvýšené ukládání tuku v játrech? Lidem, kteří se přejídají a mají málo pohybu, riziko zvyšuje také metabolický syndrom, porucha metabolismu tuků a vysoký cholesterol, inzulinová rezistence a cukrovka.
„Ztučňování jater výrazně přispívá nadměrná konzumace cukru a obzvláště fruktózy, která je jednak obsažena v cukru, kterým sladíme, a jednak je v hojné míře v ovocných nápojích nebo ji konzumujeme v podobě glukózo-fruktózového sirupu. V případě metabolického nevyužití se pak velmi ochotně mění na tuk,“ potvrzuje biochemička a odbornice na výživu Michaela Bebová.
Nejen přejídání, ale i hladovění a léky
K rozvoji nealkoholové steatózy přispívá ovšem také výživa s nedostatkem bílkovin a podvýživa, játrům tedy neprospívá ani hladovění. Příčinou může být i užívání některých léků (antibiotika, kortikoidy, salicyláty a léky proti epilepsii) a ztučnění může vzniknout i po operaci střev a při žloutence typu C. Toto vše narušuje vstřebávání živin, což může vést k poruše jater.
Ke ztučňování jater nevede jen alkohol, ale i nevhodný životní styl, metabolické poruchy, léky i nemociFoto: TravnikovStudio, Shutterstock.com
Příznaky ztučnění jater
Nealkoholová steatóza většinou probíhá skrytě a její nález bývá náhodný při ultrazvuku břicha nebo při předoperačním vyšetření. Pokud se vlivem ztučňování játra zvětší (až čtyřikrát!), může se objevit tlak, tah, pnutí či bodavá bolest v pravém podžebří, k tomu se přidávají pocity plnosti, únava nebo střídání zácpy a průjmu.
Komplikace nealkoholové steatózy
Běžné ztučnění jater není nijak závažné a při zhubnutí, úpravě stravy a větší fyzické aktivitě se může samo upravit. Nebezpečné jsou komplikace. Ve ztučnělých játrech je vyšší riziko rozvoje zánětu: jedná se o nealkoholovou steatohepatitidu a to už problém je. V takovém případě se značně zvyšuje pravděpodobnost vzniku nebezpečné portální hypertenze (= zvýšený krevní tlak v okolí jater) i smrtelné cirhózy jater a rakoviny. Poškozená játra pak bývá někdy nutné transplantovat.
Velice vzácná je akutní nealkoholová steatóza v těhotenství. Vzniká náhle a příčiny ani léčba nejsou známé. „Při závažném průběhu může být onemocnění pro matku i plod velmi nebezpečné, a proto je někdy nutné těhotenství předčasně uměle ukončit,“ říká Hana Matějovská Kubešová.
Léčba i prevence? Vyřazení alkoholu, snížení energetického příjmu a pravidelný pohybFoto: comzeal images, Shutterstock.com
Léčba? Úprava životosprávy
Trpíte nealkoholovou steatózou a chcete játrům ulevit? Zásadní je změna stravy (méně cukrů a nezdravých tuků) a pravidelný pohyb, a pokud jste obézní, pak je velice vhodné zhubnout. Dále je nutné důsledně léčit další případné potíže, například cukrovku či metabolický syndrom. Cílem léčby je zlepšit stav jaterní tkáně a uchránit se tak před vznikem rizikového zánětu.
Steatóza jater nealkoholová
- Jiné názvy - Ztučnění jater, ztukovatění jater, jaterní steatóza
- Popis - Metabolické onemocnění jater, kdy se v jaterních buňkách ukládá tuk.
- Příznaky - Většinou žádné, někdy se může po jídle objevit bodání v pravém podžebří, pocit plnosti a střídání průjmu a zácpy.
- Komplikace - V tukem oslabené tkáni se může objevit zánět (= nealkoholová steatohepatitida), který výrazně zvyšuje riziko vzniku cirhózy a rakoviny jater.
- Léčba - Úprava životního stylu, zhubnutí, pravidelný pohyb, vynechání alkoholu, důsledná léčba dalších potíží (cukrovka, metabolický syndrom)
- Prevence - Střídmost, omezení alkoholu a cukru, pravidelný pohyb