Hlavní obsah

Krotitelka konfliktů: Jak říct, že nechci pomlouvat kámošku

Foto: Stock-Asso, Shutterstock.com
20. 10. 2021

Tři kamarádky, tři třicátnice a maminky malých dětí, tři ženy, které spolu tráví hodně času. Ale když je Blanka sama s Olinou, hlavním tématem je pomlouvání Terezy. Blance se to nelíbí, ale neví, jak to druhé ženě říct a přimět ji, aby neklevetila. Takhle to vidí mediátorka.

Článek

Život nám servíruje různé situace a některé z nich nejsou vůbec příjemné. Někdy se i drobnost může proměnit ve velký konflikt, ale i s tím si umí vztahoví mediátoři poradit. Proto Blanka napsala mediátorce Kateřině Bělkové.

Dobrý den,

Chtěla bych se poradit, jak říci kamarádce, že s ní nechci pomlouvat naši třetí společnou kamarádku? Jde o to, že jsme tři kamarádky – já (34), Olina (35) a Tereza (32). Spojuje nás hlavně to, že máme podobně staré děti, a tak se dost často scházíme.

Když se sejdeme všechny tři i s dětmi, je to v pohodě. Když se ale sejdu jen s Olinou, skoro vždy skončíme u toho, že začneme řešit Terezu. Ta má asi nějaké partnerské trable, ale zatím nám o nich nic neřekla. Mám pocit, jako by se za to styděla a brala celou situaci jako své selhání, je totiž hrozná perfekcionistka a myslím, že se bojí představy, že někdo ví o tom, že vše, co si maluje na růžovo zas tak růžové ve skutečnosti není. Nebo se možná pletu a za její uzavřeností je něco úplně jiného. Již několikrát jsem jí naznačila, že se mi může svěřit, ale ona to vždy jen přejde stydlivým úsměvem.

Já to beru jako fakt a myslím, že až se bude chtít svěřit, tak ví, že má u mě dveře otevřené. Ovšem Olina je jiného názoru. Jak jen to jde, celou situaci rozebírá ze všech stran, neustále vymýšlí scénáře, co by měla nebo mohla Tereza prožívat a jak by to měla řešit. Mně to ale už není vůbec příjemné, nechci se Tereze v žádném případě míchat do života. Třeba se ani nic neděje, jen se nám to zdá.

Navíc má Olina i výhrady k Terezině inteligenci, myslí si o ní, že je jednoduchá, přitom já mám pocit, že je v mnoha věcech Tereza mnohem praktičtější a rozumnější než Olina. Nemá třeba o některých tématech takový přehled, ale má zdravý selský rozum.

Již delší dobu mám v sobě vnitřní konflikt, jak mám Olině říct, že už se o Tereze nechci bavit? Mám totiž z celé situace pak pocit, že když je Olina sama s Terezou, úplně stejně řeší za mé nepřítomnosti mě. Jednou jsem to zkusila Olině naznačit, ale ona mě hned označila za citlivku a že si to moc beru, ještě to pak otočila proti mně, že ona Terezu vůbec neřeší a že se jen tak bavíme. Jak jí to mám říct, aby to pochopila a zároveň se jí to nedotklo? Mám je obě ráda, i když třeba každou trochu jiným způsobem. Děkuji za odpověď, Blanka.

Milá Blanko,

děkuji za zajímavý dotaz a téma k zamyšlení. Jedná se o velice časté dilema mezi mnoha kamarádkami. Každý je zvyklý své těžké životní situace řešit jinak, někdo se z toho potřebuje vypovídat, někdo se naopak svěří až ve chvíli, kdy je vše vyřešeno a někdo se třeba s těžkými osobními tématy nedokáže svěřovat vůbec.

Pro přátelství, a jakýkoli vztah obecně, je důležité umět spolu komunikovat a nebát se říkat i věci, které druhému třeba nemusejí být příjemné. Nicméně právě takovéto situace posouvají naše vztahy dál. Takže se nebojte a v klidu a s respektem své kamarádce Olině řekněte, že je vám nepříjemné se o Tereze v její nepřítomnosti bavit. Můžete to podpořit tím, že ani vám by nebylo příjemné, kdyby se o vás kamarádky bavily, když u toho nejste.

Oceňte to, čeho si na Olině naopak vážíte, jaká témata, která spolu řešíte, jsou pro vás obohacující. O čem si s ní naopak ráda povídáte, co vás na ní a s ní baví. Věřím, že se po tomto rozhovoru mezi vámi pročistí vzduch a budete moci v přátelství pokračovat. Přeji, ať se vám podaří co nejdříve toto téma otevřít a nepříjemným rozhovorem projít v klidu a bez obav.

Ženské kamarádství je někdy složité, ale jinak to nemají ani pánové. Tohle jsou typy přátel, které má každý muž. Který vám leze nejvíc na nervy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek