Hlavní obsah

Krvácení dásní může vést až ke ztrátě chrupu! Co všechno hrozí a jak jej řešit

Foto: Q-stock, Shutterstock.com

Foto: Q-stock, Shutterstock.com

Krvácení z dásní nikdy nevěstí nic dobrého. Mnoho lidí ho podceňuje, a potom toho lituje. Kdykoli se při čištění zubů, nebo třeba při zakousnutí jablka, objeví krev, řešte to hned, jinak můžete přijít o chrup.

Článek

Pamatujte si jednoduché pravidlo. Zdravé dásně nekrvácí. Pokud ano, nejsou v pořádku. Je třeba se zaměřit zejména na správné čištění zubů a to se neobejde jednak bez mezizubních kartáčků, ale také bez pravidelné návštěvy dentální hygieny.

Příčiny krvácení dásní

Jaké potíže může krvácení z dásní značit? Nejčastěji jde o parodontózu, ale také zánět dásní či výjimečně i nedostatek vitaminů. Krvácení způsobuje plak, což je povlak na zubech, mezi nimi a v jejich okolí, čili i v okolí dásní. Plak je plný bakterií. Jestliže se pravidelně neodstraňuje, dráždí dásně a ty jsou zarudlé, krvácejí a může se v nich vytvořit zánět.

Nejčastější příčinou tohoto stavu je nesprávné čištění zubů. Platí přitom, že chybou je jak nedodatečná hygiena, tak i urputné čištění například tvrdým kartáčkem či velkým tlakem na dásně.

Foto: sruilk, Shutterstock.com

K zubaři byste měli jít alespoň dvakrát ročněFoto: sruilk, Shutterstock.com

Jak krvácení dásní zastavit 

V první řadě musíte k zubaři, který vás vyšetří a zjistí, kde je příčina. Jde-li jen o špatnou techniku čištění, potřebujete dentální hygienu, tam vás naučí zuby čistit a také odstraní zubní kámen, který vznikl zjednodušeně z usazeného plaku a který také plak doslova přitahuje.

O zuby se musíte starat pravidelně, zásadní je čištění dvakrát denně alespoň dvě minuty zubní pastou. Existují i speciální pasty, které mají tlumit příznaky parodontózy. Použít můžete běžný i elektrický zubní kartáček. K dočištění jsou nejlepší kartáčky jednosvazkové.

Nutné je také vždy vyčistit špatně dostupné prostory mezi zuby, na to potřebujete mezizubní kartáčky a dentální nit.

Velikost mezizubních kartáčků vám vybere právě dentální hygienistka. Ta vám případně doporučí také používání ústní vody a řekne, jak často byste měli chodit na profesionální ošetření. Pokud nejsou vaše dásně v pořádku, doporučí chodit na dentální hygienu i několikrát do roka.

Jestliže začnete mezizubní kartáčky správně používat a celkově zlepšíte zubní hygienu, je možné, že se krvácení na chvíli zhorší, to je ale dobré znamení, které ukazuje, že se tkáň hojí. Do týdne by ale měly potíže zmizet.

Další časté příčiny krvácení dásní

Pokud nebudete řešit první potíže s krvácením z dásní, pravděpodobně se dostanete do dalšího stádia, kterým je zánět dásní neboli gingivitida. Podle stomatologů je zánětem dásní ohroženo až 90 % Čechů.

V případě, že se problém neléčí, může nemoc vyústit v parodontózu. Jde o bakteriální zánět tkání zubů, na kterých je chrup zavěšený. Dásně jsou poškozené, krčky zubů se odhalují a zuby se uvolňují a to pak končívá ztrátou chrupu.

Zánět dásní sice nebolí, ale pozná se podle zápachu, protože bakterie, které se v plaku usazují, produkují toxiny, které způsobují, že dech nemocných je velice nepříjemný. I tady je jedinou možností zlepšení zubní hygieny a profesionální čištění zubů.

Kdy jít k lékař

Dásně můžou krvácet také v důsledku užívání léků proti srážlivosti krve, proto je třeba potíže řešit s lékařem, aby odhalil, o jak vážné onemocnění může jít. Výjimečně krvácení souvisí i s nedostatkem vitaminu, zejména C, K a železa.

Reklama